EN

Türk temsilciler uluslararası örgütlerde etkin rol oynuyor


Türkiye, uluslararası örgütlerde etkinliğini giderek artırırken, bir güzel haber de Güney Afrika’da yapılan Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Genel Kurulundan geldi. Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın WAIPA Başkanlığına seçilmesiyle Türkiye’nin en üst düzeyde temsil edildiği uluslararası kuruluş sayısı 15’e yükseldi.

Devamını Göster »
Daha önce Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği gibi önemli görevleri de yürüten Türk siyasetçi, büyükelçi ve akademisyenler bugün de çok taraflı örgütlerde karar mekanizmalarında yer alıyor. Türkiye, bir yandan başta Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO olmak üzere dünyanın önde gelen örgütlerindeki konumunu güçlendirirken diğer yandan da uluslararası örgütlerdeki Türk liderlerle küresel istikrar, refah ve barışa katkı sunuyor.

Son olarak 24 Ocak’ta Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da düzenlenen WAIPA Yönetim Kurulu toplantısında Başbakanlık Yatırım Ajansı oybirliği ile başkanlığa seçildi. 130 ülkeden toplam 175 ulusal ve bölgesel yatırım ajansının üye olduğu birliğin başkanlığını 2013-2015 döneminde İlker Aycı yürütecek. Aycı, 2013’ten beri birliğin Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Geçtiğimiz aylarda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Talip Küçükcan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi; AGİT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem ise “İhtilaf Döngüsü” (Conflict Cycle) Koordinatörü olarak atandı. Yine son dönemde, Genel Direktörlüğünü Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW) Nobel Barış Ödülünü kazanmasıyla, uluslararası örgütlerdeki Türk liderlerin başarısı küresel düzeyde ses getirdi. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütündeki başarılı bir dönemin ardından Ahmet Üzümcü aynı göreve 2014-2018 yıllarını kapsayan ikinci dönem için seçildi. Üzümcü gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Başkanlığı görevine 2013 yılında ikinci kez seçildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu 2014’te Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcılığı görevine ikinci kez layık görüldü.

Öte yandan, 2013 yılında, Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan Uluslararası Kalkınma Hukuku Örgütü (IDLO) Danışma Kurulu Başkanı seçildi. Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü (UNIDROIT) Yönetim Konseyi üyeliğine ise 63 üyenin 49’unun oyunu alan Türk aday İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem seçildi. Yine 2013’te, Her Türlü Irk Ayırımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin BM Sözleşmesi’nin (CERD) uygulanmasını denetlemekle sorumlu Komite’de 2014-2017 döneminde boşalan 9 üyelik için 16 adayın katıldığı seçimlerde, Doç. Dr. Gün Kut, geçerli 176 oyun 125’ini alarak seçildi. BM Engellilerin Hakları Sözleşmesi’nin (CRPD) uygulanmasını denetlemekle sorumlu Komite’nin 2013-2016 dönemi üyelikleri için yapılan seçimlerde ise, Türkiye’nin adayı İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ikinci en yüksek oyu alarak seçildi. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) C Kategorisi için ise IMO 28. Genel Kurul Toplantısında, Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz oybirliğiyle 28. Genel Kurul Başkanlığına seçildi. 2013’te ayrıca, 9 üyesi bulunan Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü’nün (APSCO) Genel Sekreterliğine, TÜBİTAK BİLGEM Program Yönetim Ofisi Direktörü Celal Ünver, diğer 5 adayı geride bırakarak seçildi.

Bunlar dışında, çok sayıda Türk diplomat, bürokrat, işinsanı, akademisyen ve siyasetçi küresel düzeyde faaliyet gösteren uluslararası örgütlerde çeşitli kademelerde Türkiye’yi temsil ediyor.


İşte son yıllarda uluslararası örgütlerde kritik görevlerde bulunan Türk yetkililer:

Kuruluş

Dönem

Yetkili

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı

2010-2012

Mevlüt Çavuşoğlu

Türk Konseyi Genel Sekreteri

2010-2013

Halil Akıncı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörlüğü

2008-2013
2. Dönem 2013-2018

Ahmet Üzümcü

NATO Genel Sekreter Yardımcılığı

2010- 2013

Hüseyin Diriöz

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri

2005-2013

Ekmeleddin İhsanoğlu

NATO Standardizasyon Ajansı Direktörlüğü

2010-Devam ediyor

Cihangir Akşit

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Genel Sekreter Yardımcılığı

2013 –Devam ediyor

Hasan Baytekin

BM Siyasa ve Arabuluculuk Bölümü Direktörlüğü

2011- Devam ediyor

Levent Bilman

Asya- Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü’nün Genel Sekreterliği

2013-Devam ediyor

Celal Ünver

AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi

2014-Devam ediyor

Talip Küçükcan

AGİT İhtilaf Döngüsü Koordinatörü

2014-Devam ediyor

Tacan İldem

Uluslararası Kalkınma Hukuku Örgütü (IDLO) Danışma Kurulu Başkanlığı

2013-Devam ediyor

Ertuğrul Apakan

Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü (UNIDROIT) Yönetim Konseyi üyesi 

2013- Devam ediyor

Bahadır Erdem

Her Türlü Irk Ayırımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin BM Sözleşmesi’nin uygulanmasını denetleme Komite üyesi

2014-Devam ediyor

Gün Kut

BM Engellilerin Hakları Sözleşmesi’nin (CRPD) uygulanmasını denetleme Komitesi üyesi

2013- Devam ediyor

Şafak Pavey

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Başkanlığı

2. Dönem 2013-Devam ediyor

Kadir Topbaş 

Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Başkanlığı

2014-Devam ediyor

İlker Aycı

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcılığı

2. Dönem

2014- Devam ediyor

Rıfat Hisarcıklıoğlu

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konseyi 28. Genel Kurul Başkanlığı

2013-Devam Ediyor

Ünal Çeviköz