EN

Türk Polis Teşkilatı, 170. yılını kutladı


10 Nisan 1845 tarihinde kurulan Türk Polis Teşkilatı, 170’inci yılını kutladı. 170’inci Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında,81 ilde görev yapan 400 kişilik Emniyet mensubu 10 Nisan 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul edildi.

Devamını Göster »
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın kabulüne İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz de katıldı.

Konuşmasının başında şehit polislere Allah´tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan huzur ve güven kaynağı polisle milletin arasındaki güçlü bağın koparılamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Emniyet Teşkilatının bir bütün olduğunu, bölündüğünde millet ve devletin de bölüneceğini belirterek “Bu teşkilat bir bütündür, bu teşkilat bölündüğü anda millet bölünür, devlet bölünür. Bu teşkilatın önemi bu denli ileridir. Polisimiz bu milletin sadece öz evladı değil aynı zamanda günlük hayatının da ayrılmaz parçasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende ayrıca görevleri sırasında gösterdikleri üstün gayretler nedeniyle kamuoyunda takdir toplamış 3 polis memuruna da özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Türk Polis Teşkilatı’nın 170’inci Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında 10 Nisan 2015’te Polis Akademisi Anıttepe kampusunda da tören düzenlendi. Törene katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Emniyet Teşkilatı’nın Türk milletinin teşkilatı olduğunu ve tüm bireylere aynı şekilde yaklaştığını vurgulayarak “Emniyet teşkilatımız çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin insan haklarına ve insan onuruna dayalı yapısını korumakla görevli, en omurga yapılardan biridir ve bu özelliğini koruyacaktır. Emniyet Teşkilatı şu veya bu yaklaşımın, şu veya bu çevrenin teşkilatı değildir, Türk milletinin teşkilatıdır ve bütün milletimizin fertlerine aynı şekilde yaklaşır, aynı insanlık onuru çerçevesinde onların onurunu korumayı kendine asli görev olarak görür. Bütün toplumu kuşatan personele sahip olan Emniyet teşkilatımız gözbebeği kurumumuz olmaya devam edecektir” dedi.

Özgürlük güvenlik dengesi siyasi meşruiyetin en temel hususlarından biri olduğunu belirten Davutoğlu, "Özgürlüklerden fedakarlık etmeden güvenliği temin etmek, güvenliği riske etmeden, güvenliği tehdit altına almadan, özgürlükleri korumak en temel siyaset ilkemizdir" diye konuştu. 

Emniyet kurumunun sadece ulusal değil, uluslararası faaliyetlere de katılan bir teşkilat olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu Emniyet Teşkilatı’nın toplumsal huzurun teminatı olarak her durumda, her şartta olağanüstü görev ifa ettiğini, uyuşturucu ile mücadelede 81 ilde görev yapan Narkotim ekiplerinin yaptığı fedakârca çalışmalarla yeni nesillerin geleceğe güvenle bakacağını söyledi.

Törende, özel polis ekipleri tarafından çeşitli gösteriler yapıldı. Tören kapsamında ayrıca, tarihi polis kıyafetleri de sergilendi. 

‘Belgelerle Türk Polis Tarihi’ sergisi
Emniyet Teşkilatı’nın kuruluşunun 170’inci Yıl Dönümü kutlamaları çerçevesinde, 6 Nisan’da Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz başkanlığındaki heyet Anıtkabir’i ziyaret etti. 07 Nisan 2015 günü ise Ankara Palas Devlet Konukevi’nde ‘Belgelerle Türk Polis Tarihi’ isimli serginin açılışı yapıldı. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün açılışını yaptığı sergiye Emniyet Genel Müdürü Lekesiz ve çok sayıda üst düzey yönetici ile Emniyet Teşkilatı personeli katıldı. Sergide 50 adet tarihi belge ve fotoğrafların yanı sıra 20 adet tarihi polis kıyafeti sunuldu ve Emniyet Teşkilatının 3 sanatçı personelinin de 15 adet eseri sergilendi.

Serginin açılışında konuşan İçişleri Bakanı Öztürk, “Bugün açılışını yapacağımız sergi, geçmişten geleceğe bizler için bir köprü kurmak, hem manevi hem de tarihi ve kültürel değerlerimizi bizlere hatırlatmaktan geçiyor. Bugün burada polis yemininden, Kafkas cephesinde büyük kahramanlıklar gösteren Ali Hasan Bey’den, Rıfat Efendi’den, Maraş cephesinde büyük yararlar gösteren Ali Aslan Bey’den ve daha pek çok polis kahramanından bahseden bir serginin açılışını yapacağız. Dolayısıyla bir bakıma bir tarih içerisinde gezinti özelliğini de bize gösterecektir” dedi.

Türk Polis Teşkilatı’nın 170. Yıldönümü etkinlikleri 10 Nisan 2015 Cuma günü saat 20.00’de Rixos Grand Ankara Oteli’nde düzenlenen 170. Yıl Resepsiyonu ile sona erdi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü tanıtım filmi için: