EN

Türk Kızılayı, dünyanın en büyük yardım kuruluşları arasında yer alıyor


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın; Ortadoğu, Balkanlar, Asya ve Avrupa´da onlarca ülkeye götürdüğü yardımlarla dünyanın en büyük yardım kuruluşları arasında yer aldığını açıkladı.

Devamını Göster »
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar Hatay’da yaptığı açıklamada, Dünya Kızılay Kızılhaç hareketinin çok önemli bir üyesi olduklarını belirterek, “Kalitesi, götürdüğü hizmetler ve operasyon sahası itibariyle Türk Kızılayı, dünyadaki en itibarlı 3-4 ülke arasında bulunmaktadır. ABD, İsviçre, İran Kızılayı gibi ulusal büyük dernekler arasında bizim de ismimiz geçmektedir. Bu, dünyada lider ülke ve lider iyilik örgütü olmamızın bir neticesidir. Türk milletinin merhamet eliyiz. Milletimiz bizi bağrına basmış, kara gün dostu olarak kabul etmiştir” dedi.

Türk Kızılayı´nın onbinlerce kilometredeki ülkelere dahi operasyon yapabildiğini vurgulayan Akar, 2004’te tsunami felaketi yaşayan Srilanka ve Endonezya’da önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Akar, “Srilanka ve Endenozya´da sadece tsunamiye karşı faaliyet yürütmedik. Orada 3 köyde bin 453 konut yaptık. Camiler ve 2. Selim Toplum Merkezleri yaptık. Osmanlı mezarlarını yeniden dizayn ettik. Bunun gibi büyük eylemlere imza attık. Türk Kızılayı, bugün o coğrafyada minnet ve şükranla zikredilen ulusal bir dernektir” dedi.

Afganistan ve Pakistan´daki faaliyetleri de devam ettirdiklerini kaydeden Akar, Pakistan´da daimi ofisleri bulunduğunu, orada meydana gelen sel ve depremlerde insanların yardımına koştuklarını söyledi. Akar, Balkan ülkelerine de el uzattıklarının altını çizerek, Bosna Hersek´te yaşanan sel felaketinin ardından orada kamplar kurduklarını, bunun yanı sıra sosyal yardımların devam ettiğini kaydetti. Özellikle Karadağ, Bosna Hersek ve Kosova´da yardımları sürdürdüklerini belirten Akar, Türk milletinin yardımlarını Balkanlar´da yaşayan mağdur insanlara ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

‘Bir yılda 40 milyon TL’lik bağış’
Yardımların yerine ulaştığını görenlerin bağışlarını artırdığına dikkati çeken Akar, “Gayrimenkul bağışları alıyoruz. 4 bin 500´e yaklaşan bir gayrimenkul portföyümüz oluştu. Milyonlarca insanın duasını milletimiz adına biz alıyoruz. Bundan son derece mutluluk duyuyoruz. Faaliyet miktarını toplam olarak söylemek doğru değil ama bu yıl 40 milyon liralık bağış aldık. Bunların hepsini de mağdur insanlara ilettik. Biz, şartlı bağış alırız. Bu bağışları başka hiçbir yerde kullanmayız. Bir insan bize Irak´a ulaştırılmak üzere yardım verdiyse onu asla Suriye´ye yollamayız. Suriye´ye yardım için bağış yapmışsa da başka bir yere yollamayız. Bu şartlı bağışa kayıtsız şartsız bağlılığımız vardır” diye konuştu.