EN

Türk Kızılayı 100 bin kişiye ilk yardım eğitimi verdi


Yardım faaliyetleriyle Türkiye’nin yüz akı kurumlarından biri olan Türk Kızılayı, hayat kurtarmada birincil önem taşıyan ilk yardım eğitiminin yaygınlaşması için büyük çaba sarf ediyor. Türk Kızılayı bugüne kadar yaklaşık 1500 ilk yardım eğitimcisi yetiştirdi. Gönüllü sağlık personellerini de içeren bu eğitimciler aracılığıyla 100 bin kişiye ilk yardım eğitimi verildi. Türk Kızılayı’nın ilk yardım eğitimleri hâlihazırda 23 ilde bulunan 32 ilk yardım eğitim merkezinde hız kesmeden devam ediyor.

Devamını Göster »
‘Dünya İlk Yardım Günü’ her yıl farklı bir tema çerçevesinde, uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından 189 ülkede her yıl eylül ayının ikinci cumartesi günü kutlanıyor. Kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla kutlanan Dünya İlk Yardım Gününün bu yılki teması ise “İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum” olarak belirlendi.

23 ilde 32 ilk yardım merkezi
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre bilinçli bir ilk yardımcı tarafından kalbi duran bir kişiye yapılan müdahale ile 2-3 kat oranda olumlu sonuç alınırken, olay yerinde bekleyen meraklı kişilerin yüzde 32’si suni solunum-kalp masajı yapabilme bilgisine sahip. Türk Kızılayı, bugüne kadar Kızılay ve gönüllü sağlık personelinden oluşan yaklaşık 1500 ilk yardım eğitimcisi yetiştirdi. Bu eğitimciler aracılığıyla ülke düzeyinde sertifikalı ilk yardım eğitimleri verilerek yaklaşık 100.000 kişinin ilk yardımcı olmaları sağlandı. Türk Kızılayı’nın ilk yardım eğitimleri, halen 23 ilde 32 ilk yardım eğitim merkezinde görevli uzman eğitimciler tarafından sürdürülüyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kurulduğu günden bu yana 148 yıldır toplumun gerek insan gerekse doğa kaynaklı afetlerde zarar görebilirliğini en aza indirmeyi amaç edinen Türk Kızılayı, ilk yardım eğitiminde de öncü bir kurum. Bilimsel verilere göre kaza kaynaklı ölümlerin yüzde 50’si kazanın meydana gelmesinden sonraki ilk 30 dakika içinde gerçekleşiyor. Bir başka gerçek de bilinçli ve etkin ilk yardımla ölüm ve sakatlıkların önlenmesi mümkün. Bu nedenle hasta ya da yaralıların yaşamını kurtarmak, oluşabilecek sakatlıkları önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için, bireylerin doğru ve yeterli düzeyde ilk yardım bilgisine sahip olması büyük önem taşıyor” dedi.

Avrupa İlk Yardım Sertifikası
Türk Kızılayı olarak ülke geneline yayılmış olan şubeler aracılığıyla 1960 yılından bugüne talep eden tüm kurum ve kuruluşlara ilk yardım eğitim hizmeti verdiklerini hatırlatan Akar, “Kurum içinde de ilk yardım eğitimlerinin daha etkin ve kaliteli olarak devam ettirilmesi adına eğitimci kadromuzu her geçen yıl büyütüyoruz. Bugün 32 ilk yardım merkezimizde 220 olan uzman eğitimci kadromuzu daha da büyüterek daha çok ilk yardımcı yetiştirmeyi hedefliyoruz. Başarılı olan katılımcılara tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan “Avrupa İlk Yardım Sertifikası” veriyoruz. Her yıl ilk yardımın önemi konusunda farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenleyerek toplumsal bilinç oluşmasına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Her yıl 20 bin kişiye ilk yardım eğitimi
Türk Kızılayı, her yıl 20.000 kişiye ilk yardım eğitimi veriyor. Mevzuat ile zorunluluk getirildiği durumlarda ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı artıyor. Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yasal düzenlemeler kapsamında:
  • Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı,
  • Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilk yardımcı,
  • Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilk yardımcı, bulundurması zorunlu.
İlk yardım eğitimiyle acil bir durum sonrası yapılması gerekenler ile tehlikelere ve acil durumlara karşı alınacak önlemlere ilişkin bilgilendirme yapılıyor.

Dünya İlk Yardım Gününün bu yılki ‘İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum’ başlıklı teması ile yaşlılıkla ilgili pozitif bir imaj oluşturmak ve yaşlı bireylerin toplumun en önemli kaynaklarından biri olduğunu yansıtmak hedefleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmalarda 2025 yılında 65 yaş üzerindeki kişi sayısının 800 milyonu bulacağı belirtiliyor.

İlk yardım çalışmaları ne zaman başladı?
Dünyada ilk yardım uygulamaları eski Mısır, Roma ve Yunan dönemine dek uzanıyor ancak kayıtlı olarak yapılan ilk işlemler 11. yy’da Haçlı şövalyeleri tarafından kayda alındı. Taş Devri’nde yapılmış olan yara ağızlarını kapatma teknikleri de sayılırsa ilk yardımın insanlık kadar eski olup tıbbın ilk dalı olarak kabul edilmesi gerektiği görülüyor.