EN

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye-Polonya 600. yıl etkinlikleri kapsamında Polonya´yı ziyaret etti


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye-Polonya 600’üncü yıl etkinlikleri kapsamında Polonya’nın başkenti Varşova’yı ziyaret etti. Polonya temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Komorowski ile Meclis Başkanı Kopacz’la görüşen Çiçek, "Türkiye ve Polonya dost ve müttefik iki ülkedir. Bizim dostluğumuz 600 yıllık geçmişi olan bir dostluktur" dedi.

Devamını Göster »
3 günlük resmi ziyaret programı kapsamında Polonya’nın başkenti Varşova´da temaslarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Polonya Meclis Başkanı Ewa Kopacz ve Senato Başkanı Bogdan Borusewicz ile ayrı ayrı görüştü.

İlk olarak Polonya Meclis Başkanı Kopacz ile görüşen Çiçek, Türkiye ile Polonya arasında kutlanan diplomatik ilişkilerin 600. yıl dönümü vesilesiyle yapılan bu ziyaretin anlamlı olduğunu söyledi. Çiçek, “Türkiye ve Polonya dost ve müttefik iki ülkedir. Bizim dostluğumuz 600 yıllık geçmişi olan bir dostluktur. Halkın temsilcileri olarak, iki ülke parlamento başkanları olarak 600 yıllık bu dostluğu daha da derinleştirmek, daha dageliştirmek ve parlamentolar arasındaki ilişkileri bu vesileyle daha da yoğunlaştırmak için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘İki ülke arasında siyasi sorun yok’
İki ülke arasında herhangi bir siyasi sorun olmadığını vurgulayan Çiçek, “İlişkileri geliştirmek için son derece güzel bir atmosfer, iklim var. O nedenle ümit ediyorum ki bu ziyaretimiz bu manada dostluğu işbirliğini geliştirmek için bir fırsat oluşturuyor" diye konuştu. Çiçek ayrıca, Kopacz’a iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 600. yılı anısına bu ilişkiyi belgeleyen devlet arşivinden bir belge verdi. TBMM Başkanı Çiçek, Senato Başkanı Borusewicz ile heyetler arası görüşmeye başkanlık yaptı. Çiçek, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından da kabul edildi.

Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 600. yıldönümü olan 2014 yılı boyunca, iki ülke tarafından siyasi, kültürel, sportif ve diplomatik alanlarda pek çok etkinlik düzenleniyor. 600. Yıldönümü kutlamalarının resmi başlangıcı, Polonya Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski’nin 5-6 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretiyle yapıldı. Öte yandan, Komorowski’nin Türkiye ziyareti sırasında Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden “Gazeteci Heyetleri Programı” kapsamında, Polonyalı gazetecileri ülkemizde ağırladık.