EN

Tayfun felaketiyle sarsılan Filipinler’e Türkiye’den yardım eli


Türkiye, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Güney Asya ülkesi Filipinler´e 65 ton insani yardım malzemesi gönderdi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve diğer yetkililer de incelemelerde bulunmak üzere Filipinler´e gitti.

Devamını Göster »
Saatte 320 km. hıza ulaşan Haiyan Tayfunu´nun yerle bir ettiği Filipinler’de çok sayıda can ve mal kaybı yaşandı. 9 Kasım´da şiddetlenen ve etkisini hala sürdüren tayfun, 4.3 milyon Filipinliyi etkiledi. Yaklaşık 330 bin kişi evsiz kaldı. Özellikle Tacloban kentinde evlerin hemen hemen tümü hasar gördü; bölgede su, gıda ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor.

Başbakan Erdoğan 10 Kasım´da, tayfun felaketi nedeniyle Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino III’e bir taziye telgrafı gönderdi. Başbakan Erdoğan´ın talimatıyla; çadır, battaniye, mutfak seti gibi malzemelerden oluşan 65 tonluk insani yardım aynı gece kargo uçağıyla Filipinler´e gönderildi. 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, felaket bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye hareket etti. Atalay, Filipinler´e gidecek insani yardım malzelerinin uçağa yüklendiği Esenboğa Havilimanı´nda yaptığı açıklamada, Haiyan tayfununda en büyük hasarın da ülkenin ortasındaki adalarda olduğunu söyledi.

‘İlk etapta 65 tonluk yardım’
Can kaybı konusunda net bir bilginin olmadığını, Filipin Kızılayının bin 200 ile bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladığını belirten Atalay, Başbakan Erdoğan´ın Filipinler Devlet Başkanına telgraf göndererek geçmiş olsun dileklerini ve Türkiye´nin yardıma hazır olduğu mesajını ilettiğini ifade etti. Atalay, "Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sabahtan beri çalışıyor. Kızılay kanalıyla sağlanan malzemeler öncelikle çadır, battaniye, mutfak seti diğer gerekli malzemeler yaklaşık 65 ton civarında. Bir Airbus 330 kargo uçağıyla götürüyoruz. Başka ihtiyaçlar olabilir. Bu ihtiyaçları da orada tespit ederek bunun peşinden AFAD ve TİKA kanalıyla yardımlarımız olacak" diye konuştu.

Başbakanlık AFAD’ın organizasyonunda; Türk Hava Yolları’na ait kargo uçağıyla yollanan insani yardım malzemeleri arasında 550 çadır, 550 mutfak seti ve 5 bin 125 battaniye yer alıyor.

‘Yardım ekibi göndermeye hazırız’
Atalay, bir gazetecinin "Ekip gönderecek misiniz?" sorusuna, "Bu malzemelerin dağıtımıyla ilgili az sayıda bir ekibimiz var. Ayrıca arama kurtarma malzemeleri için de İstanbul´da bir ekibimiz de hazır tutuluyor. Filipinler hükümeti olayın daha ilk anını yaşıyor. Onlar talep ettiğinde o ekibimizi de göndermeye hazırız" yanıtını verdi.

AFAD Başkanı Fuat Oktay ile bölgeye gideceğini, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile ekibinin Avustralya´da bulunduğunu ve oradan Filipinler´e geçeceklerini bildiren Atalay, yardım malzemelerin hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını da kaydetti. Atalay, açıklamalarının ardından Filipinler´e hareket etti.