EN

Suruç sınırından Türkiye´ye sığınan Suriyelilerin sayısı 150 bini aştı


İç savaşın başladığı 2011’den beri çatışmalardan kaçan Suriye vatandaşlarına kapılarını açan Türkiye, terör örgütü IŞİD’den kaçan Suriyeliler için de Şanlıurfa Suruç sınır hattını açtı. Suriye´nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesindeki çatışmalar nedeniyle Türkiye´ye 150 bini aşkın Suriyeli sığındı.

Devamını Göster »
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırılarından kaçan Suriyeliler, 19 Eylül 2014´ten beri Suruç sınır hattından Türkiye´ye sığınıyor. Başbakan Davutoğlu, 19 Eylül´de yaptığı açıklamada, Suriye´den ilk etapta 4 bin kişinin Türkiye sınırına geldiğini belirterek, "Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye´den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu´yu gören kardeşlerimizi alıyoruz, alacağız” dedi. 

‘Türkiye’ye teşekkür ediyoruz’
Geçişlerin ardından Türkiye´deki yakınlarıyla kucaklaşan İslim Şeyh Nebi, yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 gündür çatışmaların şiddetlendiğini ve canlarını zor kurtardıklarını söyledi. Geride kalan akrabaları için üzüldüğünü dile getiren Nebi, kendilerine kucak açan hükümete teşekkür etti.

AFAD: Gerekli tedbirler alındı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı´ndan (AFAD) yapılan açıklamada Suriye’de uzun zamandır devam eden karışıklıkların son günlerde sınıra yakın bölgelerde yoğunlaştığına işaret edilerek, Türkiye´ye yönelik bir nüfus hareketi oluşabileceği öngörülerek senaryolar hazırlandığı ve bu doğrultuda gerekli tedbirlerin alındığı kaydedildi.

Açıklamada, "Türkiye’nin afet ve acil durumlarda tek yetkili ve koordinatör kurumu olan AFAD, son gelişmeler ışığında, hükümetimizin talimatları doğrultusunda misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşları yönlendirmiştir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için olay yerinde gerekli koordinasyon sağlanmaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

AFAD Başkanı Fuat Oktay ise "Böyle bir göç dalgasının bir günde sessizce yönetilmesini yalnızca Türkiye yapabiliyor. Biz buna 4 yıldır hazırız. Her zaman için yeteri kadar yardım malzemesini kriz bölgelerinde hazır bulunduruyoruz" dedi. Devlet, millet ve hükümet olarak dramı en aza indirmeye çalıştıklarını vurgulayan Oktay, "Ne yazık ki sınırın karşı tarafından bir dram var, o yüzden sayı artabilir. Dolayısıyla daha sağlıklı bir toplanma merkezi oluşturup misafirlerin barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Bunu da büyük oranda yapmış durumdayız, çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

Suriye´de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye´ye yönelik nüfus hareketleri AFAD koordinasyonunda kurulan alandan yoğun bir şekilde devam ediyor. Sınırın sıfır noktasında kurulan alanda üç AFAD mobil koordinasyon merkezi 7/24 görev yapıyor. AFAD ekipleri, bölgedeki faaliyetlerin sorunsuz gerçekleştirilmesi için üstün bir gayretle görev yapıyor. Türkiye’ye geçişler kontrollü olarak Yumurtalık´ta AFAD koordinasyonunda kurulan kayıt merkezinden yapılıyor.