EN

Suriyeli misafirler, 3 yıldır kardeş topraklarında


Balkanlardan Afrika’ya, Asya’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Türkiye, küresel düzeyde en çok insani yardımda bulunan ülkelerin başında yer alıyor. Sınır komşumuzda yaşanan insani drama kayıtsız kalmayan Türkiye, 3 yıldır savaştan kaçan 1 milyonu aşkın Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor.

Devamını Göster »
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), koordinasyonunda pek çok kamu kurumu, özel sektör ve STK’nın katılımıyla yürütülen çalışmalarla, bir yandan Suriye’deki savaş mağdurlarına yardım taşırken diğer yandan da savaştan kaçan binlerce Suriyeli mümkün olan en iyi şartlarda misafir ediliyor. AFAD, Suriyeli misafirlere yönelik gerçekleştirilen bu yardım çalışmalarını kitap haline getirdi. Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan ‘Suriyeli Misafirlerimiz Kardeş Topraklarında-2014’, ‘Suriye’den Türkiye’ye nüfus hareketleri-2014’ ve ‘Türkiye’deki Suriyeli Kadınlar’ başlıklı 3 kitap; kamuoyunu yürütülen yardım faaliyetlerine dair bilgilendirmeyi amaçlıyor.

22 merkezde 482 bin Suriyeli barındı
‘Suriyeli Misafirlerimiz Kardeş Topraklarında’ kitabında, Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak ülkemize gelen Suriye vatandaşlarına sunulan hizmetlere ilişkin ayrıntılı bilgi veriliyor. Kitaba göre, 2011 yılı Nisan ayından itibaren Türkiye’ye gelen Suriyeli misafirler, 10 ilde kurulan ve AFAD tarafından yönetilen 22 geçici barınma merkezinde misafir ediliyor. Suriyeliler için, 8 ilde yer alan 16 çadırkentte 33.676 çadır bulunurken, 5 ilde yer alan 6 konteynerkentte ise 11.909 konteyner yer alıyor. Bu merkezlerde bugüne kadar toplamda 482.809 Suriyeli barındı. Suriyeli misafirlerden 263.314’ü Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) gözetiminde gönüllü olarak ülkelerine geri dönüş yaptı. Hâlihazırda 219.495 Suriye vatandaşı barınma merkezlerinde bulunuyor. Barınma merkezleri dışında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ise 900 bine yakın Suriyelinin yaşıyor.

Yıllara göre Geçici Barınma Merkezlerindeki Suriyeli sayısı

2011

2012

2013

2014

9.078

148.527

210.336

219.495


 


Barınma merkezlerinde AFAD tarafından son derece etkin ve entegre bir sistem geliştirilmiş durumda. Bu sistem kapsamında merkezlerdeki eğitim faaliyetleri Milli Eğitim Bakanlığı, sağlık faaliyetleri Sağlık Bakanlığı, güvenlik faaliyetleri İçişleri Bakanlığı, çocuklar ve kadınlara yönelik psikososyal çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, spor alanları ve sportif faaliyetler Gençlik ve Spor Bakanlığı, yiyecek güvenliği ve yiyecek hizmetleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve çevre düzenlemesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yürütülüyor.

2 bin kişilik mahalleler kuruldu
Suriyeliler için oluşturulan barınma merkezleri yerleşime uygun, mevcut sosyal tesislere yakın, insanların kendilerini güvende ve huzurlu hissedebilecekleri, sağlanan hizmetlerden etkin ve verimli bir şekilde faydalanabilecekleri yerlere kuruldu. Yerleşim alanları; altyapı, sosyal tesisler, barınma alanları da dâhil kişi başına en az 45 metrekare düşecek şekilde planlandı. Hizmet gruplarını da içeren yönetim binası, il emniyet veya il jandarma, lojistik ve dağıtım, seyyar hastanenin yerleri; barınma merkezlerinde yaşayan insanların kolayca ulaşabileceği yerlerde olacak şekilde hazırlandı. Barınma merkezlerinde her bireyin ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenebilmek için her biri en fazla 2 bin 500 kişilik mahalleler kuruldu.

207 çamaşırhane, binin üzerinde bulaşıkhane
Barınma merkezlerinde yaşayanlara içmek için kişi başı en az 3 litre; yemek yapma, kişisel ve ev temizliği için kişi başı en az 50 litre su temin ediliyor. Su kaynağı, barınma merkezlerinde yaşayan herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde çadırlara yeterince yakın yerlerde bulunuyor. Barınma merkezleri, temizlik işlerinin uygun sıklıkta yapılabilmesi için kadın ve erkeklere ayrı olmak üzere her 25 kişiye en az bir banyo kabini, her 20 kişiye en az bir bulaşık tezgahı ve her 20 kişiye en az bir çamaşır makinesi düşecek şekilde planlandı. Barınma merkezlerinde toplamda 207 çamaşırhane, 10.093 bulaşıkhane bulunuyor. Koteynerlarda ise her aileye özel mutfak ve banyo yer alıyor.

70 bin çocuk eğitim alıyor
Barınma merkezlerinde Suriye eğitim-öğretim sistemine uygun bir yapılanma esas alınarak, ilkokul, ortaokul ve lise için en az bin 500 metrekarelik büyüklükte alanlar ayrıldı. Okul öncesi çocukların eğitimi için en az 500 metrekarelik anaokulları oluşturuldu. Yaklaşık 70 bin Suriyeli çocuk, anaokulu, ilköğretim, lise seviyesinde toplam 850 derslikli 22 okulda, 3 binden fazla öğretmenle eğitimlerine devam ediyor. Okullarda, fen bilimleri, sosyal bilimler, matematik, bilgisayar, Türkçe, İngilizce, Arapça ve diğer yabancı dillerde eğitim veriliyor. Kamplarda; her mahallede ayrı ayrı oluşturulan toplamda 15 bin metrekarelik alana sahip çocuk oyun parklarının yanı sıra 103 dinlenme salonu ile 14 internet salonu bulunuyor.

273 yetişkin kursu düzenlendi
Barınma merkezlerinde kurslar ve spor faaliyetleri için en az 10 bin metrekarelik alanlar oluşturuldu. Bu alanlarda bilgisayar, yabancı dil, el sanatları, halı dokuma, dokumacılık, biçki dikiş, kuaförlük gibi meslek edindirme kursları ile Türkçe, İngilizce, Arapça okur-yazarlık kursları açıldı. Her bir kurs için en az 100 metrekarelik alan ayrıldı. 273 yetişkin kursunda şimdiye kadar 40 binin üzerinde Suriyeli eğitimini tamamlarken, hâlihazırda 21 bine yakın kursiyer çeşitli kurslara devam ediyor.

21 Mobil Sağlık Merkezi kuruldu
Uluslararası gözlemciler tarafından ‘dünyadaki en iyi kamplar’ olarak nitelendirilen barınma merkezlerinde Suriyeli misafirlerin, sağlık ihtiyaçları da karşılanıyor. Merkezlerde 21 Mobil Sağlık Merkezi, 399 personeliyle Suriyeli misafirlerin hizmetinde. Bugüne kadar 2,5 milyonun üzerinde poliklinik hizmeti sunulurken, 44 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirildi. Kamplarda dünyaya gelen bebek sayısı ise 11 bini aştı.

Kamplarda 38 market bulunuyor
Merkezlerde yaşayanların ihtiyaçlarını görebilecekleri çarşı içinde en az 4 bin metrekarelik alanlar oluşturuldu. Barınma merkezlerinde dağıtılan AFADKART ile tüm Suriye vatandaşları marketlerde alışverişlerini yaparak, gıda ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Barınma merkezlerinde toplamda 38 market bulunuyor.

Yurtiçi ve yurtdışından onlarca ziyaret
3 yıl içerisinde Suriyeli misafirlerin konakladığı barınma merkezleri yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda üst düzey yetkili tarafından ziyaret edildi. Kampları ziyaret edenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ başta olmak üzere kabine üyeleri yer alıyor. Türkiye’deki kamplar ayrıca, çok sayıda yabancı bakan, üst düzey bürokrat ve uluslararası örgüt temsilcisi tarafından da ziyaret edildi. Barınma Merkezlerinin uluslararası ziyaretçileri arasında BM Genel Sekreteri Ban k- Moon, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, BM ve Arap Birliği Eski Özel Temsilcisi Kofi Annan, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, BM Dünya Gıda Programı Başkanı Jean-Yves Lequime, Belçika Başbakan Yardımcısı Didier Reynders, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Leila Zerrougui de yer alıyor.

Kamp dışındaki Suriyeliler kayıt altına alınıyor
AFAD tarafından geliştirilen Elektronik Yardım Dağıtım Sistemi (EYDAS) ile kampların dışındaki Suriyelilerin kayıt altına alınma çalışmaları ise devam ediyor. Bu sistem ile yardıma ihtiyacı olanlar ile yardım etmek isteyenler aynı havuzda toplanıyor. Buna göre arz ve talep eşleştirmesi yapılarak yardımların en uygun şekilde dağıtımı gerçekleştiriliyor.