EN

Suriye için ‘Sana ihtiyacım var’ yardım kampanyası başladı


Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süren çatışmalardan büyük zarar gören mağdurlar için İnsani Yardım Platformu çatısı altında bir araya gelen pek çok sivil toplum kuruluşu, Başbakanlık AFAD ve Türk Kızılayı’nın da destekleriyle geniş çaplı bir yardım kampanyası başlattı.

Devamını Göster »
Zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, başta çocuklar olmak üzere tüm Suriyeli savaş mağdurlarına yönelik ‘Sana İhtiyacım Var’ yardım kampanyası, 22 Ocak Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Toplantıda bir konuşma yapan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri ve İnsani Yardım Platformu Koordinatörü Ali Kurt, "Bu ölçüsüz savaştan kaçan 1 milyona yakın kardeşimiz ülkemize sığındılar. Çoğu kadın ve çocuktan oluşan bu insanların her şeye ihtiyacı var. Suriye içinde kalanlar daha zor durumdalar. Ağır kış ve savaş şartlarının acımasız gerçekleştiği tüm tartışmaların ötesinde karşımızda duruyor. Her gün yüzlerce insan ölürken, aslında insanlık ölüyor. Mazlumun dini, inancı, ırkı hiç önemli değildir. Maalesef hür dünya, tamamen kendi bölgesel çıkarları istikametinde hesap yaparken, insanlık onuru tüm insanların gözü önünde hoyratça çiğneniyor" dedi.

İnsani Yardım Platformu çatısında çok sayıda vakıf
Ali Kurt, sivil toplum kuruluşları olarak olumsuz şartlar karşısında daha nitelikli bir yardım koordinasyonu temin etmek için İDSB koordinatörlüğü ve AFAD desteğinde şekillenen "İnsani Yardım Platformu" çatısı altında toplandıklarını anlattı. Kurt, bu çerçevede İDSB, AFAD, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı, Memur-Sen, HAK-İŞ, TOBB, Rabia Platformu, Uluslararası Doktorlar Birliği, Ankara Şam Genç İş Adamları Derneği (ANSAGİAD), Beşir, Cansuyu, Deniz Feneri, Dost Eli, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH, İsra, İyilik Derneği, Kimse Yok Mu, Sadakataşı, Şifa Platformu, Verenel, Yardımeli ve Yeryüzü Doktorları olarak bir araya geldiklerini söyledi.

‘AFAD olarak desteğe hazırız’
AFAD Müdahale Daire Başkanı Fatih Özer ise tek amaçlarını "dara düşen insana yardım etmek, zorluğu olana el uzatmak" şeklinde açıklayarak, devletin tüm kurumlarının mazlum Suriye halkına insani yardım ulaştırmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına destek olduğunu belirtti. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının, uluslararası nitelik taşıdığını dile getiren Özer, "Bu çalışmalar, daha da yayılırsa her noktada her türlü desteği vermeye, kolaylaştırıcı bir rol üstlenmeye hazırız. Bu çerçevede başlatacağımız yardım kampanyasıyla yapılacak insani yardım organizasyonlarını devlet, millet kaynaşmasının önemli bir tezahürü, sivil toplum kuruluşları ve medyanın buluştuğu çok önemli bir platform olarak görüyoruz" dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise uluslararası kamuoyunu Suriye’deki yaşanan iç savaşın bitirilmesi konusunda harekete geçmeye davet etti. Akar, Kızılay olarak 3 yıldan bu yana Suriye sınırında yardım çalışmaları yürüttüklerini belirttikten sonra Türk halkına desteklerinden ötürü teşekkürlerini ifade etti.

Suriye’de bugün yaklaşık 10 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyacı var. 20 milyon nüfuslu Suriye’de, çatışmalar nedeniyle yaklaşık 6,5 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. 3 milyon Suriyeli ise komşu ülkelere sığındı. 213 bini kamplarda olmak üzere, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 600 bini geçti. Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin dörtte üçü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Ağır kış şartlarının yaşandığı Suriye’de açlıktan çocuk ölümleri yaşanıyor.

Kampanyaya ilişkin detaylı bilgi için: www.sanaihtiyacimvar.org