EN

Somalililerden Türkiye´ye teşekkür


Somali´nin başkenti Mogadişu´da Türk hükümetinin ülkede yürüttüğü kalkınma projeleri karşısında duyulan memnuniyeti ifade etmek amacıyla teşekkür gösterisi düzenlendi.

Devamını Göster »
Mogadişu Belediyesi tarafından organize edilen gösteri için cumhurbaşkanlığı sarayı yakınındaki Özgürlük Parkında toplanan kalabalık bir grup, Türk bayrakları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın resimlerini taşıdı. Gruptakiler, Türkiye ve Başbakan Erdoğan´a teşekkürlerini sloganlarla dile getirirken, gösteriye hükümet yetkililerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Mogadişu Belediyesi Sözcüsü Mahmud Yusuf, "Türk hükümetinin Somali´ye sağladığı destek unutulamaz" diyerek belediyenin, Türk hükümetinin ülkede yürüttüğü insani yardım çalışmaları ile kalkınma projeleri karşısında halkın duyduğu minnetin ifade edilmesi için teşekkür mitingi düzenlediğini ifade etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda birçok devlet kurumu ve sivil toplum kuruluşu, Somali´de yürütülen sağlık, eğitim, altyapı gibi pek çok proje yürütüyor. Türk Hava Yolları da 20 yıl aradan sonra Mart 2012´de başkent Mogadişu´ya doğrudan seferlere başlamıştı.