EN

Somali Diasporasından Başbakan Erdoğan’a teşekkür mektubu


Global Somali Diasporası, 21-22 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’da topladı. Pendik’te düzenlenen ve 19 ülkeden 99 diaspora temsilcisinin katıldığı Global Somali Diaspora Konferansı’nın ardından temsilciler, Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildi. Kabulde Global Somali Diasporası, Başbakan Erdoğan´a Somali´ye verdiği destekten dolayı teşekkür mektubu sundu.

Devamını Göster »
Haliç Kongre Merkezinde 22 Haziran’da gerçekleşen kabule, İstanbul’da toplantı yapan Somali diasporasını temsilen bir heyet katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somalili temsilcilerle buluşmasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi de hazır bulundu.

Somali hükümetinde ve parlamentosunda bakan ve milletvekili düzeyinde çok sayıda mensubu bulunan diaspora, Somali´nin siyasi, kurumsal ve ekonomik kapasitesinin artırılması sürecinde önemli bir rol üstleniyor. Diasporadan gelen yıllık 2 milyar dolarlık nakit kaynak aktarımı ve diaspora yatırımları, ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturuyor. Diaspora, Somali´nin kalkınma sürecinde sosyal sermaye kaynağı niteliğinde olup, diasporadan anavatana gönderilen maddi desteğin yanı sıra bilgi, tecrübe ve insan gücü aktarımı kalkınmaya yönelik önemli bir yer tutuyor.

Pendik Green Park Otel´de, 19 ülkeden 99 diaspora temsilcisinin katılımıyla "Global Somali Diaspora Konferansı" düzenlendi. Konferans katılımcıları arasında eski bakanlar Maryan Kasım ile Abdulkarim Jama’nın yanı sıra işinsanları, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer aldı. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de konferansta konuşma yaptı. Konferansta katılımcılar, Türkiye’ye yardımlarından dolayı şükranlarını iletti. Somali diaspora temsilcileri ayrıca, yurtdışındaki Türklerle de işbirliği yapma arzusunda olduklarını belirtti.

Türkiye’nin yardımları devam ediyor
Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılı Ağustos ayında Somali’yi ziyaretinin ardından ülkedeki insani kriz Türkiye ve dünya gündeminin üst sıralarını taşınmıştı. Somali Cumhurbaşkanı ziyareti, ‘Somali’nin acil durumdan iyileşmeye geçme döneminin miladı’ olarak nitelemişti. Son 3 yıllık süreçte Türkiye, Somali’de okul, hastane, yol ve yükseköğretim bursları gibi birçok alanda faaliyette bulundu. Türkiye ekonomik ve insani yardımların yanında işler bir kamu sisteminin oluşturulması için de katkıda bulunmaya devam ediyor.
Başbakan Erdoğan´a sunulan teşekkür mektubu şöyle: 

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Ekselansları ve sevgili kardeşimiz,

Somali Diaspora mensupları olarak, yirmi yıllık huzursuzluk ortamından iyileşmeye doğru ilerleyen Somali halkına verdiğiniz destek ve kararlılığınız için, en derin şükranlarımızı Somali halkı adına sunmak istiyoruz.

2011 yılının Ağustos ayında eşiniz, çocuklarınız ve gönüllüler eşliğinde kuraklığa karşı destek olmak amacıyla Mogadişu’ya gerçekleştirdiğiniz ziyaret sadece sembolik bir değer değil aynı zamanda orada, koşulları önemli ölçüde iyileştirmeye neden olan bir ziyaret olmuştur. Mogadişu’ya gerçekleştirdiğiniz ziyareti unutmadık, unutmayacağız.

Sizin liderliğinizde Türk halkı, insani yardımlarını ulaştırmış, yollar, hastaneler, okullar inşa ederek kritik önemi haiz kalkınma desteği sunmuştur. Binlerce Somalili öğrencinin burs programları kapsamında yükseköğrenim için desteklenmeleri, ülkemizin iyileşme sürecinde fevkalade olumlu etkiler oluşturacaktır. Siz Somali´de insani yardımı yeniden tanımladınız.

Biz burada Somali halkı için yapmış olduğunuz herşeyi sıralayamayız ancak tüm dünyadaki Somalililer şunu bilmektedir ki; sizin politikalarınız insanlarımızın hayatları ve geleceği üzerinde eşsiz olumlu etkiler bırakmıştır. Bunun için de sonsuz minnettarız. Bugün, Türk Hava Yolları, Somali’yi dünyanın geri kalanına bağlayan tek uluslararası hava yolu şirketidir. Sizin elçiliğiniz Mogadişu içindeki tek büyükelçiliktir ve onlarca Türk kurumu halen Somali’nin kalkınmasına, gelişmesine ve büyümesine yardım etmeye devam etmektedir.

Ekselansları, ziyaretinizden üç yıl sonra, Somali daha iyi bir durumdadır ve bu sizin cesur ziyaretiniz olmadan mümkün olmazdı.

Somali halkı, Somalili insanlar arasındaki uzlaşma sürecinde oynadığınız bu büyük rolü sonsuza dek hatırlayacaktır. Ayrıca kardeş Türk ve Somali halkını birbirine bağlayan liderliğinizi de hatırlayacaktır.

Somali diasporasının temsilcileri olarak, daha etkili olma adına kurumsallaşma çabalarımıza verdiğiniz desteklerden ötürü de minnettarız.

Allah Türk halkını, hükümetini ve liderliğini korusun.

Saygılarımızla,
Global Somali Diasporası