EN

Sığınmacı Kamplarında Buruk Ramazan


Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli misafirler, Ramazan ve bayramı evlerinden uzakta geçirdi. Sınır kentlerdeki 20 ayrı kampta barınan 200 bini aşkın Suriyeli, iftar sofralarında Bakanlarımızı da ağırladı.

Devamını Göster »
İki yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ülkemize sığınan Suriyeliler, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Mardin, Malatya ve Gaziantep’teki 20 ayrı kampta ikamet ediyor. Kamplarda barınma, sağlık, eğitim, gıda, temizlik gibi hizmetlerin yanı sıra sığınmacılar için sosyal aktivite imkanları da sağlanıyor.

Ramazan ayını evlerinden ve sevdiklerinden uzakta geçiren sığınmacılar, Bakanlar Kurulu üyelerinin ziyaretleriyle biraz olsun moral buldu.

Davutoğlu ve Şahin ilk iftarı Nizip Kampı’nda açtı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Ramazan’ın ilk gününü Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan konteyner kentte geçirdi. Suriyeli sığınmacıların sevgi gösterileriyle birlikte ilk iftarını açan Davutoğlu, “Siz buranın ve bu toprakların asli kardeşlerisiniz ve ebediyen böyle olacaksınız. Biz size hürmeten misafirimizsiniz diyoruz. Ama siz bizim için bütün bu coğrafyanın asli sahiplerisiniz” dedi. Kamplarda 3 bin 806 Suriyeli bebeğin doğduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Onlar bizim için Suriye’nin ve Türkiye’nin ortak bebekleri, ortak geleceği, ortak çocukları” dedi.

Şahin ise “Bu coğrafyada Suriye ve Türk halkı aynı inancın evlatladır. Biz bugün kardeşlerimizle beraberiz. Ne kadar acı çektiğinizi, bedel ödediğinizi biliyoruz. Biz kardeşlerimize komşu hakkı bilinciyle kapımızı gönlümüzü açtık” diye konuştu.
“BM görevini yerini getirmiyor”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Malatya Beydağı konteyner kentte verilen iftar yemeğine katıldı. Suriyelilerle sohbet eden ve çocuklarla yakından ilgilenen Bozdağ, Türkiye’nin Suriye’de akan kan ve gözyaşının durması için üzerine düşen her şeyi yaptığını kaydetti. Bozdağ, “İslam coğrafyasının dört bir yanında aynı huzur içerisinde, aynı kardeşlik iklimi içerisinde Müslümanlar iftar yapma şansı bulamamaktadır. Dünyada huzuru ve barışı sağlamakla görevli Birlemiş Milletler (BM) teşkilatı var. Ama maalesef bugün Orta Doğu’da ve dünyanın pek çok yerinde savaşlar, gözyaşı ve kan varlığını devam ettirmektedir” dedi.

“Yeniden doğan bir coğrafyanın sancıları”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Bozdağ gibi Suriyeli misafirlerle Malatya’da buluştu. İftar yemeğinin ardından konuşan Yılmaz, “Suriye’de yaşananları görüyoruz. Zalim bir yönetim, halka ve halkın iradesine dayanmayan bir yönetim, halkına zulmediyor. Ve burada yüz binlerce insan gelip Türkiye’ye sığındı. Ben şuna yürekten inanıyorum; belki kısa vadede bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Suriye’de, Mısır’da ve başka ülkelerde sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bunlar yeniden doğan bir coğrafyanın doğum sancılarıdır” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise Şanlıurfa Harran konteyner kentini ziyaret etti. Kampta incelemelerde bulunan Müezzinoğlu Suriyeli sığınmacılarla sohbet etti. İftar yemeğinde yaklaşık 5 bin Suriyeli ile orucunu açan Müezzinoğlu, “Allah’ın kullarına karşı merhamet ve rahmetinin tezahürü olan ramazan ayında sizlerle aynı gönül sofrasını paylaştığım için kendimi şanslı ve mutlu addediyorum. Suriye’de dünya tarihinin kara sayfalarına geçecek insanlık dışı vahşetlere şahit oldunuz şahit olduk. Bu iftar sofralarında bütün duamız bu zulmün bir an önce bitmesi içindir” dedi.

“Suriyeli misafirlerimiz 3 yıldır bizimle”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, Hatay Altınözü´nde kalan Suriyeli sığınmacılarla iftar yemeğinde bir araya geldi. İftarda Suriyelilerin sorun ve taleplerini dinleyen Ergin, "Suriyeli misafirlerimizi 3 yıldan beri burada ağırlıyoruz. Bir an önce kendi ülkelerinde huzurun ve barışın temini ile kendi evlerinde yaşayabilecekleri iklimin oluşmasını, Suriye’de yaşanan acıların, akan kanın ve gözyaşının bir an önce durmasını temenni ediyorum" dedi. Ergin Altınözü dışında Yayladağı’nda kalan Suriyelilerle de buluştu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de Mardin’de katıldığı iftar programında Suriyeli sığınmacıların yanı sıra Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş’la bir araya geldi.

Hayat devam ediyor

Başbakanlık AFAD’ın özverili çalışmaları sayesinde kamplarda Suriyeliler büyük ölçüde günlük yaşamlarını sorunsuz bir biçimde sürdürüyor.

Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetleri alabilmeleri için kamp bünyesinde kurulan sahra hastanelerinde bugüne kadar 1 milyon 405 bin poliklinik hizmeti verildi. Kamp dışındaki hastanelere sevk edilen Suriyeli hasta sayısı ise 250 bini aştı. Bu hastanelerde 25 bin 678 ameliyat yapıldı.

Bazıları 4-5 mahalleden oluşan küçük birer kasaba haline gelen kamplarda, sağlık ocakları, okullar, sosyal tesisler, camiler, parklar ve marketler bulunuyor. Aylık belirli bir kredi yüklenen kartlarla alışverişlerini yapan Suriyeliler, Ramazan boyunca iftar ve sahur sofralarını kendilerine özgü tatlarla hazırladı.

Kamp yaşamını kolaylaştırmak amacıyla hizmetler belirli bir sisteme bağlı olarak yapılıyor. Kamplarda bulunan her çamaşırhanenin kapısında listeler yer alıyor. Bu listeler sayesinde hangi ailenin hangi gün beyaz hangi gün ise renkli çamaşır yıkayacağı sıraya konulmuş durumda.

Suriyeli aileler evlerinden çok uzakta, Suriye geleneklerine uygun olarak buruk da olsa düğünlerini yapıyorlar. Kamplarda doğan her bebek sığınmacılar için umut kaynağı olmaya devam ediyor. Kamplarda bugüne kadar 5 bin 397 bebek hayata gözlerini açtı.
Kamp bünyesinde yer alan sosyal tesislerde halı dokuma, dikiş, kuaförlük ve resim atölyelerinde meslek kursları veriliyor. Kamplarda yetişkinlere yönelik olarak bugüne kadar 330 kurs açıldı ve 5 bin 866 Suriyeli bu kurslarda eğitim aldı.

Demokrasiye merhaba

Suriyeli sığınmacılar demokratik uygulamalarla ilk kez kamplarda tanışma fırsatı buluyor. Şanlıurfa Harran Kampında Suriyeli gençlerden oluşan bir Gençlik Meclisi kuruldu. Bu meclisin üyeleri geçtiğimiz günlerde kendi aralarında yaptıkları seçimle bir başkan belirledi. Gençlik Meclisi Başkanı liderliğinde belirli aralıklarla yapılan toplantılarda kamp yaşamına ilişkin kararlar alınıyor ve bu kararlar kamp yönetimiyle paylaşılıyor. Kamp yönetimi ise uygun bulduğu taleplere ilişkin adımlar atıyor. Böylece hem Suriyelilerle kamp idaresi arasında etkin bir köprü kurulmuş oluyor hem de Suriyeliler kampların yönetimine katkı sağlıyor. Kamplardaki demokratik uygulamalara bir diğer örnek ise Kilis Öncüpınar kampında Ocak ayında yapılan mahalle muhtarlığı seçimi oldu. 6 mahalleden oluşan kampta sığınmacılar her mahalle için bir muhtar ve 2 aza seçti. Demokrasiyle Türkiye’de tanışan Suriyeli gençler bu uygulamalardan duydukları memnuniyeti dile getirirken, demokratik uygulamaları ülkelerine götürmek istediklerini de vurguluyor.

Ve çocuklar…


Suriyeli çocuklara kamplarda anaokulundan liseye kadar her düzeyde eğitim veriliyor. Ülkelerine döndüklerinde sene kaybetmemeleri için Suriye’deki okul müfredatına sadık kalınarak yapılan eğitim-öğretim faaliyetlerine ek olarak Türkçe dersleri de veriliyor. Kamplarda açılan okullardaki 500’ün üzerinde derslikte 27 bin 640 öğrenci eğitim alıyor. Okullarda 578’i Türk, kalanı Suriyeli bin 545 öğretmen görev yapıyor.

Kamplardaki dar sokakları kahkahalarıyla şenlendiren çocuklar için psikolojik destek sağlanıyor ve oyun salonlarında eğlenceli etkinlikler düzenleniyor. Okuldan arta kalan vakitlerinde Suriyeli çocuklar ayrıca resim, müzik ve dans gibi kurslara da katılıyor.