EN

Rusya ile 4. Üst Düzeyli İşbirliği Toplantısı St. Petersburg´da düzenledi


Türkiye-Rusya 4. Üst Düzeyli İşbirliği Toplantısı, 22 Kasım´da Başbakan Erdoğan´ın katılımıyla Rusya´nın St. Petersburg kentinde düzenlendi. Toplantı kapsamında, Türkiye ile Rusya arasında enerji ve gümrük ticaretine ilişkin 3 anlaşma imzalandı. Görüşmede ayrıca, Anadolu Ajansı, Rusya´nın iki haber ajansıyla işbirliği anlaşması imzaladı. Bu 5 yeni anlaşmayla, Türkiye ile Rusya arasında bu kapsamda yapılan anlaşma sayısı 34´e çıktı.

Devamını Göster »
Türkiye-Rusya 4. Üst Düzeyli İşbirliği Toplantısı, 22 Kasım 2013´te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in liderliğinde düzenlendi. Toplantı kapsamında, Türkiye ve Rusya arasında enerji şirketleri tarafından elektrik üretim konusundaki mutabakat zaptı, Rusya Güç Makinaları Anonim Şirketi ile Türkiye ERK İnşaat ve Makina Şirketi arasındaki stratejik işbirliği anlaşması ve Türkiye - Rusya arasında basitleştirilmiş gümrük ticaret hattının genişletilmesine yönelik anlaşmalar imzalandı. Toplantıda ayrıca Anadolu Ajansı, Rusya´nın İtar-Tass ve Ria-Novosti ajanslarıyla işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzaladı. Bununla, 4´üncüsü gerçekleşen Rusya-Türkiye Ortak Bakanlar Kurulu toplantılarında imzalanan anlaşmaların sayısı 34´e çıktı.
 
Anlaşmaların imza töreninin ardından Putin ile ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Rusya ilişkilerinde her alanda büyük gelişmeler yaşandığını ve ikili ilişkilerin tüm alanlarda bir yıl öncesine göre çok daha güçlenerek geliştiğini anlattı. Başbakan Erdoğan, 2012´de iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 35 milyar dolara yaklaştığını, 2013 yılının Eylül ayına kadar bu rakamın biraz düşüşe geçtiğini belirterek, "Her iki ülkede siyasi irade, hedef olarak 2020’de 100 milyar dolarlık belirlemiş bulunuyor"dedi.

´Şangay İşbirliği Teşkilatı´na Türkiye´yi alın´
Basın toplantısında enerji alanındaki işbirliğinin Rusya ile ilişkilerde önemli bir yer tuttuğunu belirten Erdoğan, "İlk nükleer enerji santralimizi Rusya ile ortak yapıyoruz. Bu, 20 miyar dolarlık bir yatırım. Enerji alanında bizim birinci derecede ortağımız Rusya" diye konuştu. Rusya ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, "Şangay İşbirliği Teşkilatı´na gelin Türkiye´yi alın. Bizi de bu sıkıtıdan kurtarın. Biz bunun yanında Avrasya´daki ülkelerle ilgili de serbest ticaret anlaşmasına varız"dedi.

Ortak basın toplantısına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mevlüt Çavuşoğlu, Salih Kapusuz, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, RusyaEnerji Bakanı Alexsander Noval, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski, Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov katıldı.

Türkiye 2006’dan beri 14 ayrı ülkeyle kurduğu Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyleriyle, bölgesinde ve küresel ölçekte işbirliği mekanizmalarını güçlendiriyor. Genel olarak “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi” olarak anılan mekanizmalar, Türkiye’nin çok boyutlu ve işbirliğine dayanan dış politikasının yeni enstrümanlarından biri. İşbirliği konseylerinin kurulduğu ülkelerle belirli aralıklarla, devlet ve hükümet başkanları, başbakanlar veya bakanlar düzeyinde toplantılar yapılıyor. Yürütülen mekanizma, işbirliğinin boyutuna göre Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK), Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK), Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK),Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu (YDİK), Ortak İşbirliği Konseyi (OİK) gibi isimler alıyor. 7 yılda toplam 32 işbirliği konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda ticaret, bilim, teknoloji, sanayi, enerji, savunma, bankacılık, vize uygulamaları, turizm, sağlık, tarım, altyapı, ulaştırma, kalkınma, eğitim, iletişim, kültür, çevre gibi alanlarda toplam 360 anlaşmaya imza atıldı.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: kdk.gov.tr/sayilarla/yuksek-duzeyli-isbirligi-mekanizmalari/8