EN

Rus gazeteci heyeti Türkiye’yi ziyaret etti


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğinde düzenlenen ‘Gazeteci Heyetleri Programı’ kapsamında, Rusya Federasyonu’ndan 8 kişilik bir gazeteci heyeti Türkiye’yi ziyaret etti. Rus gazeteci heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından kabul edildi.

Devamını Göster »
Alanında uzman gazetecilerin Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te ağırlandığı bu ziyaret sayesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerinde son dönemde yakalanan yakın işbirliği olanaklarının ele alınması ve Rus kamuoyunda Türkiye’ye yönelik ilginin artırılması hedeflendi.

9 Aralık Salı günü Ankara’da başlayan program kapsamında Rus gazeteciler, ilk olarak Dışişleri Bakanlığı´nı ziyaret etti. Gazeteciler, Türkiye - Rusya ilişkileri ile Türk Dış Politikasının ana gündem maddelerine ilişkin bilgi aldı. Heyet, Başbakanlık Merkez Bina´da Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından kabul edildi. Daha sonra Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezine (ORSAM) geçen Rus gazeteciler, Türkiye´nin Ortadoğu politikasına ilişkin bilgi aldı. 

Gazeteci heyetinin 10 Aralık Çarşamba günü ilk durağı Anıtkabir oldu. Anıtkabir´i ziyaret eden heyet, hatıra fotoğrafı çektirdi. 

KDK-BYEGM işbirliğinde düzenlenen programda Rus gazeteciler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la da bir araya geldi. Bakan Yıldız, gazetecilerin Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz boru hattı ve nükleer enerji görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Heyetin Ankara temaslarının son durağı ise Anadolu Ajansı oldu.  

Ankara temaslarının ardından Gaziantep’e geçen gazeteci heyeti, Nizip Konteyner Kenti’ni ziyaret ederek, sahadaki AFAD yetkilileri ile Suriyeli misafirlerle görüşme imkânı buldu.  Heyet, Gaziantep’teki konteyner kent ziyaretinin ardından Zeugma Mozaik Müzesini gezdi.

Gaziantep programının ardından, Rus gazeteciler, 12 Aralık Cuma günü İstanbul’da Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde Başbakan Başmüşaviri Etyen Mahçupyan tarafından ağırlandı. Mahçupyan, heyete Türkiye’nin demokratik dönüşümüyle ilgili bilgi verdi. Gazeteciler ayrıca, Türkiye-Rusya ilişkileri konusunda çalışan akademisyenlerle bir araya gelerek, ikili ilişkilerin geleceğiyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Rusya Federasyonu Gazeteci Heyeti, İstanbul’da kısa bir tarihi yarımada gezisinin ardından 13 Aralık Cumartesi günü Türkiye’den ayrıldı.