EN

Polonyalı gençler, 600. yıl etkinlikleri kapsamında Türkiye’deydi


Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişki tesisinin 600’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında ‘Polonya Gençlik Köprüsü’ programı düzenlendi. Polonya’dan davet edilen 35 genç, bir hafta boyunca İstanbul ve Ankara’da dış politika kurumlarını ziyaret etti, seminerlere katıldı ve tarihi-turistik mekanları gezdi.

Devamını Göster »
Düzenli faaliyetlerimizden ‘Gençlik Köprüsü’ programlarının 10’uncusu, 8-12 Eylül 2014 tarihlerinde Polonyalı gençlerin katılımıyla düzenlendi. Programa siyaset, uluslararası ilişkiler ve Türkoloji bölümü yüksek lisans-doktora öğrencilerinin yanı sıra genç bürokrat ve iş insanları da katıldı.

35 kişiden oluşan Polonya heyetinin programı, medya direktörümüz Gözde Kirişcioğlu´nun açılış konuşmasıyla başladı. Heyet programlarına Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Aya Sofya Müzesi ve Sultanahmet Camii´ni ziyaret ederek devam etti. Ardından Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Büyükakıncı´nın  “Türkiye ve Polonya: Bölgenin Yükselen Güçleri” başlıklı konferansına katılan Polonyalı gençler, iki ülke ilişkilerine dair detaylı bilgi aldı. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Özgün Erler Bayır´ın konuşmacı olarak hazır bulunduğu konferansın soru cevap bölümünde, Ukrayna krizinden Türkiye-AB ilişkilerine kadar pek çok güncel konu masaya yatırıldı.

İstanbul´daki programın ikinci gününde Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğü´nü ziyaret eden gençler, özellikle Polonya ilişkilerine dair belgelere yoğun ilgi gösterdiler. İstanbul´da son olarak Polonezköy’e giden heyet, buradaki Polonya kökenli vatandaşlarla temaslarda bulundu.

Gençlik ve spor vizyonu tanıtıldı
Polonyalı gençler, Ankara programına Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Heyet başkentte programlarına Gençlik ve Spor Bakanlığını ziyaret ederek devam etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz´ın "Türkiye´nin Gençlik ve Spor Vizyonu" başlıklı konferansına katılan gençler, Türkiye´nin gençlik ve spor politikaları, Bakanlığın yurtdışı faaliyetleri ve uluslararası öğrencilerle alakalı konularda bilgi aldı. Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı´na geçen Polonyalı gençler, Başkanlığın yapısı, işleyişi ve yutdışı teşkilatı hakkında bilgi aldı.

Heyet, Ankara programına Anadolu Ajansını ziyaret ederek devam ettii. Ziyaret sırasında heyete, AA Dış İlişkiler Müdürü Ercan Göçer, Dış İlişkiler Uzmanı Serdar Mahmutoğlulları ve Suriye muhabiri Ali Demir eşlik ederek, AA’nın savaş bölgelerindeki çalışma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Heyete, AA’nın savaş bölgelerine muhabir yetiştirmeyi amaçlayan "Anadolu Ajansı Savaş Muhabirliği Eğitimi" hakkında interaktif katılımlı sunum da yapıldı. Suriye muhabiri Demir, bölgede devam eden iç savaşta çektiği çarpıcı fotoğraf ve videoları göstererek bölgedeki çalışma şartlarıyla alakalı bilgiler verdi. Polonyalı gençler, Ankara´daki programlarının ilk gününü Polonya´nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyona katılarak sonlandırdı.

Ankara´daki programın ikinci gününde Yunus Emre Enstitüsü´nü ziyaret eden gençler, kurumun dünyadaki ve Varşova´daki faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Yunus Emre Enstitüsü ziyaretinin ardınan Dışişleri Bakanlığına geçen Polonyalı gençlere, Türkiye-Polonya ilişkileri ve Türk dış politikası konularında sunum yapıldı. Ardından Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile görüşen gençler, koordinatörlüğümüzün faaliyetleri ile Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu hakkında bilgi aldı. 

Gençlik Köprüsü programları kapsamında bugüne kadar Tunus, Mısır, Libya, Nijer, Gabon, Senegal, Yemen, ABD, Filistin ve Balkan ülkelerinden heyetler Türkiye’de ağırlandı.