EN

Polonya-Türkiye 600.Yıl etkinlikleri, Polonyalı gazeteci programıyla başladı


Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişki tesisinin 600’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında davet ettiğimiz Polonyalı gazeteci heyeti, 1-7 Mart tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulundu. TBMM Başkanı Çiçek´le görüşen basın heyeti, 5-6 Mart tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Polonya Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski’nin Türkiye programını da takip etti.

Devamını Göster »
Düzenli faaliyetlerimizden ‘Gazeteci Heyetleri Programı’nın 10’uncu ayağında, Avrupa’nın yükselen ülkelerinden Polonya’dan 7 kişilik bir gazeteci heyeti Türkiye’yi ziyaret etti. Programa Gazeta Wyborcza muhabiri Bartosz Wieliński, Rzeczpospolita dış haberler editörü Jerzy Haszczyński, TVP INFO muhabiri Monika Antkiewicz, Polish News Agency siyasi haberler muhabiri Marzena Kozlowska, TVN24 Biznes i Świat muhabiri Karolina Hytrek-Prosiecka ile kameraman Tomasz Burdal ve Informacyjna Agencja Radiowa muhabiri Dorota Piotrowska katıldı.

Polonyalı gazetecilerin Türkiye programı İstabul ziyaretiyle başladı. Heyetle bir araya gelen Medya Direktörümüz Gözde Kirişçioğlu, programın açılış konuşmasını yaptı. 600´üncü yılını kutladığımız Türkiye- Polonya ilişkilerinin karşılıklı dostluk temeline dayandığını belirten Kirişçioğlu, Türkiye´nin Polonya kamuoyunda tanıtılmasının önemine değindi. Kirişçioğlu´nun açılış konuşmasının ardından, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu heyete, ´Türkiye´de Çözüm Süreci´ başlıklı bir sunum yaptı. Kürt sorununda gelinen noktayı aktaran Ensaroğlu "Kürt sorunu önceleri sadece güvenlik perspektifinden ele alınırken, bugün demokratik mekanizmalarla çözülmeye çalışılıyor" diye konuştu. Polonyalı gazeteciler, görüşmelerin ardından İstanbul´un tarihi mekânlarını ziyaret etti.

3 Mart Pazartesi günü Polonyalı gazetecilerin ilk durağı Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı İstanbul Ofisi oldu. Bakanlık uzmanları, gazetecilere kurumun faaliyetleri ve Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin bir sunum yaptı. Heyet, AB Bakanlığındaki görüşmenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçti. Polonyalı gazetecilere burada, İstanbul´da uygulanan şehircilik anlayışı ile belediyenin faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi. İstanbul programı kapsamında gazeteci heyeti, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünü de ziyaret etti. Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Budak, yaptığı konuşmada, tarihte Osmanlı İmparatorluğunun Polonyalılara her zaman kucak açtığını belirterek, " Polonezköy bunun en somut örneğidir" diye konuştu.

Enerji alanında ortak çalışma grupları
Polonyalı gazeteci heyeti, 4 Mart Salı günü Ankara temaslarına başladı. İlk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ziyaret eden heyet, Dışilişkiler Daire Başkanı Murat Becerikli ile görüştü. Enerji konusunun Türkiye gündeminin öncelikli meselelerinden biri olduğunu belirten Becerikli, Polonya Cumhurbaşkanının Türkiye ziyareti sırasında enerji alanında bazı anlaşmalar yapmak istediklerini söyledi. Polonya ile enerji alanında çalışma grupları kurmak istediklerini vurgulayan Becerikli, yenilenebilir enerji konusunda işbirliği için adım atmak istediklerini kaydetti. Becerikli, “İki ülke de enerji konusunda dışa bağımlı ve her iki ülkenin de nükleer enerji modeli var. Nükleer enerjinin her iki ülke için faydalı hale gelmesi için ortak çalışma yapabiliriz” dedi.

´Ukrayna´da tüm halkın ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm olmalı´
Gazeteci heyeti, daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) geçti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le görüşen Polonyalı gazeteciler, Türkiye’nin dış politikasına ilişkin sorular yöneltti. Türkiye’nin Ukrayna’da yaşananlar konusundaki resmi tutumuna ilişkin soruya Çiçek, “Bölgemizde yeteri kadar sorun var. Suriye sorunu hala çözülmedi. Irak seçime gidiyor ancak hemen hergün 50’den fazla kişi hayatını kaybediyor. Şimdi bir de Ukrayna sorunu başladı. Biz bu gelişmelere ilkesel düzeyde bakıyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yanayız. Halkın birliği, bütünlüğü esastır. Çözüm halkın tümünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde demokrasi ve uzlaşı yoluyla olmalıdır” dedi. Çiçek, Ukrayna’daki olayların Kırım’daki 300 binden fazla soydaşımız için de büyük önem taşıdığını belirterek, “Kırım’daki soydaşlarımızın bu nüfuz kavgasında yeniden sıkıntılar yaşamasını istemiyoruz” diye konuştu. Çiçek ayrıca, Polonya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Polonya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine (KKTC) yapılan haksızlıkla mücadelede destek isteyen TBMM Başkanı, “Polonyalı dostlarımızdan KKTC ile ilişki kurmalarını istiyoruz. Adil ve dengeli bir ilişki kurmalarını temenni ediyoruz” dedi.

600. Yılında Türkiye-Polonya İlişkileri Sempozyumu
5 Mart Çarşamba günü Polonyalı gazeteci heyeti, ilk olarak 600. Yılında Türkiye-Polonya İlişkileri Sempozyumuna katıldı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Polonya-Türkiye ilişkileri bizlere atalarımızın bıraktığı çok değerli bir mirastır. Bu mirasa sahip çıkmak da bizlerin görevidir. Bu emanetin bir göstergesi olarak, Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılını hep birlikte kutluyoruz" dedi. AB’li dostların Türkiye’ye karşı önyargılı tutumlarının anlamsız olduğunun Polonya örneğinden görüldüğünü belirten Arınç, “Polonya´ya karşı yapılan tartışmalar bugün için anlamını yitirmiştir. Türkiye´nin de üyeliğe kabulü ile birçok tartışma bitecek ve daha güçlü bir AB’yi konuşuyor olacağız" diye konuştu. Arınç, 2004’te AB üyesi olan Polonya´nın, üye olma sürecinde yaşadığı zorlukları bildiğini belirterek, Polonya´nın nüfus, ekonomik durum, işgücü transferi gibi konuları başarıyla aştığını ve bugün birçok AB üyesinden daha iyi bir konuma geldiğini kaydetti.

600. Yıldönümü kutlamalarının resmi açılışı, ziyaret esnasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül ile Komorowski baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü´nde ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, Komorowski ve heyetini Türkiye´de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 600´üncü yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşen ziyaretin ayrı bir anlam ifade ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, "Türkler ile Lehler arasında 1414 yılında başlayan dostluk 600 yıldır güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu, tahmin ediyorum ki dünyada çok az ülke arasında gerçekleşen bir dostluktur" dedi.

´Polonya AB sürecine destek veriyor´
Türkiye ile Polonya´nın NATO´da müttefik olduklarını hatırlatan Gül, her alanda yakın işbirliği yürütüldüğünü kaydetti. Gül, “Görüşmemizde, AB konusunu ve Türkiye´nin müzakere sürecini geniş bir şekilde konuştuk. Polonya, bu müzakere süreci içerisinde Türkiye´ye daima destek vermektedir, bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ettim. Özellikle müzakere süreci içerisinde yargı ve temel haklar fasıllarının hemen açılmasını, enerji ve dış güvenlik savunma politikalarının muhakkak açılmasını, bu fasılların açılmamasının izahının mümkün olmadığını Sayın Cumhurbaşkanı ile paylaştım, kendileri de hak verdiler. Zaten Polonya, Türkiye´nin Dostları Grubu içerisinde Türkiye´ye desteklerini devam ettirmektedir. Bu desteğin süreceğinden de eminiz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile Türkiye´nin, "Ukrayna´nın siyasi birliğinin, egemenliğinin, toprak bütünlüğünün zedelenmeden korunmasının ve Kırım´daki gerginliğin sükunetle çözülmesinin doğru olduğu" görüşünü paylaştığını da söyledi. Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski de açıklamasında, "AB’ye katılım sürecinde Türkiye’yi desteklediğimizi söylemek istiyorum. Türkiye’nin AB´deki rolünün özellikle Avrupa’nın ve NATO ülkelerinin güvenliği açısından çok önemli olacağını düşünüyoruz" dedi.

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Komorowski huzurunda, TRT ile Polonya Televizyonu ve Polonya Radyosu arasında işbirliği protokolleri, AB Bakanlığı ile Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu arasında mutabakat muhtırası, TODAİ ile Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu arasında işbirliği protokolü imzalandı.

´Başbakan Erdoğan´la görüşme´
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu´nda, basına kapalı düzenlenen çalışma yemeğinde, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile bir araya geldi. Çalışma yemeğine, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı. Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ayrıca, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile de görüştü.

Polonyalı gazeteciler, 6 Mart Perşembe günü Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski´nin İstanbul programına katılmak üzere İstanbul´a geçti. Cumhurbaşkanı Komorowski ile Polonezköy´ü gezen gazetecileri semt halkı ağırlarken, Polonezköy mezarlığı ve 100 yıldır burada bulunan kiliseyi de görme fırsatı yakaladılar. 

‘Ticaret hacmi 5,2 milyar dolara çıktı’
Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski’nin Türkiye ziyareti sırasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunca (DEİK) Türk-Polonya İş Forumu düzenledi. Forumda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, 2002´de Türkiye ile Polonya arasındaki ticaretin 582 milyon dolar olduğunu belirterek, "Aradan geçen 10 sene içerisinde ticaretimiz 5,2 milyar dolara çıkmış. Yani neredeyse 10 misli artmış. Hâlbuki 10 sene içerisinde dünya ticareti sadece 3 misli arttı. Demek ki dünya ticaretinin artışından çok daha hızlı bir şekilde 2 ülke arasındaki ticaret artmış" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Polonya gibi büyük ekonomileri olan ve müteşebbis güçleri bulunan iki ülkenin karşılıklı yatırımlarının ise yok denecek kadar az olduğunu söyleyerek, Türklerin Polonya´daki yatırımlarının 37 milyon dolar, Polonyalıların Türkiye´deki yatırımlarının ise 27 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Komorowski ise yaptığı açıklamada, Türkiye ile Polonya arasında vize muafiyeti konusuna değinerek, “Hiç şüphe yok ki Türkiye´nin beklentilerini desteklerken Polonya´nın kendi beklentilerini de destekliyoruz. Çünkü biz Polonya´daki turistlerin, iş adamlarının aynı şekilde vize kolaylığından faydalanmasını istiyoruz. Böylesine bir kolaylık olmasını istiyoruz. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer yetkililerle görüştük” dedi.

600’üncü yıl sergisi İstanbul’da açıldı
Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600’üncü yılı nedeniyle planlanan etkinlik dizisinin etkinliklerinden ‘Uzak Komşu Yakın Anılar: Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600 Yılı’ sergisi, Emirgan´daki Sakıp Sabancı Müzesi´nde düzenlenen törenle açıldı. Törene iki ülkenin cumhurbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, sergiyle, 600 yıl boyunca Osmanlı Sarayı´nda Müslüman Türk ismi taşıyan Polonya asıllı paşalar, ressamlar ve müzisyenleri yakından tanıma fırsatı bulunacağını dile getirdi. Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ise, “600 yıllık tarihi boyunca, ülkelerimizin iki komşu ülke olduğunu unutmamak gerekir. Kırım civarında iki ülkenin sınırları birleşiyordu. Bu 600 yıl süren dönem ve ortak ilişkilerimiz içinde her iki ülkenin bazen diğer ülkelere ayak uydurması gerekti. Daha modern, daha gelişmiş ülkelere yetişmemiz gerekli oldu ama hiçbir zaman teslim olmadık. Özellikle son birkaç 10 yıllık dönemde farklı organizasyonların bünyesinde Türkiye ile beraber üyeyiz. Mesela NATO´nun üyesiyiz. Türkiye ile Avrupa Birliği bünyesinde de bulunmayı istiyoruz, arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye ve Polonya cumhuriyetleri cumhurbaşkanlarının himayesinde açılan, Dışişleri ve Kültür bakanlıkları tarafından desteklenen sergide, Polonya´nın müze, arşiv, kütüphane, manastır ve kilise koleksiyonlarından eserler yer alıyor. Sergide, Türkiye´den Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilenlerle birlikte 348 eser sergileniyor. Sakıp Sabancı Müzesi´ndeki sergi, 15 Haziran´a kadar görülebilecek.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak ‘Gazeteci Heyeti Programı’ kapsamında bugüne kadar, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen, Arap, Çinli ve Faslı gazetecileri ağırladık.