EN

Papa Franciscus, Türkiye´yi ziyaret etti


Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, altıncı yurtdışı gezisini Türkiye’ye yaptı. Ankara’da resmi törenle karşılanan Papa Fransciscus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Devamını Göster »
Papa Franciscus, Türkiye temasları kapsamında ilk olarak Anıtkabir´i ziyaret etti. Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı´na geçen Papa Franciscus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı´nın protokol girişinin önündeki caddede karşılanan Papa Franciscus´u taşıyan makam aracı, Türkiye ve Vatikan bayrağı taşıyan atlı tören birliği eşliğinde saraya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, alandaki platformda yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde Papalık Marşı ve İstiklal Marşı çalındı.

Papa Franciscus, Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören birliğini selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Papa Franciscus, sarayın girişindeki merdivenlerde Türkiye ve Vatikan bayrakları önünde el sıkışarak, basın mensuplarına poz verdi.

Karşılamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve diğer ilgililer hazır bulundu.

´Dünya için umut fotoğrafı´
Erdoğan ve Papa Franciscus, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaptığımız görüşmede farklı düşündüğümüz konu, hemen hemen hiç yok. Dünyadaki bu olaylara bakışta aynı şeyleri paylaşıyoruz. Terörle mücadeledeki bakışımız aynı, dünyada özellikle şiddete yönelik bakışımız aynı, paranın egemenliğine yönelik bakışımız aynı" dedi. Papa Franciscu´nun Türkiye´ye yaptığı bu ziyareti önemsediğini belirten Erdoğan, "Bölgemizde ve dünyada barış ümitlerini çoğaltacak çok önemli, çok hayati adım olduğuna inanıyorum. Bugün Türkiye´den verilecek mesajlar sadece Türkiye´ye, sadece Vatikan´a değil inanıyorum ki tüm İslam coğrafyasına, tüm Hristiyan coğrafyasına ulaşacak ve oralarda da barış umudunu artıracak şekilde inşallah yankı bulacaktır. Bugün Ankara´da vücut bulan bu fotoğraf hiç şüphesiz dünya için bir umut fotoğrafıdır" diye konuştu.

Papa Franciscus ise yaptığı açıklamada, "Türkiye büyük bir cömertlik göstererek birçok göçmeni kabul etti ve sınırlarında meydana gelen bu dramatik durumdan doğrudan etkilendi. Uluslararası camianın bu göçmenlere yardım etmesi ahlaki bir mecburiyettir. Gerekli olan bu insani yardımın dışında bu trajediyi ortaya çıkaran sebeplere de kayıtsız kalınmamalıdır" dedi. Papa Franciscus ayrıca, "Bizim diyaloğa ihtiyacımız var çünkü birçok ortak değerimiz var. Aynı zamanda bu diyalog sükunetle farklılıklara değer vererek onlardan ders çıkarmaya faydalı olmalıdır. Sağlam bir barış inşa etmek çabasını sabırla ileri götürmemiz gerekiyor. Bu barış insanlığın onuruna bağlı olan hedefler ve temel haklara saygı üstüne kurulmalıdır" diye konuştu.

Papa Franciscus, daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile bir araya geldi.  

Ankara´daki temaslarının ardından İstanbul´a geçen Papa Franciscus, ilk olarak Sultanahmet Camii´ni ziyaret edip, dua etti. Papa Franciscus, ayin yönetmek için St. Esprit Katedrali´ne gitti. Ayinin ardından Papa, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü ve Aya Yorgi Kilisesi’nde yapılan ayine katıldı. Kilisede bir konuşma yapan Papa, Ortodoks Kilisesi ile birleşme mesajı verdi. Papa Franciscus ile Patrik Bartholomeos, Fener Rum Patrikhanesi’ndeki Aziz Anderas Yortusu ayininin ardından ortak bildiri imzaladı. Deklarasyonda, dinlerarası diyaloğun gerekliliği ve savaşların durması için çaba sarf edilmesi gerektiği vurgulandı. Ayinde Papa’nın isteği üzerine Patrik, Katoliklerin ruhani liderinin başını öperek, onu kutsadı. Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 30 Kasım günü akşam saatlerinde askeri törenle Türkiye´den ayrıldı.

Papa´nın ziyareti uluslararası basında büyük yankı buldu, 40 ülkeden 300´ün üzerinde gazetecinin takip ettiği ziyarete ilişkin zaman zaman canlı bağlantılar da yapıldı.