EN

Ortadoğu ve Kuzey Afrika´dan sağlık muhabirleri Türkiye´deydi


Koordinatörlüğümüz ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün işbirliğinde yürütülen "Gazeteci Heyetleri Programı" kapsamında Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden sağlık muhabirlerinden oluşan 16 kişilik bir heyet 18-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye´yi ziyaret etti.

Devamını Göster »
Sağlık Gazetecileri Heyeti, program kapsamında İstanbul ve Ankara´da temaslarda bulundu. Heyet Ankara´da ilk olarak Sağlık Bakanlığını ziyaret etti. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik başkanlığında yapılan toplantıda heyete, Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programına ilişkin bilgi verildi. Görüşmede ayrıca, Şehir Hastaneleri projesi ile sosyal güvence sisteminden vatandaşların nasıl yararlandığına ilişkin ayrıntılar da aktarıldı. Program kapsamında daha sonra Ekonomi Bakanlığına giden gazeteciler Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk ile bir araya geldi. Görüşmede, sağlık sektöründe uygulanan teşviklere ilişkin sunum yapıldı. Hacettepe Üniversitesi’nde ise Başhekim Yardımcısı Güray Soydan´la görüşen heyete, üniversitenin hastaneleri ve fakültelerini içeren detaylı bir sunum yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar´la akşam yemeğinde bir araya gelen 16 kişilik sağlık muhabirleri heyeti, Türkiye´nin sağlık politikasına ilişkin detaylı bilgi sahibi oldu. 

20 Kasım´da İstanbul´a geçen gazeteci heyeti, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) ile çeşitli sağlık kurumlarını ziyaret etti. DEİK’te yapılan toplantıda katılımcılara kurumun yapısı ve faaliyet alanları aktarılırken, Türkiye’nin sağlık turizmi konusundaki potansiyeli ve hedeflerine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya, Bahreyn, Latin Amerika, Hırvatistan ve Macaristan’dan gazeteciler Türkiye’de ağırlanmıştı.