EN

Nijer’de “Türkiye-Nijer Gençlik Platformu Derneği” kuruldu


Koordinatörlüğümüz tarafından Nisan 2013’te düzenlenen “Batı Afrika Gençlik Köprüsü” programının ardından, Nijerli gençler, Türk yetkililerle bu kez kendi ülkelerinde buluştu. Büyükelçimiz Hasan Ulusoy tarafından kabul edilen Nijerli gençler, görüşmede “Türkiye-Nijer Gençlik Platformu Derneği” kurduklarını açıkladı.

Devamını Göster »
Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy tarafından Türk Büyükelçiliğinde ağırlanan heyet, iki ülke gençleri arasında yapılabilecek ortak projelere ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Koordinatörlüğümüz uzmanlarından Mustafa Ateşci’nin de katıldığı sohbet toplantısında Nijerli gençlere seslenen Büyükelçi Hasan Ulusoy, “Nijerli gençleri Büyükelçiliğimizde görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye-Nijer ilişkilerinin ilerlemesi açısından siz gençlere önemli görevler düşüyor” dedi. Gençlik programlarının iki ülke arasındaki etkileşime önemli katkılar sağladığını belirten Ulusoy, “Bu karşılıklı etkileşim sürecinde Büyükelçilik olarak Nijerli gençlerin yanındayız. Kapılarımız sizlere her zaman açık” diye konuştu.

Büyükelçi Ulusoy’un ardından konuşan Ateşci ise gelişen ve değişen dünyada yerini alan Türkiye´nin, hikâyesini her daim paylaşma niyeti olduğunu belirterek, KDK tarafından yapılan programların ortak paydada buluşma amacına yönelik olduğunu ifade etti.

‘Türkiye tecrübemizi paylaşacağız’

Nijerli gençler adına söz alan Razikou Abdul Aziz, Büyükelçiliğimize ve Koordinatörlüğümüze teşekkür ederek, “Türkiye´nin her zaman Nijer’in yanında olması bizim için sevinç kaynağı” dedi. Nijerli gençler olarak sorumluluklarının farkında olduklarını belirten Aziz, “Gençlik Köprüsü programının hemen ardından "Türkiye-Nijer Gençlik Platformu" isimli bir dernek kurma çalışmalarına başladık. Derneğimiz geçen hafta itibariyle resmen kuruldu. Bu dernekle asıl hedefimiz Türkiye tecrübemizi Nijerli gençlerle paylaşmak” diye konuştu. Razikou Abdul Aziz ayrıca, bu amaçla platform bünyesinde bir eylem programı oluşturduklarını da sözlerine ekledi.