EN

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrencileri Ankara´daydı


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Dış Politika Tanıtım Programları’nın 11’inci konuğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi oldu. Program kapsamında üniversite öğrencileri, 8-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ankara’da çeşitli kurumları ziyaret etti.

Devamını Göster »
İki gün boyunca sürecek olan program kapsamında üniversiteliler, ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinasyon Direktörümüz Şimal Bulguroğlu, öğrencilere kamu diplomasisinin gelişimi ve Koordinatörlüğümüzün faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı. Adından Dışişleri bakanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkan Vekili Azize Sargın ve Şube Müdürü Çiğdem Demir Bakanlığın teşkilat yapısına ve Türk dış politikası vizyonuna dair bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, Ekonomi Bakanlığı´na geçti. Ekonomi Bakanlığı´nda Personel Dairesi Başkan Yardımcısı Burak Kürkçü tarafından karşılanan öğrenciler, Bakanlık faaliyetleri ve kariyer imkanları hakkında bilgi aldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, ilk günün son ziyaretini Enerji Bakanlığı´na gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı Murat Mercan ile bir araya gelen öğrenciler, "Türkiye´nin Enerji Görünümü" hakkında bilgi aldı.

Programın ikinci gününe öğrenciler, ilk olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret ederek başladı. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan öğrencilere, TİKA faaliyetleri ve Türk dış politikasındaki yerine dair sunum yaptı. "120 ülkede faaliyet gösteren TİKA, 11 yılda 12.903 projeyi tamamladı. Sadece 2013 yılında 1816 proje hayata geçirildi." diyen Maskan, son yıllarda gelişmiş ülkelerin dış yardımları azalırken, Türkiye´nin yardım miktarını arttırarak iki yıl üst üste birinci olduğunu ifade etti. TİKA ziyaretinin ardından Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği´ne geçen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, proje uzmanı Rahime Akdemir´in kurum faaliyetleri ve proje hazırlama yöntemleri konulu sunumunu dinledi. 

Öğrenciler, programın son ziyaretini Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında öğrencilere, Bakanlık Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür’ü Ziya Yediyıldız tarafından bakanlık yapısı ve faaliyetlerini içeren bir sunum yapıldı. Türkiye’ye yabancı ülkeler tarafından yüksek lisans, doktora ve dil alanında verilen burslara değinen Yediyıldız, “Ülkemizin, 95 ülke ile eğitim alanında işbirliği anlaşması bulunmaktadır.” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı ülkelerle artan işbirliğine dikkat çekti.

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce, Kahramanmaraş Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi öğrencilerini Ankara’da ağırladık.