EN

Macar gazeteci heyeti Türkiye´deydi


Koordinatörlüğümüz ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliğinde18-22 Ekim 2015 tarihleri arasında Macaristan Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi.Program kapsamında Macaristan’dan 13 kişilik basın heyeti Ankara,Gaziantep ve İstanbul‘da misafir edildi.

Devamını Göster »
2015 yılında düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programının 12’inci konuğu olan Macaristan Heyeti Ankara programı kapsamında ilk olarak BYEGM´yi ziyaret ederek Koordinatörümüz Dr. Cemalettin Haşimi ile bir araya geldi. İki ülke arasında tarihi ilişkilerin olduğunu vurgulayan Cemalettin Haşimi Türkiye’nin doğu ve batı arasında dengeli ilişkileri olan, kültürel birikime, köklü geçmişe sahip bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin yürüttüğü insani yardım faaliyetlerine de değinen Haşimi Afrika’dan Balkanlara, Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya dünyanın dört bir yanında yardım faaliyetleri yürüten Türkiye’nin Suriye krizinde olduğu gibi küresel insani krizlerde de aktif rol oynadığını belirtti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), Yunus Emre Enstitüsü ile Diyanet İşleri Başkanlığı ziyaretleriyle Ankara programı tamamlanmış oldu. Macaristan heyeti, Ankara ziyaretinin ardından Gaziantep Nizip Konteyner Kenti´ne giderek Suriyeli misafirlerle buluştu.Program, İstanbul’un çeşitli tarihi ve turistik mekanlarının ziyaretinin ardından sona erdi.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya, Bahreyn, Latin Amerika ve Hırvatistan’dan gazeteciler Türkiye’de ağırlanmıştı.