EN

Libya Heyeti Türkiye´yi ziyaret etti


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğinde Libya Heyeti programı düzenlendi.

Devamını Göster »
Libya Enformasyon Bakanlığı ve Haber Ajansından gelen yetkililer 5 günlük program kapsamında Ankara ve İstanbul´da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Programın kapsamında konuk Libya Heyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı´nı ziyaret ederek yetkililerle görüştü. Libya Heyeti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler´i de ziyaret ederek iki ülke ilişkileri hakkında bilgi aldı.

Libya Enformasyon Bakanlığı ve Haber Ajansı yetkilileri program kapsamında Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile de bir araya geldi. Ülkeler arası ilişkilerde, kamuoyunun bilgilendirilmesi sürecinde iletişim ve enformasyonun önemine değinen Cemalettin Haşimi, Türkiye ve Libya arasında basın yayın faaliyetleri konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Görüşme sırasında Türkiye´nin bölgedeki önemine ve iki ülke arasındaki tarihi temellere vurgu yapan Libyalı yetkililer Türkiye ve Libya arasında iletişim ve enformasyon alanında gerçekleştirilebilecek işbirliği faaliyetleri hakkındaki görüşlerini iletti.

Ankara temaslarını tamamlayarak İstanbul´a geçen konuk heyet burada Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda temaslarda bulundu ve TRT Arapça televizyonunu ziyaret ederek Genel Koordinatör Turan Kışlakçı ile görüşerek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını görme fırsatı yakalayan heyet Trablus´a hareket etti.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden (IKBY) gazeteciler Türkiye’de ağırlandı.