EN

Latin Amerika Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi


Koordinatörlüğümüz ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğiyle 14-18 Eylül 2015 tarihleri arasında Latin Amerika gazeteci heyeti programı düzenlendi.

Devamını Göster »
Program kapsamında Dominik Cumhuriyeti, Paraguay, Peru, Panama, Kosta Rika, Meksika, Haiti, Brezilya, Ekvador, Arjantin ve Şili ülkelerinden 10 kişilik basın heyeti Ankara ve İstanbul’da misafir edildi.

Latin Amerika Gazeteci Heyeti programının Ankara ziyaretleri kapsamında ilk olarak Dışişleri Bakanlığı’na giden heyet, daha sonra Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (UTSAM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurulu´nu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunuldu.

Programın ikinci gününde BYEGM´yi ziyaret eden Latin Amerikalı gazeteci heyeti Koordinatörümüz Dr. Cemalettin Haşimi ile bir araya geldi. Latin Amerika ve Türkiye ilişkilerini değerlendiren Haşimi, küresel siyaset açısından ülkeler arası diyaloğun geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. Bu yıl 10 gazeteci heyeti programı düzenlendiğini belirten Haşimi, Türkiye´nin gazeteciler açısından heyecan verici bir ülke olduğunu, düzenlenen programlarla gazetecilerin ülkemizi yakından tanıma fırsatı bulduklarını ifade etti. Latin Amerika, Asya ve Afrika kıtalarından gelen gazetecileri ülkenin önde gelen kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile bir araya getirerek ikili temasların sağlandığını vurguladı.

Program, İstanbul´da çeşitli kurum ve kuruluş ziyaretleri ile devam etti. İstanbul programı kapsamında; Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı´na giden heyet İstanbul´un tarihi ve kültürel mekanlarını da gezme fırsatı buldu.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya ve Bahreyn’den gazeteciler Türkiye’de ağırlanmıştı.