EN

Kuveyt Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi


Türkiye´nin Ortadoğu ülkeleriyle her alanda artan işbirliği çerçevesinde, Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz işbirliğiyle, 11-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara, Kilis ve İstanbul´da Kuveyt Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi.

Devamını Göster »
12-13 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da resmi temaslarda bulunan heyet bu kapsamda ilk olarak Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü (BYEGM)  ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile BYEGM Merkez Binada görüşen heyet Türkiye-Kuveyt arasındaki ikili ilişkilerde basının önemi konusunda bilgilendirildi. Konuşmasında ülkemizin büyük bir değişim sürecinden geçtiğini ve bu süreçte Türkiye’nin Arap coğrafyasında barışın garantörü olduğunu belirten Haşimi şöyle devam etti: “Arap dünyası ile tanışma, barışma ve helalleşme sürecindeyiz. Türkiye’nin yeni hikayesini sizlerle diyalog halinde inşa etmeye kararlıyız. Burada en önemli rol basın mensuplarına düşüyor. Siyasetin değiştiği bir dönemde basın mensupları farklı coğrafi ilişkilerin anahtarıdır.” Haşimi ayrıca heyetin Kilis’e yapacakları ziyaret ile Türkiye’nin Suriye politikasının en önemli ayaklarından birini yerinde görme imkanı bulacaklarını söyledi.

Program kapsamında Stratejik Düşünce Enstitüsü´nde "Türkiye-Kuveyt İlişkileri ve Bölgesel Gelişmeler" hakkında bilgi alan Kuveyt Gazeteci Heyeti daha sonra Anadolu Ajansı´nı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Programın ikinci gününde ise TBMM´ye ziyaret gerçekleştiren heyetimiz TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler ile "Türk Dış Politikasında Ortadoğu" konusunda görüştü. Heyet daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı´nın yanı sıra Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı’nda görüşmelerde bulundu.

Ankara programının ardından Kilis´e geçen Kuveyt gazeteci heyeti Öncüpınar Barınma Merkezi’ni ziyaret etti. Barınma merkezindeki kreş ve atölyeleri gezen heyet burada yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Programın son gününde İstanbul´a giden Kuveytli gazeteciler İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi´ni (IRCICA) ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. TRT Arapça Kanal Koordinatörü Mehmet Emin Elmas ile görüşerek çalışmalarını yerinde izleme fırsatı bulan Kuveyt gazeteci heyeti ziyaretlerinin ardından İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını gezme fırsatı buldu.