EN

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasının 100’üncü yılında ‘Türk filmleri DVD seti’ hazırladı


Türk sineması, 2014’te 100’üncü yaşını kutluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 100’üncü yıla özel 7 filmlik ‘Türkiye’den Filmler’ DVD seti hazırladı ve sinemaseverlerin beğenisine sundu.

Devamını Göster »

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2014 yılının ‘Türk sinemasının 100’üncü Yılı’ olması vesilesiyle, yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerde ve Bakanlık birimlerinin 2014 yılındaki tüm yazışmalarında kullanmak üzere 100’üncü yıl logosu hazırladı. Bakanlığın resmi web sayfasında kamuoyunun beğenisine sunulan logo; 14 Kasım 1914’te ilk Türk sinemacısı Fuat Uzkınay´ın ‘Ayastefanos´taki Rus Abidesi´nin yıkılışını filme çekmesiyle başlayan Türk sinemasının 100’üncü yıl kutlamalarında kullanılacak.

‘Türkiye’den Filmler- Movies from Turkey’
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir asırlık Türk sinemasını ulusal ve uluslararası çevrelerde tanıtmak ve kamuoyunda kurumsal farkındalık oluşturmak amacıyla, ‘Türkiye’den Filmler- Movies from Turkey’ adı altında 7 filmlik bir DVD seti hazırladı. 5 bin adet basılan setin içerisinde, ‘Üç Arkadaş, Ateşin Düştüğü Yer, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Eşkıya, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Neşeli Hayat ve New York’ta Beş Minare’ filmleri yer alıyor. Bakanlık tarafından hazırlanan setler, dünyanın dört bir yanındaki film enstitülerine, sinema kurumlarına gönderilecek. Türk Sinemasının yüzüncü yılının kutlandığı 2014’te nitelikli bir armağan olarak yabancı konuklara verilecek olan DVD Seti, 2013 yılının sonunda tamamlandı.

5 dilde altyazı
Bakanlık, setin dünyanın büyük çoğunluğuna hitap edebilmesi için filmlerin İngilizce, Rusça, Çince, İspanyolca ve Arapça olmak üzere beş dilde altyazılı kopyalarını hazırlattı.

‘Türkiye’den Filmler’ setinde yer alan filmler

Filmin Adı

Yönetmeni

Konusu

Üç Arkadaş

Memduh Ün

Film İstanbul’da, Arnavutköy’ün ara sokaklarında, bir konak eskisi içinde kiracı olan ve bir arada yaşayan üç bekâr arkadaşın hikâyesini anlatır. Bu üç arkadaşın yaşantısında, bir gece parkta rastladıkları ve acıyıp evlerine getirdikleri kör bir işportacı kız olan Gül de karışır.

Ateşin

Düştüğü Yer

İsmail GÜNEŞ

Muğla’nın Fethiye İlçesinde portakal bahçesinde işçi olarak çalışan 5 çocuk babası Osman ve eşi Hatice, ansızın rahatsızlanan 17 yaşındaki kızları Ayşe’yi hastaneye kaldırırlar. Burada Ayşe’nin kalbinde önemli bir sorun olduğu anlaşılır. Tetkikler sırasında kızlarının, hamile kaldığını öğrenince yıkılırlar.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Seyfi Teoman

Lise yıllarından beri sıkı dost olan Ender ve Çetin, uzun yıllar ayrı kaldıktan sonra, Çetin’in Ankara’ya dönüşüyle tekrar bir araya gelmişler ve aynı evde yaşamaya başlamışlardır. Günün birinde Almanya’da yaşayan yakın arkadaşları Fikret, Türkiye’de bir trafik kazası geçirir. Almanya’ya dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, Ankara’da üniversite öğrencisi olan kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar, iki yıl boyunca, onlarla kalmasını ister.

Eşkıya

Yavuz Turgul

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. Bu süreçte, eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran... Baran hapisten çıkınca ilk işi köyüne döner. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Ahmet Uluçay

Recep ve Mehmet yazları, köylerinin yakınında çıraklık yapmakta olan iki köylü çocuğudur. Her ikisi de sinemaya delicesine tutkundur. Bu tutkunun sonucu olarak köydeki terkedilmiş ahırda bir film projeksiyon makinası yapmaya çalışırken, hayatlarını tümden değiştirecek olan rejisörlük hayalleri kurmaktadırlar.

Neşeli Hayat

 

Yılmaz Erdoğan

Noel babanın ne olduğunu bilmeyen bir noel babanın hikâyesini anlatmaktadır. Neşeli bir hayata sahip olmak için uğraşan küçük bir ailenin dramı anlatılmaktadır.

New York’ta Beş Minare

 

Mahsun Kırmızıgül

Büyük çaplı terör eylemleriyle benzerleri arasında öne çıkan bir suçluyu yakalamak için yapılan operasyon büyük bir çatışmaya dönüşür. Liderlerini koruma pahasına ortalığı kan gölüne çeviren adamları sayesinde lider son anda kaçarak kurtulur. Bir süre sonra kırmızı bültenle aranan Deccal kod adlı suçlunun Amerika’da yakalandığı bilgisi gelir.