EN

Kredi ve Yurtlar Kurumu, 162 ülkeden 9 bin 483 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptı


Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları yaklaşık 320 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Otel standartlarında hizmet veren KYK, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 162 ülkeden 9 bin 483 uluslararası öğrenciyi ağırladı.

Devamını Göster »
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vermesini sağladığı KYK yurtları, ulaştığı uluslararası standartlar sayesinde uluslararası öğrencilerin de ilk tercihi konumunda. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, yabancı öğrencilerin Türkiye´deki eğitimleri sırasında KYK´da konaklamayı tercih etmelerinin devlet yurtlarının geldiği nokta anlamında önemli olduğunu belirterek, “162 ülkeden on bine yakın öğrenciye kapılarımızı sonuna kadar açtık. Yurtlarımızda misafirimiz olan yabancı kardeşlerimizin hepsi bizim gönüllü elçilerimiz" dedi.

En çok öğrenci Afganistan´da geldi
KYK yurtlarında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 162 ülkeden toplamda 9 bin 483 uluslararası öğrenci barındı. KYK’da barınan uluslararası öğrenci sayıları ülkelerine göre sıralandığında Afganistan 1.838 öğrenci ile birinci sırada yer aldı. Afganistan’ı 596 öğrenci ile Azerbaycan takip ederken, Kosova ise 526 öğrenci ile üçüncü sırada. Suriye, İngiltere, İran ve Kazakistan’dan Türkiye’ye eğitim için gelen uluslararası öğrenciler de KYK yurtlarına büyük ilgi gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Fransa, Mısır gibi eğitim hayatı açısında önem taşıyan ülkelerin yanı sıra Bangladeş, Filipinler, Haiti, Senegal, Vietnam gibi ülkelerden de Türkiye´ye gelen çok sayıda öğrenci oldu. 

Kız öğrencilerde Kosova ilk sırada
Eğitimlerinin bir kısmını almak ya da Türkiye´de tamamlamak üzere ülkemize gelen kız öğrencilerin de KYK yurtlarına ilgisi büyük. Bu kapsamda Kosova, 271 kız öğrenci ile sıralamada en önde yer alıyor. Kosovalı kız öğrencileri 230 öğrenci ile Azerbaycan, 225 öğrenci ile Afganistan takip ediyor.

Uluslararası öğrenciler en çok İstanbul´da
Diğer ülkelerden gelerek KYK´da konaklayan uluslararası öğrencilerin şehirlere dağılımı incelendiğinde ise İstanbul ön plana çıkıyor. İstanbul´da eğitimlerine devam eden 1.979 öğrenci KYK yurtlarını tercih ederken, bu sayı Ankara´da 1.685, İzmir´de 772 olarak öne çıkıyor. Eskişehir ve Adana da yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

‘Yurtların doluluk oranı % 98’
Bakan Kılıç, KYK yurtlarında barınan binlerce öğrencinin Türkiye´nin geldiği nokta açısından önemli olduğunu belirterek, "Ülkemizde eğitimlerini sürdüren gençlere her konuda desteğimiz devam ediyor. Yurtlarımızın doluluk oranları yüzde 98 civarlarında. Özel sektördeki doluluk oranlarının yüzde 50 civarlarında olduğunu düşünürsek, işimizi doğru yaptığımız noktasında adımlar attığımızı söyleyebiliriz. Yabancı öğrencilerin ilk sırada bizi tercih etmesi de KYK´nın ulaştığı uluslararası standartları göstermesi açısından önemli. Yurtlarımızda misafirimiz olan yabancı kardeşlerimizin hepsi bizim gönüllü elçilerimiz. Türkiye´yi ülkelerinde en doğru şekilde anlatarak, turizm potansiyelimize önemli bir destek sağlayacaklarına inanıyorum" diye konuştu.