EN

Kamu Diplomasisi Koordinatörü Ali Osman Öztürk Model OIC´de İslam Coğrafyasından Gelen Öğrencilere Hitap Etti


İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (IKGF-Dİ) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Model OIC” Uluslararası Diplomasi Simülasyonu ve Akademik Eğitim Programı, 23-29 Ekim tarihlerinde İran’ın Meşhed şehrinde gerçekleştirildi.

Diplomatik ve akademik eğitimi birleştiren bir uluslararası program olan zirvede, 44 ülkeden 132 öğrenci, İslam coğrafyasındaki önemli konuları masaya yatırdı.

Kamu Diplomasisi Koordinatörü Ali Osman Öztürk, IKGF-Dİ Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araqchi, İran Kültür Bakanı Abbas Salehi, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Taha Özhan, zirvede birer konuşma yaptı.

İKGF-Dİ Başkanı İskandarov, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerinin bir numaralı hedefi olan İslam gençliğinin, bu örgütlerden korunması ve İslam coğrafyasının kalkınması için kararlı bir çalışma sürdürdüklerini bildirdi.İskandarov, gençlerin ülkelerin geleceği olduğunu vurgulayarak, "Geleceğimizi gençlerimize yaptığımız yatırımlarımız ve desteklerimiz belirleyecek." değerlendirmesinde bulundu. 

Zirvede " İslam Dünyasında Birlik ve Kamu Diplomasisi" başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Ali Osman Öztürk de kamu diplomasisi araçlarının İslam Dünyası´nda oluşturulmaya çalışılan birlik ve barış atmosferine yapacağı katkıların altını çizdi.

Genç diplomat adaylarınca alınan kararlarda, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri, İslam dünyasının ortak tehdidi kabul edildi, Yukarı Karabağ ve Suriye konusunda İslami dayanışma gösterilmesinin önemi vurgulandı. İslamofobi ile etkin mücadeleye geniş yer ayrılan karar metninde, Batı siyasetinde bulunan ılımlı siyasi akımlarla iş birliği yapılması yönünde ortak yaklaşım sergilendi.

Kaynak: AA