EN

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, Dış Politika Tanıtım Programı için Ankara´daydı


Koordinatörlüğümüz tarafından yürütülen Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında, İstanbul Şehir Üniversitesinden 16 kişilik öğrenci grubu, 14-15 Kasım 2013 tarihleri arasında Ankara’ya geldi.

Devamını Göster »
Program çerçevesinde İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, iki gün boyunca Ankara’da Türk Dış Politikasını etkileyen ve belirlenmesinde katkıda bulunan kurumların işleyişini yerinde görme fırsatı yakaladı. 

16 kişilik öğrenci grubu programın ilk gününde, Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile biraraya gelen öğrenciler, Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu konusunda bilgi aldı. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerine Koordinatörlüğümüzün misyonu hakkında bilgi veren Haşimi, "Türkiye´nin kamu diplomasisi esasında bu coğrafyanın 1000 yıllık hikayesini tüm dünyaya anlatmaktır" diye konuştu. Türk Dış Politikasında son dönemde yaşanan dönüşüme de değinen Haşimi, "Türkiye´de geleneksel diplomasinin dönüşümü ile kamu diplomasisinin ortaya çıkışı bütünleşik bir süreç olmuştur" dedi. Haşimi´nin ardından söz alan Koordinasyon Direktörümüz Şimal Bulguroğlu ise Koordinatörlüğümüz faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı. 

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin Ankara ziyaretinin ikinci durağı ise Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) oldu. Şehir Üniversiteliler, 14 Kasım programı kapsamında ayrıca Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfını (SETA) da ziyaret etti. 

Programın ikinci günü ise, öğrencilerin ilk durağı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı oldu. Ziyaret kapsamında Ulusal Ajans Uzmanı Özlem Öğütoğulları, Şehir Üniversitesi öğrencilerine Ulusal Ajans programları hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına geçen öğrenciler, Dış İlişkiler Başkanı Ahmet Direk´ten kurumun yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Şehir Üniversitesi öğrencileri daha sonra Yunus Emre Enstitüsüne geçti. Enstitü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ebubekir Ceylan, üniversitelilere kurumun kültürel diplomasi vizyonu hakkında bilgi verdi. Üniversiteliler, ziyaretin son günü ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığına giderek  Bakanlık Müşaviri Ali Özdemir´den bilgi aldı. 

Koordinatörlüğümüzün Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri Ankara’da ağırlandı.