EN

İsrail saldırılarında ağır yaralanan Gazzeliler uçakla Türkiye’ye getirildi


Bir aydan uzun bir süredir devam eden İsrail saldırılarında yaralanan Gazzelilerden durumu ağır olan 4’ü uçakla Türkiye’ye getirildi. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Ankara’ya getirilen Filistinli yaralıları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu karşıladı.

Devamını Göster »
Gazze’de İsrail’in saldırılarında ağır yaralanan Filistinlilerden 3´ü kadın, biri çocuk 4 Filistinli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye´ye getirildi.

Tel Aviv Ben Gurion Havaalanı´ndan alınarak tedavi için Ankara´ya getirilen yaralılar 33 yaşındaki Rahme Muhammed Hatami, 19 yaşındaki İhab Muhammed Naccar, 20 yaşındaki Nida Abu Dagga ile 15 yaşındaki Ahud Selana´yı Esenboğa Havaalanı´nda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile diğer ilgililer karşıladı. Bakan Müezzinoğlu, Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, ambulans uçağa girerek yaralılarla bir süre görüştü.

Filistinli yaralılar, havaalanından ambulanslarla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu yaptığı açıklamada, Gazze´de yaklaşık 2 aydır bir insanlık trajedisi yaşandığını belirterek, “Gazzeli, Filistinli kardeşlerimiz çok zor şartlarda hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Bu zaman zarfında Türkiye olarak çok yoğun bir diplomatik çaba içinde olduk. Bu çabalarımızın iki ana hedefi vardı, birincisi insani olarak çekilen acıları dindirmek üzere Gazzeli kardeşlerimize her türlü yardımın ulaştırılmasını sağlamak, ikincisi de bir an önce ateşkesin sağlanıp Gazze´de güvenlik şartlarının oluşmasını temin etmek suretiyle bu insani yardımların en etkin bir şekilde ulaşılabilmesini temin etmek” dedi.

Yaralılar için hava köprüsü kurulacak
Gazzeli yaralıların Türkiye’ye getirilmeye devam edeceğini belirten Davutoğlu, "Her biri 40’ar hasta alacak şekilde bir hava köprüsü halinde sürekli bir devri daimle mümkün olan en fazla sayıda hastayı ilk aşamada belki 200, Türkiye´ye getirip tedavi etmeyi planlıyoruz. Bu konuda katkıda bulunan Sağlık Bakanımız ve ekibine, Genelkurmay Başkanlığımız, TİKA´ya, Kızılay´a, AFAD´a teşekkürü bir borç biliyorum. Bir kez daha Türkiye bir insanlık sınavından büyük bir başarıyla geçiyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da "Gecikmeli de olsa kurulmuş olan bu insani hava köprüsü dolayısıyla mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. İlk vakaları aldık, 4 vaka geldi. 13 yaşında bir genç kızımızda kafa travması var, 19-20 yaşında iki genç, biri erkek biri bayan yine omurilik travmaları var. 33 yaşında bir hanım kardeşimiz var. 3´ü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde, genç kızımız da Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde tedavi altına alınacak" dedi.