EN

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği istişare toplantısı düzenlendi


 15 Temmuz darbe girişiminin en güçlü ifadelerle kınandığı toplantıda İslam dünyasının, Türk devletinin ve milletinin yanında olduğu net bir şekilde vurgulandı
Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK), ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğiyle, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) istişare toplantısı düzenlendi.

15 Temmuz darbe girişiminin en güçlü ifadelerle kınandığı toplantıda İslam dünyasının, Türk devletinin ve milletinin yanında olduğu net bir şekilde vurgulandı.

Toplantıya KDK Koordinatörü Ali Osman Öztürk, BYEGM Genel Müdür Yardımcısı İsmail Mansur Özdemir, İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt ve İDSB Onursal Başkanı Necmi Sadıkoğlu’nun yanı sıra Katar Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyealdin Al-Quradaghi, Müslüman Avukatlar Birliği Genel Başkanı Halid Tugayyan, Sudan Devlet Bakanı ve Gençlik Kuruluşu Başkanı Abdülmuin Sunni, Kuveyt Vakıflar Eski Bakanı Cemal Şihab, Global Peace Mission Başkanı Ahmad Azam Bin Rahman, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Hamza Akbulut, Pakistan Al-Khidmat Vakfı Başkanı Abdus Şakur, MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, Hindistan Human Welfare Foundation Başkan Yardımcısı Arif Ali Thottancheri, Makedonya Cultural Humanitarian Organization Merhamet Başkanı Adnan Ismaili katıldı.

KDK Koordinatörü Ali Osman Öztürk, İslam dünyasının her köşesinden gelen katılımcıları selamlayarak, “Çok acı bir tecrübeyi yaşadık ama her karanlığın ardından bir aydınlık vardır ve Rabbimiz bunu bize göstermiştir. Bizi zaferle müşerref kılmıştır. Batı dünyası bu darbe girişimine islamofobi bakış açısıyla yaklaşmıştır. Nerede bir Müslüman kardeşimizin başına bir iş gelse Türkiye orada olmuştur ne yazık ki bu yaklaşımımız ‘Türkiyefobi’ ve ‘Erdoğanfobi’ ye dönüşmüştür.” diye konuştu.

Yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da verilen mücadelenin önemine vurgu yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı İ. Mansur Özdemir, “İzzet elbisesi elbiselerin en güzelidir. Allah, makamında izzetli duruşumuzu kabul eylesin. Kudüs’ün, Rabia’nın ve 15 Temmuz’un şehitleri kardeştir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Geçmiş olsun ve yanınızdayız mesajı vermek için geldiniz. Bizler bir milletiz ve kardeşiz. İslam Dünyası Temmuz kalkışmasına karşı Türkiye’nin yanında ve oynanan oyunun farkındadır.” dedi.

İDSB Onursal Başkanı Necmi Sadıkoğlu, “Ülkesini, milletini ve cumhurbaşkanını seven Türk halkı sokaklara inerek tanklara göğsünü siper ederek bu darbe girişimini engellemiştir. Bu kalkışma ülkemizin kılcal damarlarındaki bu hain yapının temizlenmesi ve ülkemizin hak ettiği yere gelmesi için hayırlı bir vesile olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Sudan Devlet Bakanı ve Gençlik Kuruluşu Başkanı Abdülmuin Sunni konuşmasında, “Türkiye halkı ve hükümeti ile aldığı ortak iradesiyle asla yenilmeyeceğini ortaya koymuştur. Biz de bu gerçeğe şahadet etmek için buradayız. Kardeşliğimizin gereği olarak destek vereceğiz. Bugün bir zafer ve onur şehri olarak Ankara’dayız. Bu bizim için de büyük bir onurdur. Türkiye aleyhine yapılacak her türlü fiile karşıyız ve karşı duracağız. Sudan’ın içinde ve dışında fark etmez. Türkiye halkının yanında bulunulması konusunda İslam dünyasına haykırıyoruz. Biz Sudan’da Türkiye aleyhine hiçbir oluşuma, okula, yapıya asla müsaade etmeyeceğiz ve hepsini yasakladık. Türkiye Müslüman ülkelerin öncüsüdür ve böyle bir tuzakla karşılaşması normal.” ifadelerini kullandı.

Al-Khidmat Vakfı Başkanı Abdus Şakur, “Biz Filistin olarak olayın en başından beri Türkiye’nin yanındayız. Gerçek düşman ve şeytan Gülen hareketidir. Türkiye bu sıkıntılı süreçten sağ salim çıkacaktır. Bu toplantı vesilesiyle bu şeytani yapının üstesinden geleceğiz. FETÖ sadece Türkiye’ye yönelik değil ayrıca 5 farklı İslam ülkesine yönelik de düşmanlık yapıyor. Bunlar Afganistan, Libya, Irak, Yemen ve Suriye’dir.” diye konuştu.

Makedonya “Cultural Humanitarian Organization Merhamet” Başkanı Adnan Ismaili, 15 Temmuz gecesi bütün İslam dünyası ve Balkan Müslümanları hep ayakta ve Türkiye’nin yanında olmuştur. 15 Temmuz gecesi ve devamındaki demokrasi nöbetleri "Çanakkale ruhunun" halen yaşamakta olduğunu göstermiştir. FETÖ belasını 1992’lerden beri yaşamaktayız. Sinsice eğitim yoluyla musallat olmuşlardır. Dinin ruhuna zarar verdiler. Balkan devlet okullarında namaz ve tesettür serbestken adı “Türk Okulu” olan FETÖ okullarında yasaktı. Bunun yarattığı maliyeti bir düşünün.” ifadelerini kullanarak FETÖ’nün Balkanlar’da yaptığı tahribata dikkat çekti.

İslam Dünyası STK´ları Birliği İstişare Toplantısı aile fotoğrafı ile tamamlandı. Heyet daha sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) heyetini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde kabul etti.

Türkiye´nin, adları farklı da olsa, aynı saiklerle hareket eden ve birbirleriyle yakın ilişki içinde bulunan terör örgütlerinin ortak saldırısı altında olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Son günlerdeki hadiseleri, milletimizin şanlı 15 Temmuz destanına ve arkasından gerçekleştirdiği 20 günlük demokrasi nöbetlerine karşı yapılmış misilleme saldırıları olarak görüyorum. FETÖ ile PKK´nın, DAİŞ´le bu örgütlerin arasında hiçbir fark olmadığı, hepsinin de aynı amaca hizmet ettiği bu saldırılarla bir kez daha ortaya çıkmıştır."

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben “Siz Müslümanların kabul olmuş duasısınız” ifadesini kullanarak Türkiye’nin İslam coğrafyasındaki öneminin altını çizdi. Katar Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyealdin Al-Quradaghi ise 15 Temmuz gecesi verilen mücadeleyi zafer olarak niteledi. Al-Quradaghi bu zaferin sadece Türkiye’nin değil bütün İslam dünyasın olduğunu söyledi.

İDSB heyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etti. Heyete hitaben yaptığı konuşmada İslam dünyasının kardeş olduğuna dikkat çeken Kahraman Müslüman ülkelerden gelen desteğin önemine vurgu yaptı.

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt TBMM Başkanı Kahraman’ın İDSB’nin kuruluşuna öncülük ettiğini söyledi. Heyetin ziyaretinin İslam dünyasının darbe girişimine karşı Türk devletinin yanında olduğu anlamına geldiğini dile getiren Kurt, Meclis Başkanına geçmiş olsun dileklerini iletti.

İDSB’nin ziyaretleri Diyanet İşleri Başkanlığı ile devam etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez heyeti kabulünde, “Türkiye’nin zor zamanında dünyanın her bir köşesindeki Müslüman kardeşlerimizin kalbi bizimle atmıştır, bu bizleri mutlu kılmıştır. Biz millet olarak tarihte birçok tehlike ile boğuştuk. Bu seferki fitne bu topraklarda 40 yıl din, barış, İslam, eğitim diyerek fitne tohumları ekmiş ve milletine silah tank ve f-16’larla saldırmıştır. Bu hain yapı Sovyetlerin dağılmasından sonra Rusya ve Orta Asya coğrafyasında yeşeren İslam akımını yok etti. Bu yapı sadece Türkiye için değil küresel ölçekte tehlikeli bir yapı haline gelmiş ve küresel bir fitne odağına dönüşmüştür.” diye konuştu.