EN

Iraklı Bektaşiler, Türkiye’yi ziyaret etti


Koordinatörlüğümüz ile Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) işbirliğiyle Irak Bektaşi Federasyonu Temsilcileri ülkemizi ziyaret etti.

Devamını Göster »
Her yıl Ağustos ayında Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Uluslararası Hacı Bektaş Anma ve Kültür Etkinlikleri’ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen Iraklı Bektaşi heyeti 5 günlük program kapsamında Ankara ve Nevşehir’de çeşitli ziyaretlerde bulundu.

14-18 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenen program kapsamında konuk heyet, Nevşehir’de Bektaşi türbelerini ziyaret ettikten sonra akşam da Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri’ne katıldı. Nevşehir’deki programın tamamlanmasının ardından Ankara’ya geçen heyet ORSAM ve Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı’nı ziyaret ederek yetkililer ile görüştü.

Iraklı Bektaşi heyeti, program kapsamında Koordinatörümüz ve BYEGM Genel Müdürü Cemalettin Haşimi tarafından da kabul edildi. Cemalettin Haşimi konuk heyete Türkiye´nin Irak ve Suriye´ye yönelik gerçekleştirdiği insani yardım faliyetleri hakkında bilgi verdi. Irak Bektaşi Federasyonu Temsilcileri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı da ziyaret ederek YTB Başkanı Kudret Bülbül ile bir araya geldi.

Düzenlenen program ile Iraklı Bektaşilerin kimliklerini kazanma sürecindeki devamlılığın sağlanması ve Türkiye ile Bektaşi toplumu arasındaki bağların güçlendirilmesi amaçlandı.