EN

İlker Aycı, 175 yatırım ajansının başkanı seçildi


Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, 175 yatırım ajansının çatı kuruluşu olan Dünya Yatırım Ajansları Birliğinin (WAIPA) Başkanlığına seçildi. WAIPA başkanlık görevini Ajans Başkanı İlker Aycı yürütecek.

Devamını Göster »
24 Ocak’ta Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da düzenlenen WAIPA Yönetim Kurulu toplantısında yapılan seçimde İlker Aycı, oybirliği ile başkanlığa seçildi. Geçen yıldan beri Birliğin Başkan Yardımcısı görevini yürüten Aycı, bu yıldan itibaren 130 ülkeden toplam 175 ulusal ve bölgesel yatırım ajansının üye olduğu birliğin başkanlığını yürütecek.

Hedef İstanbul’u WAIPA’nın merkezi yapmak
Aycı seçim sonrası yaptığı açıklamada, bu sonucun Türkiye’nin uluslararası arenada rüştünü ispat ettiğinin bir kanıtı olduğunu belirterek, “2015’te Türkiye G-20’nin Dönem Başkanlığını alacak. Böyle bir başkanlık öncesinde ülkemizin yönetimde söz sahibi olduğu organizasyon sayısının artması gücümüze güç katacaktır” dedi. Aycı ayrıca, bundan sonraki adımın WAIPA’nın Cenevre’deki merkezinin İstanbul’a taşınması olduğunu söyleyerek, “Cenevre’deki merkezin Türkiye’ye taşınması, İstanbul Finans Merkezi için de olumlu olacaktır” diye konuştu.

Bu arada, Cape Town’da düzenlenen toplantıda, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı boşalttığı WAIPA Başkan Yardımcılığı görevine de Türkiye’nin desteğini alan Azerbaycan Yatırım Ajansı AZPROMO seçildi.

WAIPA nedir?
1995 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA), dünyanın 130 ülkesinde faal olan toplam 175 ulusal ve bölgesel yatırım ve promosyon ajansını aynı çatı altında toplayan uluslararası bir organizasyon. WAIPA’nın önde gelen 5 misyonu ise, yatırım promosyon ajansları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirmek, etkin bilgi paylaşımı, uluslararası doğrudan yatırımlar konusunda tecrübe paylaşımı, yatırım promosyon ajanslarının bulundukları ülkelerde yatırım ortamının iyileştirilmesine sağladıkları katkının artırılması için destek ve teknik desteğe erişimin kolaylaştırılması ve ihtiyaç duyan ülkelerdeki ajanslara eğitim programları düzenlenmesi olarak sıralanıyor.