EN

İki kıtayı birleştiren Marmaray görkemli bir törenle açıldı


Asya ile Avrupa kıtaları arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayan, dünyanın alanındaki en önemli projelerinden Marmaray, Cumhuriyet Bayramında görkemli bir törenle açıldı. Asrın projesinin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 konuk bakan katıdı.

Devamını Göster »
İlk olarak 150 yıl önce Sultan Abdülmecid döneminde gündeme gelen, 2004 yılında yapımına başlanan ve Cumhuriyetin kuruluşunun 90´ıncı yılında hizmete giren Marmaray´ın açılışını Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, törende Marmaray´ın Sultan Abdülmecit´in hayali olduğunu hatırlatarak, "153 sene önce hayal edilen bu proje bugün vücud buluyor" dedi. Marmaray´ın sadece Türkiye´yi ilgilendiren bir proje olmadığını belirten Gül, "Marmaray, Londra ve Pekin´i birbirine bağlayan uluslararası bir projedir" diye konuştu.

Marmaray Cumhuriyetin başarısının ispatı

Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Japonya Başbakanı Abe ve Romanya Başbakanı Ponta ile 8 ülkeden bakanları ve yabancı konukları selamlayarak, "Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıl dönümünü kutluyor, milletçe 81 vilayetimizde, yurt içinde, yurt dışında 90. yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray´ı özellikle, 29 Ekim´de, özellikle 90. kuruluş yıl dönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini bugün ispat ediyoruz" dedi. Marmaray´ın sadece bir İstanbul projesi olmayıp, aynı zamanda bir insanlık projesi olduğuna işaret eden Erdoğan,"İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu, olur. Marmaray, Pekin´den, Tokyo´dan, Londra´ya kadar inşallah tüm dostlarımızın, kardeşlerimizin projesidir. Bir barış, dayanışma projesidir" dedi. Marmaray´ın ilk seferine katılan Erdoğan ayrıca, Marmaray´ın ilk 15 gün İstanbullulara ücretsiz hizmet vereceğini de söyledi.

´İstanbul yine dünyanın merkezi´

TBMM Başkanı Çiçek ise, "İki yakası biraraya gelmeyen ülkeden iki kıtayı birleştiren bir ülke konumuna geldik" dedi. Marmaray´ın açılış coşkusuna katılan Japonya Başbakanı Abe, imkansız denebilecek bu projeyi gerçekleştirdiği için Türkiye´yi tebrik ettiğini belirterek, "Türkiye ve Japonya biri en Doğusundan biri en Batısından Asyayı uçuran iki kanattır" diye konuştu. Romanya Başbakanı Ponta ise "Bugün iki kıtayı birleştiren bu projeyle İstanbul bir kez daha dünyanın merkezi oluyor" dedi. Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ise Somali halkı adına bu törende olmanın kendisi için bir onur olduğunu belirterek, "Bu büyük kutlama gününde, 90 yıl önce verilen onur dolu mücadele sonunda sizlerle birlikteyiz. Somali halkı ve devleti olarak Türkiye’nin sergilediği liderlik için minnettarız" diye konuştu.

Asyadan Avrupaya 4 dakikada geçilecek

Aslın projesi için binlerce işçi, 1343 teknik uzman ve mühendis çalıştı. Üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşan Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak. Proje, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı´nın altından birleştiren Gebze ve Halkalı arasında konumlandırılan üç bölümden oluşuyor. Proje kapsamında iyileştirilmiş banliyö demiryolu sistemi hizmete açıldığında, Bostancı ve Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika olacak. Trenler, İstanbul Boğazı´nın Asya bölümündeki Üsküdar İstasyonu ile Avrupa yakasındaki Sirkeci arasını ise 4 dakikada katedecek.Marmaray´la günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınacak.

Üsküdar Meydanı´nda düzenlenen törene, İstanbul´un 39 ilçesinden gelen binlerce vatandaş da büyük bir coşkuyla katıldı.

Marmaray kısa tanıtım filmi için: http://www.youtube.com/watch?v=tACZ2m_i8qo