EN

IKBY’den 15 kişilik bir gazeteci heyetini Türkiye’de ağırladık


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Gazeteci Heyetleri Programı’ kapsamında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) 15 gazeteciyi, 22-26 Ekim 2014 tarihleri arasında Türkiye’de ağırladık. Gazeteci heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından kabul edildi.

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde düzenlenen program kapsamında gazeteci heyeti, Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunuyor, tarihi ve turistik mekânları görme imkânı yakaladı. 

Programın Ankara ayağında gazeteciler ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile bir araya gelen heyet, Türkiye´nin dış politikası ve kamu diplomasisi vizyonu hakkında bilgi aldı. Görüşmede Türkiye´nin küresel düzeyde yaptığı insani yardımlara da değinen Haşimi, "Dış politika nasıl sadece Avrupa Birliği (AB) ve Batı odaklı olmaktan çıktıysa, uluslararası yardımlar da sadece Orta Asya´yla sınırlı olmaktan çıktı 5 kıtaya ulaştı" dedi.  

Programın ilk günü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından kabul edilen gazeteci heyeti, Türkiye´nin Irak, Suriye ve IKBY ile ilişkileri hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Akdoğan gazetecilerin son dönemde bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin Türkiye´nin pozisyonuna dair sorularını yanıtladı. 

Gazeteciler ayrıca, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı´nı (AFAD) ziyaret ederek, AFAD Başkanı Fuat Oktay´dan Türkiye´nin afetlerle mücadele yol haritası ile Suriye, Irak ve Gazze´ye yapılan insani yardımlara ilişkin bilgi aldı.  

Programın ikinci günü gazeteciler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ziyaret etti. Heyeti ağırlayan Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin Türkiye´nin enerji genel görünümü ile enerji diplomasisine ilişkin bir sunum yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ziyaretinin ardından TRT Şeş´e geçen heyet, kanalın çeşitli departmanlarını görme fırsatı yakaladı.  Katılımcılardan Kudistan 24 Genel Müdürü ve Bas News yazarı Noreddin Waisy, TRT Şeş öğle haberlerinde canlı yayın konuğu oldu.  Heyetin Türkiye´de ziyaret ettiği bir diğer basın kuruluşu ise Anadolu Ajansı (AA) oldu. AA Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ekşi tarafından ağırlanan gazetecilere, Ajansın 100´üncü yıl vizyonu hakkında sunum yapıldı. 

Düşünce kuruluşlarından ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nı (SETA) da ziyaret eden gazeteciler, SETA Genel Koordinator Yardımcısı Profesör Muhittin Ataman´la bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Program kapsamında gazeteciler Ankara’da, Dışişleri Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı da ziyaret etti. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak ‘Gazeteci Heyeti Programı’ kapsamında bugüne kadar, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen, Arap, Çinli, Faslı, Ürdünlü ve Polonyalı gazetecileri ağırladık.