EN

‘II. Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı’ Harran’da yapıldı


Türkiye’nin evsahipliğini yaptığı ‘II. Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı’, Suriyeli misafirlerin konakladığı Harran Konteyner Kent’te yapıldı. Toplantı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in eşbaşkanlığında düzenlendi.

Devamını Göster »

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye halkının 3 senedir her türlü baskı ve zulümle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Suriye halkının belki de 20. yüzyılın en büyük trajedileriyle kıyaslanacak şekilde 21. yüzyılda ilk büyük insani trajediyi yaşadığına şahit oluyoruz. Keskin nişancılar, tanklarla kuşatılmış şehirlere yapılan saldırılar, hava saldırıları, füzeler, kimyasal saldırılar, varil bombalarıyla yapılan saldırılar. Gerçekten büyük ızdıraplar çeken bir halk, kitleler halinde komşu ülkelere akın etti. Türkiye, Lübnan, Ürdün ve komşu olmamakla birlikte Mısır´a binlerce insan yiyecek aş, su ve ilaç bulabilmek için geldi. Türkiye´ye 700 bin Suriyeli geldi" dedi.

‘Suriyelilere kapılarımızı açtık’
Davutoğlu, 30 Ağustos 2012’de, Birleşmiş Milletler (BM) Suriyeli mülteciler özel oturumuyla toplandığında, BM liderliğinde komşu ülkelerle ortak bir mekanizma kurulması yönünde bir teklifte bulunduğunu ve bu çerçevede BM´nin Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres´in inisiyatifiyle Cenevre´de ilk toplantıyı yaptıklarını hatırlattı. Toplantıya katılan tüm ülkelerin aynı kaderi paylaştığını dile getiren Davutoğlu, bu ülkelerin Suriyelilere kapılarını açtığına, ellerindeki imkânları paylaştığına işaret etti.

Cenevre´de yapılan toplantıda değişik zamanlarda bir araya gelme ve bu toplantıları kamplarda yapma kararı aldıklarını belirten Davutoğlu, ilk uygulamasını da bugün Harran´da yaptıklarını kaydetti. Davutoğlu, "Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları bağlamında olağanüstü bir diplomatik trafik var. 2 gün önce Kuveyt´te donörler toplantısı yapıldı, hemen akabinde ve Cenevre´nin hemen öncesinde Harran´da bir araya gelmemiz uluslararası toplum ve insanlığa bir çağrıdır. Bu çağrı, artık yeter çağrısıdır; kadın, çocuk, yaşlıların, çaresizlerin bu büyük insani trajedisi karşısında sessiz kalmayalım. Artık yeter, çünkü bu mülteciler dışında milyonlarca insan Suriye´de şu anda en temel ihtiyaçlarından bile yoksun bir şekilde yaşamak zorunda” diye konuştu.

‘Tüm imkânlarımızla yanınızda olacağız’
Yermuk’ta son birkaç hafta içinde onlarca Suriyelinin açlık, susuzluk ve büyük acılar yaşayarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin şu ana kadar bu konuda bir karar alamadığını kaydetti. Davutoğlu, "Suriyeli kardeşlerimize mesajımız da şudur: Kim ne yaparsa yapsın, ne kadar sessiz kalırsa kalsın, bizler sizin acınıza sessiz kalmayacağız. Elimizden gelen bütün imkânla sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Ülkelerimiz, şehirlerimiz, mahallelerimiz, evlerimiz size sonuna kadar açıktır, çünkü kalbimiz size açıktır" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ise, Suriye´de yaşanan şiddetli savaşa siyasi çözüm bulunması için gelecek hafta Cenevre´de yapılacak barış görüşmelerinin, dökülen kanın durmasında çok önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Suriye konusunda çözümün siyasi olması gerektiğinin altını çizen BM Komiseri Guterres, gelecek hafta Cenevre´de yapılacak toplantıda uluslararası topluma net mesajlar vermenin önemli olduğuna dikkati çekti.

‘Misafir kabul eden ülkelere destek verilmeli’
Suriye halkının savaşın son bulmasını ve ülkelerine geri dönerek orayı yeniden inşa etmek istediklerini ifade eden Guterres, bu ülkenin sadece 6 yıl önce 2 milyondan fazla kişi ile dünyada en fazla mülteci barındıran 2. büyük ülke iken şimdi gittikçe mülteci üreten bir konumda olduğunu vurguladı. Guterres, Suriyelileri misafir eden ülkelerin büyük bir finansal desteğe ihtiyacı olduğunu ve bu yükü paylaşmak için dünyadaki tüm ülkelere çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

Suriye konusundaki yükü paylaşmanın uluslararası toplumun bir sorumluluğu olduğunu söyleyen Guterres, sadece komşu ülkelerin değil, dünyadaki tüm sınırların Suriyelilere açılması için güçlü bir şekilde çağrıda bulunduklarını ifade etti. Guterres, "Benim için Suriyeli mültecilerin Akdeniz´de boğulduğunu, öldüğünü ya da diğer ülkeler tarafından geri çevrildiğini görmek kabul edilemez" dedi. AFAD ve sahada görevli tüm kurumların çalışkanlığının herkese örnek teşvil ettiğini vurgulayan Guterres, "Kamplardaki mükemmel şartlar Türkiye´nin cömertliğini ve dayanışmasını gösteriyor" diye konuştu. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ve konuk heyet başkanları onuruna dün akşam yemek verdi.