EN

İçişleri Bakanı Ala, Middle East Institute’ün ‘Beşinci Yıllık Türkiye Konferansı’na katıldı


Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a giden İçişleri Bakanı Efkan Ala, Koordinatörlüğümüz ile Middle East Institute ortaklığında düzenlenen ‘Beşinci Yıllık Türkiye Konferansı’nda konuştu. Türkiye’de kapalı toplumdan, açık toplum olma yolunda dönüşüm yaşandığını belirten Ala, “Düşüncelerin, projelerin, fikirlerin özgürce ortaya atılabildiği, eleştiriye tabi tutulabildiği, şeffaf, hesap verebilir tam bir açık toplum, din, düşünce ve vicdan özgürlüğünün, tüm temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alındığı gelişmiş bir demokrasi için çalışıyoruz” dedi.

Devamını Göster »
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Washington’da, önde gelen düşünce kuruluşlarından Middle East Instıtute tarafından düzenlenen ‘Beşinci Yıllık Türkiye Konferansı’na katıldı. Konferansta son yıllarda Türkiye’de yaşanan dönüşüme değinen Ala, kapalı düzenin beslendiği ‘dini yasaklar’ ve ‘etnik kimlikler’ alanında önemli adımlar attıklarını belirterek, ana dilde yayın ve eğitim, cemaat vakıfları, azınlık cemaatlerinin mülklerinin iadesi, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması gibi konulardaki düzenlemeleri hatırlattı.

Çözüm sürecine de değinen Ala, Kürt sorununda, demokratikleşme ve çözüm süreci sayesinde, artık o bölgede toplumun teröre desteğinin çok ciddi oranda azaldığına ve halkın terörü değil, demokratik yolları en iyi sorun çözme yöntemi olarak görmeye başladığına dikkati çekti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) adaylığı kapsamındaki reformlar, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gibi konular hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı, tüm bu gelişmelerle Türkiye’nin ‘paradigma değişimi’ yaşadığını söyledi. Ala, “Biz tüm sorunların çözüldüğü bir cennet vaat etmiyoruz ama sorun çözücü bir sisteme doğru evrildiğimizi, sistemi reforme ettiğimizi söylüyoruz” dedi. Yeni Anayasanın önemine vurgu yapan Ala, "Darbelerle ortaya çıkan bir anayasanın, ne kadar değişiklik yapılsa da felsefe ve paradigması değiştirilmediği müddetçe, Türkiye’ye yakışmayacağını" söyledi.

İçişleri Bakanı Ala, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik soru üzerine, Hindistanlı şair Tagore’dan alıntı yaparak, ‘düşüncenin her korkudan azad olduğu bir ülke’ inşa etmek istediklerini söyledi. Konferansa katılanlardan, Türkiye’de hapishanelerde bulunan tutuklu gazetecilerle ilgili ellerine ulaşan her rakama inanmamalarını ve başka kaynaklardan da test etmelerini isteyen Ala, "Rakamlar konusunda çok abartı var, 5-6 kişi içerideyse ‘100 kişi 150 kişi’ deniyor ama biliniz ki bir kişi bile düşüncesinden dolayı içeride hapisteyse, bizim yapacak çok işimiz vardır" dedi.