EN

Hırvatistan Gazeteci Heyeti Türkiye´de ağırlandı


Koordinatörlüğümüz ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğiyle 11-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Hırvatistan gazeteci heyeti programı düzenlendi. Program kapsamında Hırvatistan’dan 7 kişilik basın heyeti Ankara, Gaziantep ve İstanbul’da misafir edildi.

Devamını Göster »
Gazeteci Heyetleri Programı’nın 11’nci konuğu olan Hırvatistan Gazeteci Heyeti program kapsamında, ilk olarak Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret etti. Türkiye’nin dış politikası ve Türkiye Hırvatistan ilişkileri hakkında bilgi alan heyet daha sonra BYEGM’yi ziyaret ederek Koordinatörümüz Dr. Cemalettin Haşimi ile bir araya geldi. Cemalettin Haşimi Hırvatistanlı gazetecilerle yaptığı görüşmede Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci kapsamında iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye’nin Suriyelilere yönelik yardımlarına da değinen Haşimi, konuk heyetin Gaziantep gideceğini ve Suriyelilerin misafir edildiği geçici barınma merkezlerinde yürütülen faaliyetleri yerinde görme imkanı yakalayacağını söyledi.

BYEGM´nin ardından Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Başbakanlık Afet ve Acil Yönetimi Başkanlığı´nı (AFAD) ziyaret eden heyet Türkiye´nin insani yardım faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Ankara programının ardından Gaziantep’e giden heyet Nizip Konteyner Kenti’ni ziyaret ederek Suriyeli misafirlerle bir araya geldi. Konteyner kenti gezen Hırvat gazeteciler AFAD´ın Suriyelilere yönelik çalışmaları konusunda bilgilendirildi.Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu´nun (DEİK) ziyaretinin ardından program; İstanbul’un çeşitli tarihi ve turistlik mekanlarının ziyaretleriyle sona erdi.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya, Bahreyn ve Latin Amerika’dan gazeteciler Türkiye’de ağırlanmıştı.