EN

´Hindistan Gazeteci ve STK Temsilcileri Heyeti´ Programı düzenlendi


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliğinde 23-29 Mart 2015 tarihleri arasında ´Hindistan Gazeteci ve Sivil Toplum Temsilcileri Heyeti Programı´ düzenlendi.

Devamını Göster »
Hindistan’ın önde gelen gazeteci, STK temsilcisi, araştırmacı ve kanaat önderlerinin yer aldığı heyet, program kapsamında ilk olarak Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü´nü ziyaret ederek Genel Müdürümüz Cemalettin Haşimi ile bir araya geldi.

Programın açılışında konuşan Cemalettin Haşimi geçmişten günümüze Türkiye Hindistan ilişkilerine değinerek iki ülke arasındaki dostluğa ve işbirliğine vurgu yaptı. Türkiye ile Hindistan arasında köklü geçmişe dayanan tarihi, kültürel bağlara değinen Haşimi “Hindistan ile siyasi, sosyal ve kültürel ilişkileri derinleştirmek, işbirliğini geliştirerek artırmak istiyoruz. İki ülke arasında doğrudan teması geliştirerek karşılıklı konuşabilmeliyiz ”dedi. Hindistan’ın külterel zenginliğinden bahseden Haşimi, Hindistan ve Türkiye’nin farklı dini ve etnik grupların bir arada barış içerisinde yaşadığı iki ülke olması yönünden benzerlik taşıdığını söyledi.

Cemalettin Haşimi konuşmasında Hindistan Heyeti’nin program kapsamında gideceği Gaziantep Nizip Geçici Barınma Merkezine de değinerek, Türkiye’nin misafir ettiği Suriyelilerin yaşadığı kamplara ilişkin bilgi verdi.

Hindistan Heyeti daha sonra Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatör Yardımcısı Muhittin Ataman ile Yuvarlak Masa Toplantısında bir araya geldi. Toplantıda Türkiye ve Hindistan’ın Ortadoğu ve Güney Asya’da çatışma çözümü ve istikrar perspektifleri konusu ele alındı. İlk gün programının son durağı olan Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret eden gazeteci heyeti, Güney Asya Genel Müdür Yardımcısı Suat Akgün´den Türk dış politikası ve Türkiye Hindistan ilişkileri hakkında bilgi aldı.

Ankara programının ikinci gününde ise Hindistan Heyeti´ne, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nda (TİKA) Türkiye´nin kalkınma programlarına dair sunum yapıldı. Hindistan Heyeti, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından da kabul edildi. Daha sonra Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü´nü ziyaret eden heyet, kurumun çalışmaları, yurtdışı temsilcilikleri ve uluslararası vizyonu hakkında bilgi aldı. Heyet akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile biraraya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Ankara programının son gününde ise Hindistan Heyeti Yunus Emre Enstitüsü´nde Türkiye´nin kültürel diplomasi faaliyetleri ve Türkçe öğretimi konusunda bilgi aldıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı´nı ziyaret etti. Hindistan Gazeteci ve STK Temsilcisi heyeti TBMM´de ise Prof. Dr. Emrullah İşler ile bir araya geldi.

27 Mart Cuma günü Gaziantap´e geçen heyetimiz, Nizip Geçici Barınma Merkezi´ni ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Barınma Merkezi´ndeki anaokulunu gezen konuklar, Suriyeli çocuklarla biraraya geldi. Heyet ayrıca, sosyal tesisleri ve kadınlara yönelik çeşitli kursları da ziyaret etti.

29 Mart´ta sona eren program kapsamında Hindistan heyeti, İstanbul´da da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi´ne (IRCICA) giderek bilgi alan heyet, ardından İstanbul´un tarihi kültürel mekanlarını gezme fırsatı buldu.