EN

‘Güvenli Liman Türkiye’ sergisinin yeni durağı Paris oldu


Türkiye´ye yüzyıllar boyu farklı etnik köken ve dinden gelen sığınmacıların ele alındığı ‘Güvenli Liman Türkiye’ sergisi dünyanın çeşitli şehirlerini dolaşmayı sürdürüyor. ABD´nin New York ve Washington kentleri, Kanada’nın Ottowa kenti, İsviçre´nin Cenevre kenti, Almanya’nın başkenti Berlin ile Avusturya’nın başkenti Viyana ile Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen serginin yeni durağı Paris oldu.

Devamını Göster »
‘Güvenli Liman Türkiye’ sergisi 15 Haziran’da UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın’ın açılış konuşmalarıyla ziyarete açıldı. Sergi 19 Haziran’a kadar Paris UNESCO binasında gezilebilecek.

‘Güvenli Liman Türkiye’ sergisi Paris’ten önce Strazburg’da açılmış ve büyük ilgi görmüştü. Açılışta konuşan, Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan İşcan, “Bu sergi Türkiye´nin tarihsel olarak insani krizler esnasında güvenli bir liman olduğuyla ilgilidir. Tarih boyunca Türkiye farklı milletlerden, dinlerden ve ırklardan halklara sığınılacak bir yer olmuştur” dedi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Anne Brasseur ise yaptığı açıklamada, ülkelerin göç ve mültecilerin sınır sorunları konusunda yalnız bırakılmaması gerektiğini belirterek, “Sorumluluğu paylaşmalıyız, dayanışma çok önemli” dedi.

Açılışa katılan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Torbjorn Jagland de, “Türkiye´ye (sığınmacılara) kapılarını, kalbini ve yüreğini açtığı için teşekkürlerimizi iletiyoruz” diye konuştu. Avrupa Konseyi Türkiye Delegasyonu Başkanı Reha Denemeç ise Türkiye’nin Suriye halkına olan desteğini sürdüreceğini belirterek, “Türk toplumunun mültecilere, sığınmacılara yönelik tavrı her zaman hoşgörü, konukseverlik ve birliktelik duyguları çerçevesine olmuştur” dedi.

Strazburg’dan önce Viyana’da gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Türkiye’nin BM Viyana Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil ise Türkiye’nin tarih boyunca bölgedeki bütün krizlerde güvenli bir liman olarak çok sayıda mağdura kucak açtığını hatırlattı. Fertekligil, Türkiye’nin tarihi mirasından hareketle bugün de 1,7 milyon Suriyeli olmak üzere toplamda 2 milyonun üzerinde insanı kendi topraklarında ağırladığını söyledi.

‘Türkiye’nin çabaları takdiri hakediyor’
Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) İcra Direktör Yardımcısı Aldo Lale-Demoz da yaptığı konuşmada, “UNODC olarak inanıyoruz ki Türk hükümeti ve halkı bölgesindeki mülteci sorunu için harcadığı çabalarla her türlü takdiri hak ediyor. Türkiye somut olarak çok sayıda mülteci ve göçmen için gerçek anlamda güven liman olmuştur” dedi.

Sergide Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş ve Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay da hazır bulundu. Sergi açılışında Türk mutfağının seçkin örnekleri gelen misafirler sunulurken, TRT Radyosu sanatçısı Serdar Kaşıkçılar da kısa bir konser verdi.

Sergi Viyana’dan önce de Almanya’nın başkenti Berlin´de düzenlenmişti. Berlin’deki serginin açılışı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Avustralya Büyükelçisi David James ve Yeni Zelanda Büyükelçisi Peter Rodney tarafından yapıldı.

Berlin´den önce ise sergisi, İsviçre’nin Cenevre kentinde açılmıştı. Cenevre’de düzenlenen serginin açılışına Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Margaret Chan ve çok sayıda davetli katıldı.

Koru, serginin açılışında yaptığı açıklamada, bu serginin Türkiye’nin bugüne kadar sergilemiş olduğu misafirperverliği ortaya koyduğunu ve bunun Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin 15. yüzyıldan beri zulümden, baskıdan kaçan yabancılara kapılarını açan bir devlet olduğuna dikkati çeken Koru, “Bununla gurur duyuyoruz. Osmanlı döneminde ilk kez Yahudiler 1400’lü yıllarda gelmişlerdi Türkiye´ye. O günden bugüne zulümden kaçan yabancılar Türkiye´de sığınak buldular. Son olarak da Suriyeliler son yıllarda ülkelerindeki zulümden kaçarak Türkiye´ye sığındılar. Yaklaşık 1 milyon 700 bin Suriyeli şu anda bizim ülkemizde yaşıyor. Bu tabi, hem mali yönden hem sosyal yönden yük bir ülkenin üzerine. Fakat insani duygularla bunu bugüne kadar devam ettirdik” dedi.

Koru, Türkiye’nin yabancılara açık kapı politikası uyguladığının altını çizerek, sadece Suriye´den gelen değil çevre ülkelerden de gelenlere Türkiye’nin ev sahipliği yaptığını ifade etti.

‘Türkiye en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke’

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ise sergideki fotoğrafların geleneksel Türk misafirperverliğini yansıttığını belirterek, "Fotoğraflar aynı zamanda benim ülkemin işlemiş olduğu en kötü suçu ve aptal siyasi kararı,16. yüzyılda Yahudilerin kovulmasını, yansıtıyor. Pek çoğu Osmanlı´ya sığındı" diye konuştu. Guterres, "Bugün Türkiye, dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke" dedi.

Türkiye’deki mülteci kamplarının dünyadaki en iyi kamplar olduğuna dikkati çeken Guterres, “Osmanlı İmparatorluğu´nun ve modern Türkiye´nin tarihine baktığımızda mültecilere bu kadar cömert olan bir ülkeye hayran olmamak, minnet göstermemek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Sergide 14. yüzyıldan günümüze kadar Osmanlı ve Türkiye´ye sığınan halkların yaşadıkları işleniyor. Bu halklar arasında 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Avrupa’nın çeşitli bölgelerindeki baskılardan kaçarak Osmanlı´ya sığınan Yahudiler, Ahıska Türkleri, Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Afganistan, Makedonya’dan gelenler, İran-Irak Savaşı, Körfez Savaşı nedeniyle Türkiye´ye sığınanlar ve Suriye´deki iç savaş yüzünden 2011´den bu yana Türkiye´ye sığınan Suriyeliler bulunuyor.