EN

Gürcistan Gazeteci Heyeti Programı 12 basın mensubunun katılımıyla düzenlendi


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğinde Gürcistan Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi.

Devamını Göster »
Gürcistan’ın önde gelen 12 basın mensubu 5 günlük program kapsamında Ankara ve İstanbul´da çeşitli ziyaretlerde bulundu.
15-17 Haziran 2015 tarihleri arasında Ankara’da resmi temaslarda bulunan heyet bu kapsamda ilk olarak TRT Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. TRT Haber Dairesi Haber Koordinatörü Bünyamin Şahin ile bir araya gelen Gürcistanlı gazeteciler stüdyoları gezerek yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi aldı. Programın ilk gününde Ankara’nın tarihi mekanlarını gezme fırsatı da bulan katılımcılar Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve Hamamönü’nü ziyaret etti.

Programın ikinci gününe Anıtkabir ziyareti ile başlayan Gürcistan Heyeti sonrasında Genel Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Genel Müdürümüz Cemalettin Haşimi ile görüştü. İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Cemalettin Haşimi Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin tarihi, kültürel ve siyasi işbirliği temeline vurgu yaptı. Kamu diplomasisinde medyanın rolü hakkında bilgi veren Haşimi ülkeler arası ilişkilerde basının önemini de dile getirdi.

Program kapsamında Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı´nı ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Mehmet Köse´den YTB´nin Gürcistan´daki faaliyetleri hakkında bilgi edinen heyet daha sonra Dışişleri Bakanlığı´nı ziyaret ederek Orta Asya ve Kafkasya Genel Müdür Yardımcısı Hayriye Kumaşçıoğlu ile Türkiye Gürcistan ilişkileri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ankara programının son gününde Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (UTSAM) ve Yunus Emre Enstitüsü´ne ziyaret gerçekleştiren Gürcistan basın heyeti UTSAM Direktörü Mehmet Özkan ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi´den faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na giden Gürcistanlı basın mensupları Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş´le görüştü.

Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçen gazeteci heyeti, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrasya İş Konseyi Türkiye Gürcistan İş Kon. Bşk.Tuğrul ERKİN ve Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir ile görüştü. Gürcistan gazeteci heyeti ayrıca, İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret etti.