EN

Giresunlu Öğrenciler, Dış Politika Tanıtım Programı İçin Ankara’daydı


Koordinatörlüğümüzün üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Dış Politika Tanıtım Programları kapsamında Giresun Üniversitesinden 35 öğrenci, dış politikaya ilişkin kurumları ziyaret etmek ve Türk dış politikası hakkında bilgi almak üzere Ankara’ya geldi. 16-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenen programla Giresun Üniversitesi öğrencileri, Türkiye’nin dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görme ve Türk dış politikasını yürüten aktörlerle tanışma fırsatını yakaladı.

Devamını Göster »
Öğrenciler programın ilk gününe Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek başladı. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi Giresun Üniversitesi öğrencilerine Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´nün görev alanı ve faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı. "Türkiye´nin dünyaya söyleyecek bir sözü, paylaşacak bir hikayesi var" diyen Haşimi, "Türkiye bunu Dışişleri Bakanlığı, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, TRT gibi kurumları vasıtasıyla yapıyor." dedi. Türkiye’nin dış politikada içe kapalı bir ülke olmaktan çıktığını vurgulayan Haşimi, “Türk dış politikası tek bir coğrafyayla sınırlı değildir, 5 kıtayla yakından ilgilidir” diye konuştu.

Türkiye’de son 10 yılda yaşanan dönüşümün üniversite eğitimine de yansıması gerektiğini belirten Haşimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü eğitiminin de Türkiye’deki değişime ayak uydurup, daha aktif olması gerektiğini kaydetti. Haşimi, “Üniversitelerimiz de Türkiye’nin kamu diplomasisinin bir paydaşıdır” dedi.

Haşimi: Misafirlere kem gözle bakmak, milletimizin kültürüne ihanettir

Soru-cevap bölümünde, kamplarda ağırlanan Suriyeli misafirlerle ilgili soruları cevaplayan Haşimi, "Muhacirlere ve misafirlere kem gözle bakmak, Anadolu´nun tarihine, milletimizin kültürüne ihanettir. Zor durumda olan insanlara kapı açmak, siyasi eğilim ve tercih meselesi değil, bir vicdan ve insanlık görevidir. Bu topraklar 1492´de İspanya´dan kaçan Yahudilere de ev sahipliği yaptı, Afganistan gelenlere de, Balkanlar ve Irak´tan gelenlere de. Bu ülkenin, bu toprakların ruhunda; düşene, darda olana, zulme uğrayana ev sahipliği yapmak vardır. Türkiye, gerek sığınmacı kampları gerek STK´ların ve milletimizin sağladığı imkanlarla en iyi misafirperverliği gösterme uğraşındadır. Özellikle milletimizin büyük desteğiyle STK´larımızın gösterdiği ihtimamın altını çizmekte fayda var; burada bir tarih yazılıyor. Bu süreçte Suriyeli misafirlerin temel ihtiyaçlarını ve eksiklerini gidermek için çalışmak boynumuzun borcudur." şeklinde konuştu.

TRT´den İngilizce kanal müjdesi

Koordinatörlüğümüz ziyaretini ardından TRT´ye geçen öğrenciler, TRT Dış İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Ali Şehitoğlu tarafından karşılandı. TRT Dış İlişiler Dairesi’nde bulunan stüdyoları ziyaret eden Giresun Üniversitesi öğrencilerine TRT yetkilileri, kurumun son 5 yılda kazandığı ivme ile 30’un üzerinde dilde yapılan yayınlara ilişkin bilgi verdi. Giresun üniversitesi öğrencileri TRT ziyareti sırasında, kurumun İngilizce kanal kuracağı müjdesini de aldı. Ziyaret kapsamında üniversiteliler ayrıca, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından açılışı yapılan “TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi-Sesler Renkler Anılar”ı ziyaret etme imkânı da buldu.

Dışişleri Bakanlığını ziyaret


Giresun Üniversitesinden gelen öğrencilerin Dış Politika Tanıtım Programındaki ilk günün üçüncü durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. Ziyaret kapsamında Giresun Üniversitesi öğrencileri ilk olarak Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakan Kıvanç tarafından Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatına (KEİ) bilgi aldı. Kıvanç, KEİ örgütüne üye ülkeler, gözlemci ülkeler, örgütün birimleri, işbirliği alanları ve hedeflerine ilişkin bir sunum yaptı. Kıvanç, “Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü tamamen Türkiye’nin inisiyatifiyle kurulmuş bir örgüttür” dedi.

Kıvanç’ın sunumunun ardından Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Semih Lütfü Turgut, Türk dış politikasının başlıca faaliyet alanlarına ilişkin bilgi verdi. Turgut, Türkiye’nin kuzeyden güneye, doğudan batıya dünyanın çeşitli bölgelerinde yürüttüğü aktif dış politikaya ilişkin ayrıntılı bilgileri Giresun Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı.

Bolat: "Tükiye´nin yeni anayasaya ihtiyacı var"

Dışişleri Bakanlığını ziyaretinin ardından Stratejik Düşünce Enstitüsüne (SDE) geçen öğrenciler, Stratejik Planlama Kurulu Başkanı Aydın Bolat´tan enstitünün faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Bolat, SDE’nin üniversite öğrencilerine sunduğu staj imkânları ve enstitü bünyesinde verilen sertifika programlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bolat ayrıca, öğrencilerin yeni anayasa yapım çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtlarken, “Türkiye’nin açık, özgürlükçü ve modern bir anayasaya ihtiyacı var. Anayasa çalışmalarının 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmasını umuyorum” dedi.

Yunus Emre Enstitüsünü Ziyaret

Öğrenciler, 17 Mayıs Cuma günü ilk olarak Yunus Emre Enstitüsü Başkanlığını ziyaret etti ve enstitünün yurtdışı merkezlerinde gerçekleştirdiği faaliyetler, kurumun gelecek vizyonu ve hedeflerine ilişkin bilgi aldı. Yunus Emre Enstitüsünde öğrencilere kültür diplomasisi alanında da bir sunum yapıldı.

AB Burs Programları

Giresun Üniversitesi öğrencilerinin ikinci durağı ise Avrupa Birliği Bakanlığı – Ulusal Ajans oldu. Ziyaret kapsamında Ulusal Ajans uzmanları öğrencilere ajansın görev alanına giren hayat boyu öğrenme ve gençlik programlarına ilişkin sunumlar yaptı. Öğrenciler bu ziyaretle, Erasmus, Comenius, Leonardo da Vinci ve Grundtving gibi Avrupa Birliği programları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi oldu.

Dış Politika Tanıtım Programının ikinci gününün öğleden sonraki kısmında Giresun Üniversitesi öğrencileri, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı (YTB) ziyaret etti. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ramazan Çokçevik ‘ten YTB’nin kuruluş amacı ve faaliyetleri konusunda bilgi alan öğrenciler, son dönemde özellikle Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığa karşı Türk kökenli vatandaşları korumaya yönelik önlemlere ilişkin sorular sordu. Çokçevik bu sorulara, “Türkiye dünyanın her yerindeki soydaşlarının haklarını uluslararası hukuk normları çerçevesinde koruyor” yanıtını verdi.

Giresun Üniversitesi öğrencilerinin son durağı ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) idi. Giresun Üniversitesi öğrencileri TOBB’un yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri ile Türkiye ekonomisinde son yıllarda yaşanan dönüşüm konusunda bilgi aldı. Giresunlu öğrencilerin programı bu ziyaretle sona erdi.