EN

Gençlik Köprüsü Programı kapsamında Nijeryalı heyet Türkiye’deydi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Gençlik Köprüsü Programı’ kapsamında Nijerya’dan 6 kişilik bir heyet 14-19 Eylül 2015 tarihleri arasında Türkiye’de ağırlandı.

Devamını Göster »
Paneller, resmi ziyaretler ve sosyal etkinlikleri kapsayan Gençlik Köprüsü programının ilk gününde Nijeryalı heyet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı´nı ziyaret etti. Nijeryalı misafirler ziyaretlerde Türkiye´nin enerji politikaları, TİKA´nın Afrika´da gerçekleştirdiği 200´den fazla proje ile Türkiye´nin gençlik ve spor vizyonu hakkında bilgi aldı. 

Programın ikinci gününde ilk olarak Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı ziyaret eden heyet burada Afrikalı öğrencilerin Türkiye Bursları imkanları hakkında bilgi sahibi oldu. Nijerya Gençlik Köprüsü misafirleri daha sonra Dışişleri Bakanlığı´nı ziyaret ederek Türkiye ve Afrika ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu. İkinci günün son programı olarak SETA´yı ziyaret eden Nijerya Heyeti Türkiye´nin terörle mücadele politikaları hakkında bilgi aldı.

Ankara programının son gününde ilk olarak Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü´nü ziyaret eden Gençlik Köprüsü Heyeti Medya Direktörümüz Gözde Kirişcioğlu ile bir araya geldi. Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu hakkında bilgi veren Kirişcioğlu, kamu diplomasisine günümüzde her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak Türkiye´nin başarı hikayesini dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Gençlik köprüsü programlarının ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Kirişcioğlu Nijerya Heyetinin gençlik köprüsü programları arasında Afrika´dan gelen yedinci grup olduğunu belirtti. Ziyaretin sonunda Nijerya Gençlik Köprüsü konuklarına Gözde Kirişcioğlu tarafından katılımcı sertifikaları takdim edildi.

BYEGM´nin ardından Anadolu Ajansı´nı ziyaret eden Nijerya heyeti dokuz dilde yayın yapan Ajansın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sonrasında Nijerya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ibrahim Isah´la bir araya gelen Nijerya Gençlik Köprüsü misafirleri Türkiye Nijerya ilişkilerine dair karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Ankara temaslarını tamamlayan Gençlik Köprüsü Programının onbirinci konuğu Nijerya Heyeti son olarak İstanbul´da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu´nu ziyaret etti.

Nijerya Gençlik Köprüsü programı ile genç konukların Türkiye-Nijerya ilişkileri hakkında görüş sahibi olmaları, ortak bir sosyal-siyasi-kültürel gündemin oluşturulması amaçlandı.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak Gençlik Köprüsü programları kapsamında bugüne kadar Tunus, Mısır, Libya, Nijer, Gabon, Senegal, Yemen, ABD, Filistin ve Balkan ülkeleri, Polonya ve Pakistan’dan gelen gençlik heyetlerini Türkiye’de ağırladık.