EN

Gençlik Köprüsü Programı kapsamında, Amerikalı öğrenciler Türkiye’deydi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Gençlik Köprüsü Programı’ kapsamında ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan Drake Üniversitesi öğrencileri, Türkiye’yi ziyaret etti. Gençlik heyeti, 25 Mayıs - 1 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve Nevşehir’de temaslarda bulundu.

Devamını Göster »
Gençlik Köprüsü Programı’ kapsamında bugüne kadar Tunus, Libya, Mısır, Filistin, Yemen, Batı Afrika ve Balkan ülkelerinden çok sayıda öğrenci Türkiye’ye gelerek ülkemizi yakından tanıma fırsatı yakaladı. Iowa eyaleti Drake Üniversitesi öğrencileri de 24 Mayıs - 1 Haziran tarihlerinde gerçekleşen program çerçevesinde, Türkiye’de dış politikayı yürüten aktörlerle bir araya geldi.

Gençlik Köprüsü Programı kapsamında, 24 Mayıs´ta İstanbul´a gelen Amerikalı öğrencilerin ilk durağı tarihi yarımada oldu. Drake Üniversitesi öğrencileri, İstanbul´da tarihi ve turistik mekanları görme fırsatı yakaladı. 

29 Mayıs günü Ankara programına başlayan Drake Üniversitesi öğrencilerinin ilk durağı Koordinatörlüğümüz oldu. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile görüşen öğrenciler, koordinatörlüğümüzün faaliyetleri ile Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu hakkında bilgi aldı. Başbakanlık ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığına geçen heyet, Siyaset Planlama Daire Başkanı Ali Kaan Orbay´la bir araya geldi. Orbay gençlik heyetine, Türkiye´nin dış politika önceliklerine ilişkin bir sunum yaptı. Amerikalı gençler daha sonra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı (YTB) ziyaret etti. YTB Koordinatörlerinden Muhlis Kaçar, Başkanlığın kurumun faaliyetleri ve Türkiye Burslarına ilişkin bir sunum yaptı. Gençlik heyetinin 29 Mayıs günü son durağı ise Anıtkabir oldu. Anıtkabir Müzesini ziyaret eden üniversiteliler, hatıra fotoğrafı çektirdi. Anıtkabir gezisinin ardından Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nı (SETA) ziyaret eden Amerikalı gençler, vakfın yapısı ve faaliyet alanlarına ilişkin bilgi aldı. 

Drake Üniversitesi öğrencileri, 30 Mayıs günü ilk olarak Ekonomi Bakanlığı´nı ziyaret etti. Bakanlığın Personel Daire Başkan Yardımcısı Burak Kürkçü, Türk ekonomisi ve Bakanlığın yurtdışındaki ticaret temsilciliklerine ilişin bir sunum yaptı. Ekonomi Bakanlığı´ndaki görüşmenin ardından Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´na (TİKA) geçen üniversiteliler, burada Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz´la bir araya geldi. Yılmaz, öğrencilere TİKA´nın yurtdışındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 22 kişilik Amerikalı öğrenci heyeti, Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı´nda da temaslarda bulundu.

Program kapsamında heyet ayrıca, Kapadokya’yı da ziyaret etti.