EN

Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında, Ürdünlü gazetecileri Türkiye´de ağırladık


Koordinatörlüğümüz ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde Ürdün Haşimi Krallığı’ndan 6 kişilik bir gazeteci heyeti, 9-13 Mart 2014 tarihleri arasında ülkemizde temaslarda bulundu. Ürdünlü Gazeteci Heyeti 11 Mart’ta Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tarafından kabul edildi.

Devamını Göster »
Ürdünlü gazeteciler, Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ´Gazeteci Heyeti Programı´ kapsamında Ankara ve İstanbul’da resmi kurumlar, sivil toplum örgütleri ve üniversiteleri ziyaret ederek Türkiye-Ürdün ilişkileri üzerine fikir alışverişinde bulundu. Ürdün’ün önde gelen basın-yayın kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinden oluşan heyet ziyaretleri kapsamında Ürdün-Türkiye ilişkileri üzerine farklı perspektifleri tanıma ve iki ülke ilişkilerinde yakalanan yeni ivmenin farklı boyutlar kazanmasına yönelik kendi görüşlerini aktarma olanağına sahip oldu.

Ürdünlü Gazeteci Heyetinde, Es Sebil Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Atef Ishaq Mousa Al-Jolani, Ed-Düstur Gazetesi Yayın Danışmanı Jamal Mohammad Alawy, El-Gad Gazetesi Yazarı Fhad Salah Salameh Alkhitan, Ürdün TV Kanalı Program Sunucuları Nisreen Abusalha, Samar Feher Khaleel Gharaibeh ve Er-Rey Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faisel N. Q. Al-Ahmad yer aldı.

Program kapsamında 9 Martta Ankara’ya gelen gazeteci heyeti, ilk olarak Ürdün Haşimi Krallığı Ankara Büyükelçisi tarafından kabul edildi. Akşam yemeğinde gazetecilerle buluşan Büyükelçi Al-Adaileh, "Koordinatörlüğünüzün gerçekleştirdiği bu programlarla ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum" dedi. Ürdün Büyükelçisi, ayrıca heyetin Ürdün medyasının önemli isimlerinden oluştuğunu, heyet mensuplarının Türkiye´de edindikleri izlenimler ile daha doğru bir Türkiye algısı oluşmasında etkili olacağını söyledi. Yemeğe katılan Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ise, Türkiye´de ilişki kurulan ülkeler ile artık doğrudan temasa daha fazla önem verilmeye başlandığını ve bu bağlamda KDK´nın yürüttüğü faaliyetlerde bu doğrudan temasa zemin teşkil etmeye çalışıldığını dile getirdi.

´Suriyeliler için yaşam alanı oluşturduk´
10 Martta ilk olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığını (AFAD) ziyaret eden Ürdünlü gazeteci heyeti, kurumun vizyonu ve Türkiye’nin insani yardım ve uluslararası acil yardım faaliyetleri hakkında bilgi aldı. AFAD faaliyetlerine dair yapılan sunumun ardından gazeteciler, kurum bünyesindeki Kriz Merkezi ve Deprem Dairesi Başkanlığının işleyiş mekanizmaları yerinde gördü. AFAD Başkanı Fuat Oktay ile bir araya gelen heyet, Oktay´a Türkiye´nin Suriyeli misafirlere yönelik faaliyetlerine ilişkin sorular yöneltti. Oktay, Türkiye´nin Suriyeliler için oluşturulan konaklama merkezlerinde bir yaşam alanı oluşturmaya yönelik bir sistem inşa etmeye çalışıldığını söyledi. AFAD Başkanı ayrıca, Türkiye´nin bu merkezlerde sosyal imkânlar, eğitim ve sağlık olanaklarını her daim öncelikli olarak gözettiğini de sözlerine ekledi.

AFAD´ın ardından Anadolu Ajansını (AA) ziyaret eden heyet, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi ve Dış Haberler Editörü Ogün Duru tarafından karşılandı. AA´nın son yıllardaki değişimini anlatan Duru, kurumun 100’üncü yıl hedeflerine, uluslararası yapılanmasına ve yabancı dildeki yayınlarına dair bilgi verdi. AA´nın Ürdün faaliyetlerine de değinen Duru, Ürdün´de aylık 124 haber, 96 fotoğraf ve 11 video üretildiğini ve Ürdün ofisinin açılmasına dair hazırlıkların devam ettiğini söyledi. Heyetimizden Es-Sebil Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Al-Jolani, "AA´nın Arapça yayınını başarılı buluyoruz, ancak yetinilmemeli daha da gelişim kaydedilmelidir" dedi. Sunumun ardından Dış Haberler servisini ziyaret eden heyet, burada AA muhabirleri ile kısa süreli bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirerek, görüş alışverişinde bulundu.

Ürdünlü gazeteci heyeti, daha sonra Stratejik Düşünce Enstitüsüne (SDE) geçti. Heyet, SDE Enstitü Başkanı Birol Akgün, Enstitü Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin ve Enstitü uzmanlarıyla yuvarlak masa toplantısı yaptı. SDE Başkanı Birol Akgün yaptığı konuşmada, "SDE, Türkiye´deki değişimi takip ederken ve bu değişime katkı sağlarken, Ortadoğu´yu da yakından izlemekte ve fikirler üretmektedir. SDE, demokratik açılımları hem Türkiye´de hem de yakın coğrafyada daima takip etmekte ve akademik bir düzlemde desteklemektedir" dedi. Akgün ayrıca, Türkiye´nin bölgeye dair yeni vizyonunun, aynı medeniyet tasavvuru temelinde halklar arasında ilişki kurmayı kolaylaştırdığını belirtti. Toplantıda, Türkiye ve Ürdün´deki siyasi gündem, ekonomik gelişmeler ve iki ülkenin bölgedeki gelişmeler de ele alındı.

Ürdünlü gazeteci heyeti, AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen yemekli toplantıda ise, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Yasin Aktay, Genel Başkan Danışmanı Sema Kırcı ve Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel tarafından ağırlandı. Toplantıda, Türkiye ve Ortadoğu siyasi gündemi üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

´Türkiye, onurlu bir duruş sergiliyor´
Ürdünlü gazeteci heyeti, 11 Mart´ta Başbakanlık Merkez Binada Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı İşler, gazetecilerin Türkiye´nin başta Suriye ve Mısır olmak üzere Orta Doğu Politikasına ilişkin sorularını yanıtladı. İşler, "Türkiye´nin hem Suriye´de hem de Mısır´da insani değerlerin, demokrasinin yanında onurlu bir duruş sergilemektedir" dedi. Gazetecilerse, Türkiye-Ürdün arasındaki eğitim alanındaki işbirliğinin derinleştirilmesine dair taleplerini iletirken, Türkiye´nin ekonomik deneyimini Ürdün´e aktarmasının önemine vurgu yaptı. 

Gazeteci heyeti, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret etti. Heyete, TİKA´nın kurumsal yapısı, misyon ve vizyonuna dair bir sunum yapıldı. Sunumun ardından TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Enver Arpa, heyete Ortadoğu coğrafyasında yürütülmekte olan projeler ile TİKA´nın bölge ülkelerindeki faaliyetlere ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.  

´110 Ürdünlü öğrenci Türkiye´de´
Gazeteciler daha sonra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) geçti. Heyet, YTB Başkanı Kudret Bülbül ve Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ile bir araya geldi. Toplantıya ´Türkiye Bursları´ projesiyle Türkiye´de eğitim gören Ürdünlü öğrenciler de katıldı. YTB Başkanı Bülbül gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye´nin son dönemde yaşadığı sosyal, iktisadi, siyasi dönüşümün yeni kurumlara ihtiyaç doğurduğunu ve YTB´nin bu ihtiyaca karşılık kurulan yeni kurumlardan biri olduğunu ifade etti. Türkiye´nin Ortadoğu politikalarına değinen Bülbül, "Son 10 yılda bulunduğu coğrafyadan korkmayan, aksine aktif bir diyalog tesis eden bir Türkiye ortaya çıkmıştır" dedi. Türkiye Bursları Projesine Ürdün´den yoğun bir ilgi olduğunu da vurgulayan Bülbül,  "Şu anda ülkemizde 110 Ürdünlü öğrenci, Türkiye Bursları ile öğrenim görmektedir" dedi. 

Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, gazeteci heyeti onuruna bir akşam yemeği verdi. Yemeğe Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı İlker Astarcı da katıldı. Yemekte, gazeteciler, Türkiye´nin yeni Anayasa süreci, yerel seçimler ile çözüm sürecine ilişkin sorular yöneltti. Koordinatörümüz Haşimi, Türk Dış Politikasında yeni coğrafyalara açılım sürecinin devam ettiğini belirterek, "Genç nüfus, dinamik ekonomi, güçlü demokrasi gibi unsurlarla Türkiye, umut veren bir gelecek arz ediyor" dedi.

Ürdünlü gazeteci heyeti, 12 Mart’ta Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezinde (ORSAM) Merkez Başkanı Şaban Kardaş ve uzmanlarla yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, Merkezin çalışma alanları, çalışanların uzmanlıkları ile çalışma yöntemleri hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından, Merkez Başkanı Kardaş yaptığı konuşmada, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türk Dış Politikasında bölgesel yaklaşımların geliştiğini ve bu gelişimin hem düşünce kuruluşlarına hem de üniversitelere yansıdığını belirtti. Suriye ve Mısır krizlerine de değinen Kardaş, "Türkiye barış ve demokrasi temelinde istikrarı gözeten bir ilkesel duruş sergiliyor" dedi.

Ürdünlü gazeteci heyeti programın son günü İstanbul´da temaslarda bulundu. Heyet, ilk olarak Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsünü ziyaret etti. Enstitü Müdürü Talip Küçükcan ve akademisyenlerle bir araya gelen gazeteciler; Ürdün ve Türkiye´nin Suriyeli sığınmacılara ilişkin yaklaşımları, Suriye krizi ve Türkiye´deki siyasi gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulundu. Suriye krizine yoğunlaşılan toplantıda Talip Küçükcan, "Türkiye, Suriye krizinde daima siyasi bir çözüm için çaba sar etmeye devam etti" dedi. Marmara Üniversitesinden sonra tarihi mekanları ziyaret eden gazeteciler, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesini gezdi.

İstanbul´daki son görüşmelerini TRT Arapça´da gerçekleştiren gazeteciler, burada TRT Arapça´nın Kanal Koordinatörü Kamil Kayalı ile bir araya geldi. TRT´nin Arapça´nın kurulma nedenleri, yayın politikası, kanalın gelecek projeleri hakkında bilgi aldı. Kanalın gelişim süreci ve gelecek vizyonu hakkında bilgi veren Kayalı, "Arap dünyasından aracısız haber alabilmek ve Türkiye´yi Arap dünyasına aracısız anlatabilmek için bu kanalı kurduk" dedi. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak ‘Gazeteci Heyeti Programı’ kapsamında bugüne kadar, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen, Arap, Çinli, Faslı ve Polonyalı gazetecileri ağırladık.