EN

G20 liderler zirvesi Antalya’da düzenlendi


Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ile AB’yi bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi’nin 10’uncusu, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen zirvede, 7 oturumda küresel ekonomik ve siyasi meseleler masaya yatırıldı. Zirve çeşitli ülkelerden 13 binin üzerinde temsilcinin yanı sıra, 2 bin 700’ün basın mensubu tarafından takip edildi. Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 90´ını, ticaretinin yüzde 80´ini ve nüfusunun 3´te 2´sini temsil eden G20 zirvesine; ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanları katıldı.

Devamını Göster »
13 binin üzerinde katılım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde düzenlenen zirveye yaklaşık 13 bin kişi katıldı. Yurtiçi ve yurtdışından ise 2 bin 700’ün yakın basın mensubu zirveyi izledi. Bununla birlikte, yıl boyunca gerçekleştirilen G20 etkinlikleriyle birlikte toplamda 60 bin yabancı misafir Türkiye’de ağırlanmış oldu.

Küresel ekonomik meseleler  masada

İkisi çalışma yemeği ve 5´i ana oturum olmak üzere 7 oturum gerçekleştirilen G20 Türkiye Zirvesi’nde; “Küresel Toparlanmanın Güçlendirilmesi ve Potansiyelin Artırılması”, ” Dayanıklılığın Artırılması”, “Sürdürülebilirliğin Desteklenmesi” gibi konular detaylı bir şekilde ele alındı. Bununla birlikte, zirvede büyüme, yatırımlar, ticaret, istihdam ve rekabetçilik başlıkları altında, reformlar ve küresel durgunluktan çıkışa yönelik stratejilere yönelik oturumlar da gerçekleştirildi.

Teröre karşı ortak bildiri

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından G20 Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Bildirgede ekonomik büyüme ile istihdamı artırma konusunda beraber hareket etmeyi sürdürme kararlılığı vurgulandı. Bildirgede, sığınmacı krizi konusunda yardım çağrısı yapıldı. Öte yandan G20 liderleri, zirvenin ardından "Terörizmle Mücadele Hakkında G20 Bildirisi"ni de açıkladı. Böylece zirve tarihinde ilk kez terörle mücadele için hazırlanan ortak bildiriyle, terör karşısında uluslararası dayanışmanın öneminin altı çizilmiş oldu.

17 ikili görüşme

Zirve için Antalya’da bir araya gelen dünya liderleri, ikili görüşmeler yapma fırsatı da yakaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin olmak üzere toplamda 17 farklı ikili görüşme gerçekleştirdi.

G20 Zirvesinin bir sonraki organizasyonuna Çin´in Hangzhou kenti ev sahipliği yapacak.


G20 nedir?

İngilizce “Group of 20” (20 Grubu) teriminin kısaltması olan G20, dünyanın en gelişmiş ve sanayileşmiş ekonomisine sahip 19 ülke ile Avrupa Birliği’nden (AB) oluşuyor. 1999’da Asya ekonomik krizinin çıkmasıyla ABD ve Kanada Maliye Bakanları krizle baş edebilmek için 20 ülkeyi toplantıya çağırmasıyla ilk adım atıldı. 2008’e kadar sadece maliye bakanları düzeyinde toplanan zirve, küresel ekonomik krizinin ardından devlet başkanları düzeyinde toplanmaya başladı. G20 toplantılarında, uluslararası finansal istikrarın arttırılmasına ilişkin görüşme ve çalışmalar yapılıyor.

G20’nin etkisi
G-20’de ekonomik, eğitim ve sağlık ve birçok alanda alınan kararlar uygulandığı takdirde ülke vatandaşlarını olumlu anlamda etkileyebiliyor. Her sene yapılan zirvenin sonunda ülkelerin fikirleri ve çekinceleri göz önüne alınarak bir bildiri yayınlanıyor. Bildirideki hedeflere ulaşma niyeti beyan edilirken, zirvenin resmi bir karar alma mekanizması bulunmuyor.

G20 ÜlkeleriBu ülkelerin yanı sıra, üye olmamakla birlikte uluslararası bazı kuruluşlar da katıldı. Bu kuruluşlar şöyle: Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı´nın (OECD) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO).