EN

Filistinli Gençlerin Büyük Sevinci


Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak Türkiye’de bulunan 35 Filistinli genç, İsrail’den gelen özürle büyük sevinç yaşadı. 5 gün süren programın son gününde, ülkelerine dönmek üzere havaalanına doğru yola çıkan Filistinli gençler; otobüste aldıkları haberi, tezahüratlar ve şarkılarla kutladı.

Devamını Göster »
Gazze ve Batı Şeria’nın yanı sıra 8 farklı ülkeden gelen 35 Filistinli genç, 17-22 Mart tarihlerinde KDK’nın Gençlik Programı kapsamında çeşitli kurumları ziyaret etti ve birçok uzman, akademisyen, bürokrat ve siyasetçiyle görüştü. Program için Türkiye’ye gelen ünlü Filistinli gazeteci-yazar Wadah Khanfar’ın konferansını dinleyen gençler; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Ziyaretin son programı olan Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile görüşmelerinin ardından havalimanına doğru yola çıkan gençler, müjdeli haberi otobüste aldı. Gençler; özür haberini sevinç çığlıklarıyla karşıladı. İşte gençlerin yorumları:

Raed Debiy, 30, Fateh Gençlik Hareketi Lideri
Filistinli bir genç olarak, Türk milletini, Başbakan Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu ve tüm yetkilileri bu büyük zafer için kutluyorum. Bugün, 30 yıllık yaşantımın en önemli anını yaşadım. Bazılarına bu olay basit gelebilir ama İsrail’in özrü, başlıbaşına tarihi değiştirecek bir olaydır. Türkiye’nin şiddete başvurmadan, diplomasi ile kazandığı bu zafer, bölgeye yeni bir şekil verecektir. Biz Filistinliler, ne yazık ki birçok Müslüman ülke tarafından hayal kırıklığına uğratıldık. Ama en zor anımızda bizi çıkıp savunan ülke Türkiye oldu. Erdoğan, siyasi bir idoldür, herkese örnek olmalıdır; olacaktır da... Bugün sadece Filistin’in veya Arap dünyasının değil; dünyada zulüm gören ve adalet isteyen tüm halkların bayramıdır. Türkiye, liderliğin ne olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Ve en önemlisi Türkiye, İsrail’in yenilmez olduğu klişesini yerle bir etti. Başta onur, cesaret ve insanlık olmak üzere, dünyanın Türkler’den öğreneceği çok şey var.

Eman Attari, 20, tercüman
Çok mutluyum... Sonunda oldu, sonunda İsrail diş geçiremediği bir güç karşısında geri adım attı. Ve bu güç, hepimizin tahmin ettiği gibi Türkiye oldu. Bu güzel haberi burada almak ne kadar büyük bir şans. Dünyanın en şanslı Filistinliler’i şu an sanıyorum bu otobüste. Türkiye ve Başbakan Erdoğan ile gurur duyuyoruz. Türkiye şehitlerine sahip çıktı, İsrail’e diz çöktürdü. Herşey bundan sonra daha farklı olacak. Türkiye umarım bütün Arap ve Müslüman ülkelere örnek olur.

Tala Aburahmeh, 28, öğretim üyesi
Tek kelimeyle müthiş bir olay. Heyecandan titriyorum. Eve dönüp bu mutluluğu sevdiklerimle paylaşmak için can atıyorum İsrail bugüne kadar hiçbir şey için özür dilemedi. Bu, İsrail tarihinde bir ilk. Erdoğan’ın, Davutoğlu’nun ve Türk milletinin çabaları boşa gitmeyecek. Türkiye, AB’li veya AB’siz; bir süper güce dönüşüyor ve buna kimse engel olamayacak. Dış politikada bir devrime, dünyada eşi görülmemiş bir başarıya şahitlik ediyoruz. Şimdi, Türkiye’nin sorumluluğu daha da arttı. Hiç bir ülke, bir halkı kurtaramaz; her halk kendi kurtuluşunu kendi kazanır. Ama Türkiye’nin desteği, herşeyden önce eşsiz bir motivasyondur. Bu olay, dünya tarihinde fark yaratacak.

Mariam Barghouti, 19, öğrenci
Bu olayda en önemli nokta, İsrail’in -tarihinde ilk defa- suç işlediğini kabul etmiş olmasıdır. Türkiye, üç yıllık sabır ve kararlılıkla, gücünü ispat etti. Hiçkimseye boyun eğmeyeceğini, onurundan feragat etmeyeceğini bir kez daha kanıtladı. Türkiye, küresel siyasette kilit oyuncu olduğunu herkese gösterdi. Bu adım, inanıyorum ki Gazze ve Batı Şeria’nın tek yürek olarak hareket etmesine de vesile olacaktır. Biz öğrenciler, Türkiye tecrübesini öğrenmeli, incelemeli ve bizden sonraki nesillere de aktarmalıyız. Teşekkürler Tayyip Erdoğan, teşekkürler Türk milleti...
 
BASIN YANSIMALARI
 
ANADOLU AJANSI
22.03.2013
Türkiye´deki Filistinli gençler sevinç yaşadı

http://www.aa.com.tr/tr/haberler/146173--turkiyedeki-filistinli-gencler-sevinc-yasadi

YENİŞAFAK
22.03.2013
Türkiye´de Bulunan Filistinli Gençler Büyük Sevinç Yaşadı

http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/turkiyede-bulunan-filistinli-gencler-sevinc-yasadi-22.03.2013-502806