EN

Faslı gazeteci heyeti Türkiye’yi ziyaret etti


Koordinatörlüğümüz ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde Fas Krallığı’ndan 7 kişilik bir gazeteci heyeti, 22-26 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etti. Faslı gazeteciler, ´Gazeteci Heyetleri Programı´ kapsamında Ankara ve İstanbul´da çeşitli temaslarda bulundu. Heyet, Ankara temasları kapsamında Başbakan Yardımcılarımız Bülent Arınç ve Emrullah İşler tarafından da kabul edildi.

Devamını Göster »
Alanında uzman gazetecilerin İstanbul ve Ankara’da ağırlandığı bu ziyaret sayesinde, Türkiye’deki ve bölgedeki gelişmelerin, Kuzey Afika’nın önde gelen ülkelerinden Fas kamuoyuyla paylaşılması hedeflendi. 4 günlük ziyaret kapsamında gazeteciler, kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek üst düzey yetkililerle buluşma imkânı yakaladı. Faslı gazeteciler bu programla ayrıca, İstanbul ve Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti. 

Program kapsamında, Fas Yayın Yönetmenleri Federasyonu Başkanı ve El-Eyyam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Miftah, Ahbar’ul-yevm Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Tevfik Buişrin, Yabiladi.com adlı internet sitesinin sahibi ve Yayın Yönetmeni Muhammed Zevvak, Attajdid gazetesi Editör Yardımcısı Lhaj Allal Amrani, El-Mesae gazetesi Rabat Ofis Müdürü Adil Nejdi, Liberation gazetesi yazarı Kamal Muntasır ile Hespress.com adlı internet sitesi Haber Editörü Tarık Binhade Türkiye’yi ziyaret etti. 

´Açılım yaptığımız her coğrafyada kimliğimizi hatırlıyoruz´
Faslı gazeteci heyeti, Ankara programının ilk gününde Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Gazeteciler, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi´den Türk dış politikası ve koordinatörlüğümüzün faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı. Türkiye´nin yakın coğrafyasında açılım yaptığı her ülkede kendi kimliğini yeniden hatırladığını vurgulayan Haşimi, "Önceden Batı´ya yüzümüzü döndüğümüzde, Doğu´ya gözlerimizi kapatıyorduk.Şu an 360 derece bir dış politika izleniyor" dedi. Günümüzde Türkiye´nin her bölge ve ülkeyle yoğun bir etkileşim halinde olduğunu vurgulayan Haşimi, "20 yıl önce Türkiye´nin Faslı gazetecilere kendini anlatma gibi bir derdi yoktu.Faslı gazetecilerin de Türkiye´ye ilgisi yoktu" diye konuştu. 

´AA´nın Fas Ofisinde 8 kişi çalışıyor´
Gazeteci heyeti Koordinatörlüğümüzün ardından Anadolu Ajansı´nı (AA) ziyaret etti. AA Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi ve AA Afrika ve Ortadoğu Doğu Bölge Direktörü Mücahit Soykan tarafından karşılanan heyet, Ajansın yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi aldı. AA´nın 100´üncü yıl hedefinin dünyanın önde gelen ilk 5 ajansı arasına girmek olduğunu vurgulayan Soykan, "Nisan 2014´de başlayacak olan Fransızca yayınlarımızla AA´nın yayın yaptığı dil sayısı 7´ye çıkacak" dedi. Arapça yayınlar konusunda çok iddialı olduklarını vurgulayan Soykan, "Kuzey Afrika´da Fas ve Tunus´ta ofislerimiz var. Sadece Fas Ofisimizde 7´si yerel 8 kişi çalışıyor" dedi.  Ajansın, dış haberler ile görsel servisini de ziyaret eden gazeteci heyeti, yetkililerden ajansın gelecek vizyonu konusunda da bilgi aldı. Ziyaret kapsamında ayrıca, Ajansın Fas Ofisi çalışanıyla canlı bağlantı kuruldu. 

Ajans ziyaretinin ardından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´na (TİKA) geçen heyete TİKA Ortdoğu ve Afrika Daire Başkanı Enver Arpa, kurumun faaliyetleri ve vizyonuna ilişkin Arapça bir sunum yaptı. Faslı gazeteci heyeti, Ankara ziyaretinin ilk günü son olarak Yunus Emre Enstitüsü´nü ziyaret etti. Yunus Emre Enstitüsü Uzmanlarından Attila Yenigün ile Cafer Beşli gazetecilere, enstitünün yurtdışı faaliyetleri ve Türkçe kurslarına ilişkin bir sunum yaptı. 

Başbakan Erdoğan´la görüşme
Faslı gazeteciler, Ankara programının ikinci gününde ilk olarak, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tarafından kabul edildi. Başbakan Yardımcısı İşler, gazetecileri Türkiye gündeminin önde gelen meselelerine ilişkin bilgilendirdi. Başbakanlıkta gerçekleştirilen görüşmenin ardından gazeteci heyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) geçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Grup Konuşmasını takip eden gazeteciler, daha sonra Erdoğan ile biraraya geldiler. Heyet ayrıca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile de tanışma imkanı yakaladı. 

Faslı gazeteciler, meclis ziyareti kapsamında son olarak Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ile görüştü. Gazetecilere, Türkiye-Fas ilişkileri konusunda bilgi veren Yerlikaya, medyanın önemine vurgu yaptı. Yerlikaya, medyanın demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu hatırlatarak, gazetecilerin bulundukları ülkelerde önemli bir kamu görevini yerine getirdiklerini belirtti. Türk medyasında önemli bir çeşitlilik olduğunu vurgulayan Yerlikaya, "Türkiye´de bin 700´ün üzerinde radyo ve televizyon, bir o kadar da yazılı basın organı mevcut. Medya alanındaki bu çeşitlilik büyük önem taşıyor" dedi. 

Faslı gazeteciler, Türkiye ziyaretleri kapsamında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´la da akşam yemeğinde biraraya geldi. Görüşmede, Türkiye´nin Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleriyle ilişkiler ele alındı. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Faslı gazetecilerin Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtlarken, Türkiye-Fas ikili ilişkilerine ilişkin bilgi verdi. Gazeteci heyeti 26 Şubat günü İstanbul üzerinden Türkiye´den ayrıldı. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak ‘Gazeteci Heyeti Programı’ kapsamında bugüne kadar, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen, Arap ve Çinli gazetecileri ağırladık.