EN

‘Eski Dostlar: Tarihi Fotoğraflarda Türkiye ve Polonya’ sergisi açıldı


Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında, ‘Eski Dostlar: Tarihi Fotoğraflarda Türkiye ve Polonya’ sergisi Varşova’da açıldı.

Devamını Göster »
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) katkılarıyla düzenlenen sergide iki ülke arasındaki 600 asırlık ilişkiler tarihi fotoğraflarla sergileniyor. Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Asya Pasifik Müzesi’nde sergilenen eserler, 20 Mayıs 2014’e kadar ziyaret edilebilecek.

2014 yılı boyunca devam edecek etkinlikler kapsamında Ocak ayında yine Varşova’daki Asya Pasifik Müzesi’nde ‘Mimar Sinan’ın Muhteşem Yüzyılı’ tezhip ve minyatür sergisi düzenlenmişti. Mart ayında ise Varşova’da ‘Tarihi Belgeler Arşivi Sergisi’ ile Wojciech Bobowski/Ali Ufki Bey Konseri yapıldı. 600’üncü Yıl etkinlikleri kapsamında Haziran ayında da Varşova’da ‘Merkez Bankası Koleksiyonu’ sergisi sanatseverlerin beğenisine açılacak.

Öte yandan, İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi’nde 7 Mart’ta açılan ‘Uzak Komşu Yakın Anılar: Türkiye - Polonya İlişkilerinin 600 Yılı’ sergisi 15 Haziran’a kadar devam edecek. Sergide, Türkiye’den Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilenlerle birlikte 348 eser sergileniyor.