EN

Dünya Çocukları Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı ve TBMM Başkanımızı Ziyaret Etti


23 Nisan TRT Çocuk Şenliği kapsamında İzmir’de bulunan çocuklar içinden seçilen 15 kişilik heyet, Ankara’da ziyaretlerde bulundu. Aralarında sığınmacı kamplarından gelen Suriyeli iki çocuğun da bulunduğu heyet, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek tarafından kabul edildi. Ziyaretlerde duygusal anlar yaşandı.

Devamını Göster »
35. TRT Çocuk Şenlikleri, bu yıl İzmir’de düzenleniyor. 54 ülkeden 1000’den fazla çocuk, 15-23 Nisan tarihlerinde İzmir’de birçok etkinliğe katılıyor. 23 Nisan’daki büyük galayı heyecanla bekleyen çocuklar arasında; ülkemizde bulunan 17 barınma merkezinden gelen 135 Suriyeli çocuk da var.

Çocuklar arasından belirlenen 15 kişilik heyet, 17 Nisan Çarşamba günü Ankara’da ziyaretlerde bulundu. Heyette; Azerbaycan, Bahamalar, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Irak, Kazakistan, Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Nijerya, Rusya’dan gelen çocukların yanı sıra Şanlıurfa Harran Konteyner Kentte kalan 11 yaşındaki Esra Sellum ile Osmaniye Cevdetiye Çadırkentte kalan 13 yaşındaki Mustafa Musullu da vardı.

8 çocuklu bir ailenin kızı olan Esra Sellum, İdlib kenti bombalanınca annesi ve kardeşleriyle birlikte kaçarak, yaklaşık 1,5 ay önce Türkiye´ye sığındı. Esra’nın babası Esed güçlerinin elinde esir ve bir aydır kendisinden haber alınamıyor.

Mustafa Musullu ise Lazkiyeli Türkmen bir ailenin oğlu. Köyleri Esed güçleri tarafından bombalanınca, anneannesi, annesi, babası ve kardeşiyle birlikte yedi ay önce Türkiye´ye sığındı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya Çocuklarını Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Gül, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve beraberindeki, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında Türkiye´ye davet edilen çocukları, Çankaya Köşkünde kabul etti.

Suriyeli çocukların da yer aldığı kabulde, çocuklara hitaben bir konuşma yapan Gül, 23 Nisan 1920´de TBMM açıldığında yeni bir dönemin başladığını, devletin kurucusu Atatürk´ün bu bayramı çocuklara armağan ettiğini ve dünyada ilk çocuk bayramının Türkiye´de bulunduğunu belirtti.

“Bizim de bütün arzumuz çocukların neşeli olması”

Cumhurbaşkanı Gül, ülkelerin geleceği çocukların büyüyüp, yönetimde söz sahibi olacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Atatürk´ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi olağanüstü bir uzak görüşlülüğün eseridir. Bayram deyince akla neşe geliyor. Bizde de bir söz var: ‘23 Nisan neşe doluyor insan’ deriz. Bizim de bütün arzumuz çocukların neşeli olması. Yöneticilerinin en büyük arzusu ülkelerindeki bütün çocukları neşeli kılmak. Hatta bunun da ötesinde bütün dünyadaki çocukları neşeli kılmak. Bütün çocukların neşeli olması için de barışın, huzurun ve zenginliği olması gerekir. Bunlar sağlanırsa o zaman çocuklar da anneler de babalar da neşeli olur.”

“Suriye´de de şimdi neşe yok, hüzün var”

“Bazı ülkelerde şimdi neşenin olmadığına ve bundan dolayı üzüntü duyulduğuna” işaret eden Gül, üzüntülü günlerin de kısa süre içinde biteceğine olan inancını dile getirdi. Gül, Suriye´den gelen Mustafa adındaki çocuğa dönerek, “Mustafa´nın geldiği ülkede, Suriye´de de şimdi neşe yok, hüzün var. İnşallah orada da en kısa zaman içerisinde de eski günler olur. Hüzün biter ve neşe gelir” temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda organizasyonu için TRT´ye ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Suriyeli Esra, Başbakan Erdoğan’a Yazdığı Şiiri Okudu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık yeni binada, TRT Çocuk Şenliği kapsamında gelen çocukları kabul etti. Konuşmasına, “Sevgili çocuklar, Türkiye´ye hoş geldiniz. Heyecanımıza, heyecan kattınız” sözleriyle başlayan Erdoğan, çocukların burada yaşadığı heyecanının, sahip olduğu neşe ve sevincin hiç kaybolmamasını, hayatları boyunca yüzlerinden gülücüklerin eksik olmamasını diledi.

Çocukların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye´de bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, konukların şahsında bütün dünya çocuklarının bayramını kutladı. Dünyadaki bütün çocukların gözlerinden öptüğünü ifade eden Erdoğan, çocuklara, barış dolu, mutluluk dolu bir dünya temenni etti.

“Bağımsızlığımızı tüm dünya çocuklarına armağan ettik”

Çocukların, Türkiye´de keyifli günler yaşayıp, ömür boyu sürecek arkadaşlıkların, dostlukların temelinin atmalarını dileyen Erdoğan, “Bildiğiniz gibi 23 Nisan Çocuk Bayramı, dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bu tarih, aynı zamanda ülkemizin de ulusal egemenlik bayramıdır. Bunun bizim için çok büyük anlamı var. Bizler, millet olarak, büyük mücadeleler sonrasında tesis ettiğimiz barışı, zorlu şartlar sonrasında elle ettiğimiz bağımsızlığımızı tüm dünya çocuklarına armağan ettik. İstiyoruz ki bizim yaşadığımız zorlukları, çocuklarımız yaşamasınlar. İstiyoruz ki çocuklarımız, savaşın, çatışmaların, kavgaların olmadığı çok daha güzel, çok huzurlu, çok daha neşeli bir dünyada yaşasınlar. Biz hem kendi çocuklarımıza hem de dünyanın tüm çocuklarına çok daha güzel, çok daha iyi bir gelecek hazırlamak, sizlere çok daha yaşanabilir bir dünya teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

“Hepimiz Adem ile Havva´nın çocuklarıyız”

Çocuk Bayramı vesilesiyle her yıl farklı ülkelerden yüzlerce çocuğun Türkiye´de misafir edildiğini belirten Erdoğan, “Hepsi buradan Türkiye´den, tüm dünyaya birlik içinde, dayanışma içinde, gülücükler içinde sevgi ve barış mesajları verdiler” dedi.

Erdoğan, “Sizler de görüyorsunuz, hepimizin rengi adeta gök kuşağının renkleri gibi farklı. Hepimiz farklı ırklara, farklı milletlere, farklı dillere, farklı kültür ve inançlara sahibiz ancak bizim anlayışımızda bu farklılıkların hepsi, birer zenginliktir. Aslında hepimiz, büyük bir insanlık ailesinin mensuplarıyız” diye konuştu.

“Dünya çok büyük ve burada hepimize yetecek kadar yer var”

Başbakan Erdoğan, adaletin ve insanlar arasındaki sevginin çoğaltılmasının, dünya barışının en önemli şartı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Zira dünya çok büyük ve burada hepimize yetecek kadar yer var. Hepimize yetecek kadar kaynak var. Hepimize yetecek kadar mutluluk var. Adalet olursa, paylaşma olursa, dayanışma olursa inanıyorum ki dünyamız bütün çocukların bütün insanların kardeşçe barış içinde mutlu ve huzurlu yaşayacağı cennet gibi bir yere dönüşecektir.”

Suriyeli Kız Çocuğunu Bağrına Bastı

Çocuklarla tek tek ilgilenen Erdoğan, burada duygu yüklü bir şiir okuyan Suriyeli Esra Sellum’u bağrına bastı.

Suriyeli kız çocuğunun okuduğu şiir şu mıslardan oluşuyor:

Hayal gibi bir ülkeye geldim.
Cennet gibi bir yerin önderi olan,
Mutluluğun dolu olduğu bir yere,
Birlik ve huzurun olduğu bir yere,
Güzelliğin dolu olduğu bir yere...
Sanki cennet,
Sonsuz devlet olan Türkiye...
Arıyordum onu çiçek defterlerimin arasında,
Hüzünler beni öldürdü...
Ey sonsuz tabiata sahip devlet,
Başbakan´ı Tayyip Erdoğan olan,
Söylediler bana dinle huzurla,
Türkiye sonsuz...
Onlara cevap verdim,
Kalbim de huzurla doldu.
Türkiye, sevgiyle muamele eden,
Zeytin ağacının ikizi olan bir ülke...
Aynı zamanda bir elma ağacı nasıl çiçek açarsa,
Aynı anda çiçek açan ağaçların kardeşi olan bir ülke,
Aynı zamanda limon ağaçlarının olduğu bir ülke,
Türkiye birlik ve beraberlik içinde bir ülke...
Kimse bu ülkeyi bölemez!
Türkiye bölgede bütün itilafların, kargaşaların çözümü için çabalayan tek ülke...
Türkiye’de sabah var, bütün mutluluklar ve düğünler var...
Türkiye kalbi yaralı ve ümitli bir ülke...
Neredeyse öleceğim ama bu yaşadığımız kargaşalar ölümler,
Gelecekte inşallah son bulacak...


Dünya çocukları Meclis´te

TBMM Başkanı Çiçek, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında Türkiye´ye davet edilen çocukları kabul etti. Törende konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çocukların Türkiye´de güzel günler geçirmesini, güzel anılarla da ülkelerine dönmelerini istedi.

23 Nisan´ın Türkiye´nin devlet ve toplum hayatında çok önemli bir yeri olduğunu belirten Çiçek, “Egemenliğin millete devredildiği, cumhuriyet ve demokrasiye giden yolun başlangıç noktasıdır. Aynı zamanda milli mücadelenin yürütülebilmesi bakımından TBMM´nin açıldığı bir gündür” dedi.

Çiçek, 23 Nisan´ın milli bayramlar içinde önemli ve anlamlı bir bayram olduğunu kaydetti. Bu bayramın bir başka önemi daha olduğuna işaret eden Çiçek, “Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin kahramanı aziz Atatürk, böylesine önemli ve anlamlı bir günü, tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. Tüm dünyada, çocuk bayramı olan bir millet olmanın da gururunu duyuyoruz. Bu bayramı bize armağan edenlere şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

TRT’ye Teşekkür

TRT´nin çok önemli ve başarılı bir organizasyonu 35 yıldır yürüttüğünü ve bunun artık bir gelenek haline geldiğini ifade eden Çiçek, dünya çocuklarının bu bayram vesilesiyle Türkiye´ye geldiğini ve birlikte bu bayramı kutladıklarını söyledi. Çiçek, “Çocuklar bizim için önemli, tüm dünya için önemli ama maalesef sizlere iyi bir dünya bırakamadık. Sizler burada bu bayramı kutlarken, dünyanın bir çok bölgesinde, ülkesinde çocuklar ya açlıktan ya hastalıktan ya da maalesef savaşlardan dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Biz size huzur ve barış içerisinde bir dünyayı bırakamadık, ümit ederim ki bizim başaramadıklarımızı sizler gelecekte başarırsınız” dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, bu organizasyonu başarıyla gerçekleştiren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin başta olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlarına teşekkür etti.

Daha sonra Azerbaycan, Bahamalar, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Irak, Kazakistan, Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Nijerya, Rusya ve Suriye´den gelen çocuklar, Cemil Çiçek´e ülkelerine özgü çeşitli hediyeler verdi. Çiçek de çocuklara içinde Meclis´i tanıtan kitabın yer aldığı çanta hediye etti.

Suriyeli Çocukların Temennisi

Suriyeli misafir çocuklardan Mustafa Musullu, gazetecilerin sorusu üzerine, ülkelerinde devam eden bir savaş olduğunu ve bu savaşta her gün binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu savaşın durmasını istediklerini ifade eden Musullu, “Biz burada bu mutluluğu yaşıyoruz, istiyoruz ki bu mutluluk tüm dünya çocuklarına, özellikle Suriye´deki çocuklara gelsin. Orada çocuklar günlerce aç ve susuz kalıyorlar, şiddete maruz kalıyorlar. Diliyoruz ki Allah´tan onlar da gelip bizim gibi bu mutluluğu bayramı yaşasınlar” dedi.

Esra Sellum da konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadı. Gözyaşları içinde konuşan Sellum, çok büyük bir üzüntü içinde olduğunu söyledi. Burada mülteci olduğu için çok üzüldüğünü ifade eden Sellum, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed´ın hemen gitmesini istediğini kaydetti. Sellum, “Biz sadece hürriyet için kaldık, bizi hep öldürdü. Suriye´de babam esir, kardeşlerim, dayılarım orada, onlar için çok üzülüyorum. Bu savaşın bir an önce durmasını istiyorum, vatanıma ve babama kavuşmak istiyorum” diye konuştu.