EN

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Almanya´da Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katıldı


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Nisan 2015 günü Almanya’nın Köln kentinde eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un da yer aldığı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin açılışına katıldı.

Devamını Göster »
 Almanya´nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Lanxess Arena´da etkinlik düzenledi. Kur´an-Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğe, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez´in yanı sıra eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye´nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve DİTİB Genel Başkanı Nevzat Aşıkoğlu da katıldı.

Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Görmez, bu yılki anma programlarının temasının ´birlikte yaşama ahlakı, birlikte yaşama hukuku´ olduğunu hatırlatarak, "Milletimizin kalbinde ve yüreğinde var olan Peygamber sevgisini, sevdasını barışa dönüştürmek, hakka adalete dönüştürmek, toplumsal barışı yeryüzünün eksik kalan rahmetini, Peygamber’in rahmetini, yeryüzüne yaymaya vesile kılmak için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Müslümanların tüm dünyada zor durumda olduklarını anlatan Görmez, "Dünyamız iç içe geçti, bütün uzaklar yakın oldu. Bütün dinler, inançlar, kültürler iç içe geçti ve üzülerek ifade edeyim ki insanlık bu çok kültürlülüğü yönetememeye başladı. İnsanların birbirine tahammülü azaldı. İslam coğrafyasında kanlar akıyor. Bağdat’ta, Şam’da, Kahire’de, dünyanın her tarafında Müslümanlar çok zor durumda" ifadelerini kullandı.

Avrupa’da ve Almanya’da yaşan Müslümanların Müslüman kimliklerini koruması gerektiğini vurgulayan Görmez, "Siz artık Almanyalı ve Avrupalı Müslümanlar olarak bu toprakları kendinize vatan kıldınız. Vatan kıldıktan sonra yapacağınız en önemli husus, kimliğinizi, Müslüman kimliğinizi, çocuklarınızın ve gençlerinizin kimliğini en güzel şekilde muhafaza etmek ve korumak olmalıdır" diye konuştu.

Son yıllarda İslam ve terör kelimelerinin çok sık yan yana geldiğine dikkati çeken Görmez, bunun yüksek bir fazilet, bilgi, hikmet ve marifetle yüreklerden silineceğini dile getirdi.

Görmez, Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle herkesin Peygamberimiz´in hayatını ele alan güzel bir kitabı bir kez daha okuması gerektiğini de belirtti.

´Kur´an-ı Kerim, şiddet ve terörü tasvip etmez´
Christian Wulff ise yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftası´nın Köln´de farklı ülkelerden Müslümanlarla hep beraber kutlanmasının önemine dikkati çekti. Wulff, Kur´an-ı Kerim´in şiddet ve terörü tasvip etmediğini söyledi.

Paris´te yaşanan terör saldırısının Almanya´daki tüm farklı dinleri bir araya getirdiğine işaret eden Wulff, "Yahudi marketine düzenlenen silahlı baskında insanları derin dondurucuya saklayarak hayatlarını kurtaran Malili Müslüman Lassana Bathily isimli genç, ´İnsanların Müslüman, Hristiyan ya da Yahudi olması önemli değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu krizden çıkmak için birbirimize yardım etmeliyiz´ demişti. Bu ifade beni çok etkiledi" dedi.

Büyükelçi Karslıoğlu ise böyle bir etkinliğe imkan sunmasından dolayı Alman devletine teşekkür etti. Kendi çocukluk zamanlarında bu tür anma programlarının yaşanmadığını belirten Karslıoğlu, bu tür etkinliklerin insanların kendini yenilemesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, konuşmaların ardından Görmez, Wulff´a bir tablo ve gül hediye etti.